Anasayfa / Şirket Haberleri / MMK Atakaş Dilovası Tesisleri Açıldı

MMK Atakaş Dilovası Tesisleri AçıldıMagnitogorsk Iron and Steel Works (MMK), MMK – Atakaş’ın Kocaeli’nin Dilovası ilçesine bağlı tesislerinde bulunan sürekli sıcak daldırma galvanizleme ünitesinin faaliyete geçirildiğini duyurdu. Bu adımla, İskenderun ve Kocaeli’de yer alan MMK – Atakaş metalürji kompleksinin inşası tamamlanmış oldu. İskenderun tesisinin inşası da 2011 baharında bitirilerek hizmete açılmıştı.

MMK Atakaş Dilovası tesisi 450 ktpa galvanizli çelik kapasitesine sahip. 70.000 m²’si kapalı, 10.000 m²’si de yeşil alan olmak üzere toplam 247.677 m²’lik bir alan üzerine kurulu olan tesiste 320 kişilik istihdam yaratıldı. Tesiste üretimi yapılacak ürünler otomotiv, beyaz eşya, yapı ve boru gibi sektörlerde kullanılıyor olacak.

MMK daha önce İskenderun’daki tesisinde de benzeri bir sıcak daldırma galvanizleme ünitesini faaliyete geçirmişti. Önemli bir üretim esnekliği sağlayan MMK Atakaş İskenderun tesisi, beyaz eşya üreticilerinin yanı sıra yakın bir zamanda otomotiv üreticilerinin de dâhil olacağı müşterilere yönelik olarak geliştirilmiş haddelenmiş metal ürünlerin üretimine başlamıştı.
MMK-Atakaş’ın Türkiye’deki tesislerindeki yıllık üretim kapasitesi 2.3 mt sıcak haddelenmiş bobin, 750 kt soğuk haddelenmiş bobin, 900 kt galvanizli bobin ve 400 kt boyalı bobindir.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan MMK Yönetim Kurulu Başkanı Victor Rashnikov, “MMK – Atakaş projesindeki toplam yatırım miktarımız 2 milyar doları aştı. MMK-Atakaş’ta kullanılan üretim teknolojisi Türkiye’nin en modern teknolojisi durumunda. Bu yeni tesis, Türkiye’deki metal ürün çeşidine yönelik artan talebi karşılamamızı ve ayrıca Orta Doğu, Akdeniz ve Avrupa bölgelerine ürün ihraç etmemizi sağlayacak. Bununla birlikte, söz konusu inşaatın belirlenen zaman içerisinde ve bütçe dâhilinde tamamlanmış olmasının da, MMK-Atakaş’ın küresel ekonomik krizden etkilenmemiş olduğunun bir kanıtı olarak ayrıca kayda değer olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.
MMK-Atakaş Metalurji Sanayi ve Liman İşletmeciliği A.Ş Hakkında:

  Assortie 2011 Yılbaşı Ürünleri

Halka Açık Anonim Şirketi MMK dünyadaki en büyük çelik üreticilerinin arasında yer almaktadır ve Rusya çelik sanayisinin önde gelen şirketlerindendir. Şirketin Rusya’daki faaliyetlerinin arasında, demir cevherinin hazırlanmasından haddelenmiş çeliğin ilave işlemelerinin yapılmasına kadar tüm üretim zincirini kapsayan büyük bir çelik üretim kompleksi vardır. MMK, daha yüksek katma değerli ürünler için etkin hisse oranına sahip geniş yelpazede çelik ürünler üretir. MMK Group 2010 yılında 11.4 milyon ton ham çelik ve 10.4 milyon ton ticari çelik ürünleri üretmiştir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir