Ekonomi Haberleri

Mobil Bankacılık Hizmetlerinde Bankaların 2013 Planları

Akıllı cep telefonlarının yayılması mobil bankacılıktaki rekabeti kızıştırdı. Artık şube ve internetten yapılan tüm işlemleri cep telefonlarından da yapmak mümkün. Üstelik GSM operatörlerine data, bankaya da EFT ve havale ücreti ödemiyorsunuz…

mobil banka islemleriCEP telefonları artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Neredeyse evden çıkarken anahtarımızdan önce cep telefonunu alıp almadığımızı kontrol ediyoruz. Önceleri sadece istediğimiz her yerden telefonla görüşme ve SMS yollama imkanı sağlayan “devrim” niteliğindeki bu buluş, kullanıcılarına bunların dışında da birçok kolaylık sağlıyor. Cep telefonu teknolojisinin de ilerlemesiyle artık görüntülü mesajlar, internete bağlanma, alışveriş hatta birçok bankacılık işlemini yapmak mümkün. Günümüzde cep telefonları kredi kartı yerine bile geçiyor.

Kısacası hayatın her alanına giren cep telefonları, teknolojinin geldiği nokta itibariyle finans sektörünün de gözdesi haline geldi. Çünkü cep telefonuyla yapılabilen bankacılık işlemleri hem banka müşterilerinin hem de bankaların işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor.Müşterileri için neredeyse her gün yeni bir ürün ve hizmet geliştiren bankalar, bu alanda da kıyasıya bir rekabet içinde. Cep telefonundan en iyi hizmeti sunmak için kollarını sıvayan bankalar sayesinde kullanıcılar ise mesai saatleri içinde veya dışında, tatilde, yurtdışında, hafta sonlarında, kredi veya banka kartları yanlarında olsun olmasın hizmet alabilir hale geldi. Bu özgürleşme sayesinde de banka müşterileri banka şubelerine, ATM’ye ve bilgisayara mahkum olmaktan kurtuldu. Üstelik son dönemde bu hizmetler yalnız bireyler değil kurumlar için de sunuluyor…

MALİYETİ DÜŞÜK

Günün herhangi bir saatinde, istendiği yerden işlem yapma özgürlüğü sağlayan akıllı cep telefonları, zaman ve işlem maliyetinden ciddi tasarruf sağlıyor. Bugün şubeden EFT yapmak isteyen bir kişi 10-20 TL arasında ücreti gözden çıkarmak zorunda. Havalede ise bu tutar genelde 10 TL’nin altında kalıyor. İnternetten yapılan EFT ve havale işlemlerinde müşterilerden alınan ücretler 1-5 TL arasında değişiyor. Bankaların yeni rekabet alanı olan mobil bankacılıkta ise birçok banka müşterilerinden bunun için herhangi bir ücret talep etmiyor. Hatta mobil bankacılıkta GSM operatörleriyle yapılan anlaşmalar doğrultusunda banka işlemlerinden bağlantı ücretleri de alınmıyor.

Mobil bankacılık kapsamında Tvvitter, Fa-cebook gibi sosyal medya platformlarını da kullanan bankalar, burada da birbirinden cazip ödüllü yarışma ve çekilişler düzenliyor. Ayrıca belli markalarla yapılan kampanyalarla müşterilerine cazip fiyatlı alışveriş imkanı da sunuyorlar.

Bankalar günümüzde mobil bankacılık kapsamında iPhone, iPad, BlackBerry, An-droid telefon, Android tablet, akıllı televizyon gibi çok farklı platformlardan para gönderme, fatura ve kredi kartı borcu ödeme, e-mevduat açma, hisse senedi, VOB, döviz ve tahvil alım satımı ve finans yönetimi gibi çok sayıda bankacılık hizmeti de sunuyor.

İşte son yıllarda ortaya çıkan ve her geçen gün gelişen mobil bankacılık hizmetleri ve bankaların bu alandaki 2013 yılı planları…

93 YAŞINDAKİ MÜŞTERİ

Yapı Kredi İPhone, İPad, Android, Android tablet ve Black-Berry’ye uyumlu mobil bankacılık uygulamalarıyla mobil internet deneyimi sağlayan m.ykb.com’u kullanıma açtı. Bu platformla çok sayıda hizmet verilebiliyor. Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, bu hizmetleri şöyle anlatıyor:

Müşterilerimize finansal hesaplama, faiz, ücret ve kur takibinin yanı sıra hesap ve kredi kartı detaylarını görüntüleme, para transferleri, döviz işlemleri, hazır kart TL yükleme gibi çok sayıda bankacılık işlemlerini mobil gerçekleştirme imkanı tanıyoruz. Müşterilerimiz Akıllı Cep ile tek kullanımlık şifre de üretilebiliyor.”

Yapı Kredi, mobil bankacılık çatısı altında “Salla Yolla”yı da hizmete sundu. Bu uygulamayla banka müşterileri sadece telefonlarını sallayarak belirledikleri tutarı anında gönderebiliyor. “Salla Yolla” için hem parayı gönderen hem alan kişinin Yapı Kredi İPhone, Android, iPad veya Android tablet mobil bankacılık uygulamasının telefonunda yüklü olması gerekiyor. Ayrıca her iki kullanıcının Mobil Şube’ye giriş yapıp aynı anda aynı yerde olması da şart.

Yapı Kredi’niıı mobil bankacılık çatısı altında mobil ödemeler, kişiler arası para transferi, firma ve alışveriş ödemeleri gibi birçok fonksiyon da bulunuyor. Banka, alışveriş ödemeleri içinse “PayMobile” markasını oluşturdu. PayMobile ile cep telefonları kredi kartı gibi kullanılabiliyor; 35 TL’ye kadar olan alışverişler temassız yapılıyor.

Yakup Doğan’ın verdiği bilgiye göre Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamalarını 1 milyondan fazla kişi kullandı. Mobil şube kullanıcı sayısının ise 200 bini aştığını söyleyen Doğan, “93 yaşında mobil bankacılık müşterimiz bile var. Eylül sonu itibariyle 2 milyona yakın kayıtlı internet bankacılığı müşterisine ulaştık” diyor.

Yapı Kredi, iPhone uygulamasında ise tüm tasarım ve kodlamaları engelli kullanıcılara göre düzenliyor.

Örneğin, sesli komut sistemiyle görme engellilerin bu sistemi rahat kullanmaları sağlanıyor.

Turkcell ile PayMobile’i hayata geçiren banka, İPhone için geçerli mobil ödeme uygulaması “iCarte”ı da devreye aldı. iCarte sayesinde cep telefonları temas-sız kredi kartına dönüşebiliyor.

MOBİL İŞLEME ÜCRET YOK

DenizBank “CepParam” uygulamasıyla müşterisi olsun olmasın herkese 7 gün 24 saat para transferi, TL yükleme ve alışveriş yapma imkanı sağlıyor. Internet bankacılığı kullananların yüzde 80’inin artık mobil bankacılığı tercih ettiğini belirten DenizBank Digital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, “Mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemler ücretsiz. Buna karşılık şube ve internet bankacılığında para transferlerinden ücret alınıyor” diyor. Mobil bankacılık anlamında projelerini operatörlerden bağımsız gerçekleştiren DenizBank, NFC teknolojinde ise TurkcellCüzdan içerisinde yer alıyor.

SIRADA AKILLI TELEVİZYON VAR

2008 yılında wap.akbank.com.tr adresinden erişilebilen Cep Şubesi’ni açan Akbank, haziran ayında bu hizmetin adını Akbank Direkt Mobil olarak değiştirdi. 2010 yılından bu yana 9 (7’sini müşteri olmayanlar da kullanabiliyor) iPhone ve iPad uygulamasını hizmete sunduklarını hatırlatan Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, halen söz konusu uygulamaları 500 binden fazla kişinin kullandığını vurguluyor.

2011 yılında “Para Gönder”i hayata geçiren Akbank; iPhone, Android, BlackBerry ve Nokia cihazı olan müşterilerine tüm oper-törler üzerinden 15-20 saniye içinde para gönderme olanağı sunmaya başla mıştı. Bankanın bir diğer önemli uygulaması ise Akbank Cepten Öde…

Bu sistemle cep telefonlarına kredi kartı özelliği kazandırılarak cep telefonları ve kredi kartları birleştirildi.

Bankanın son projesi ise Akbank Direkt Mobil…

Bu projeyle artık kullanıcılar tek şifreyle cep telefonları üzerinden bankacılık hizmetlerine ulaşabiliyor. Yine bu sayede Axess, Wings ve Fish kredi kartı sahipleri de cep telefonları üzerinden bankacılık işlemi yapabiliyor. Söz konusu uygulama iPad ve Android işletim sistemli tabletlerde çok yakında kullanılabilecek. Akbank, akıllı telefonların yanı sıra tabletler ve akıllı televizyonlar için de projeler yürütüyor.

1.500 MODELLE ÇALIŞIYOR

İş Bankası mobil bankacılık kanalı lşCep üzerinden 90’ın üzerinde işlem yapma imkanı sağlıyor. 300 binin üzerinde aktif kullanıcı sayısına ulaşan lşCep, halen Apple İOS, Android, Samsung Bada, Windows Phone, Symbian gibi birçok mobil işletim sistemini destekliyor.

IşCep’in 1.500’den fazla telefon modeliyle çalışabildiğini söyleyen İş Bankası Alternatif Dağıtım Kanalları Müdürü Sedat Tosyalı, uygulamaların ayrıntılarını ise şöyle anlatıyor:
“lşWap ile cep telefonlarının tarayıcıları üzerinden de bankacılık işlemleri yapılabiliyor. Tabletlere özel geliştirilen uygulamalar İşPad, iPad, Android tabletler, BlackBerry, Playbook ve Mac bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Bu arada dünyanın ilk TV üzerinde çalışan bankacılık uygulaması olan IşTV ise 2011’de kullanıma açılmıştı. Uygulamalarımızı kullanmak ve/veya yüklemek ücretsiz.”

İş Bankası müşterileri, mobil bankacılık kullanımları sonucu oluşan data ücretlerini ödemiyor. Bankanın bu alandaki son çalışması ise İş Bankasfnın en yakın şube ve bankamatik bilgilerinin müşterilere gönderimine ilişkin… Halen mobil bankacılık ve internet şubesi üzerinden yapılan havale işlemlerinden 1 TL alınıyor. EFT işlemlerinin fiyatı ise 2.5 TL.

YÜZDE 50 KOMİSYON İNDİRİMİ

TEB, 2008 yılında hayata geçirdiği CEP-TETEB platformu geçen ekim ayında yeniledi. TEB ADK Direktörü Deniz Devrim Cengiz, “ÖR kod ile para çekme” fonksiyonunu hayata geçirerek müşterilere büyük kolaylık sağladıklarını vurguluyor. Bu sistem sayesinde TEB müşterileri, yanlarında banka kartları olmasa da TEB ATM’lerinden para çekebiliyor. Yine yeni eklenen “Fi-nansal Durumum” fonksiyonuyla banka müşterileri tüm varlık ve borç bilgilerine anlık ulaşarak ajanda üzerinden durumlarını takip edebiliyorlar.

Deniz Devrim Cengiz, İPhone için yenilenen mobil şubeyi önümüzdeki günlerde Android ve iPad platformları için de yenileyeceklerini söylüyor. Ardından da TEB’in mobil bankacılık ürünleri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Haziran ayında İPhone üzerinden hisse senedi ve VOB işlemi yapıp aynı zamanda günlük yorum ve haberlerin izlendiği TEB Pratik Borsa’yı hayata geçirmiştik. Bu sistemle yatırımcılar ilk defa gerçek zamanlı emir imkanına kavuştu. Özel bankacılık müştenlerimiz içinse TEB Özel Bankacılık iPad uygulamasını geliştirdik. Burada uzmanlardan günlük piyasa yorumlarının yanı sıra TEB Özel’in ‘FaceTime’ özelliği sayesinde müşterilerimiz, müşteri temsilcileriyle istedikleri zaman görüntülü görüşebiliyor.

Smart TV uygulamamızı da yine eylül ayında müşterilerimizin hizmetine sunduk.”

Turkcell’le yapılan anlaşma sayesinde TEB müşterileri CEBTETEB’e bağlanırken ücret ödemiyor. Banka, hisse senedi ve VOB işlem-Icri dışındaki bankacılık işlemleri için de ücret talep etmiyor.

TEB Pratik Borsa’dan yapılan hisse senedi işlemlerinde yüzde 50 komisyon indirimi uygulanıyor. Deniz Devrim Cengiz, “Ayrıca e-mevduat’ta şubeye göre daha yüksek faiz veriliyor. Yine EFT ve yatırım işlemlerinde daha düşük komisyon alınıyor” diyor.

BAĞLANTI ÜCRETİ ALMIYOR

VakıfBank mobil bankacılık hizmetini Cep-Şubem adı altında sunuyor. Banka müşterileri, CepŞubem ile diledikleri her yerden banka hesaplan ve güncel kampanyalarla ilgili bilgilere ulaşarak, fatura ve kart ödemelerini, kredi kartlarıyla ilgili tüm işlemlerini yapabiliyor.

CepŞubem üzerinden döviz ve yatırım işlemleri ile para transferlerinin yanı sıra kredi ve kredi kartı başvuruları da gerçekleştirilebiliyor.

Banka müşterileri, internet destekli tüm cep telefonlarından cepsubem.vakif-bank.com.tr adresiyle CepŞubem’e ulaşabiliyor. VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Metin Recep Zafer, “CepŞubem kullanan müşterilerimizden bağlantı ücreti alınmıyor. Bu konuda tüm GSM operatörleriyle anlaşmalarımız var. Ayrıca mobil bankacılık aracılığıyla yapılan havale ve EFT işlemleri de 2012 süresince tamamen ücretsizdi” diyor.

1.7 MİLYON KİŞİ İNDİRDİ

Garanti Bankası, SMS tabanlı bankacılığa 2004 yılında CepBank ile başlamıştı. 2007’de ise wap.garanti.com.tr üzerinden internete bağlanabilen herhangi bir telefonla işlem yapılabilen Garanti Cep Şubesi’ni açtı. Garanti, CepBank’ı İOS ve Android platformlarına taşımakla kalmadı, sosyal medyada Facebook ve Twitter üzerinden de kullanıma açtık. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Şu anda wap.ga-ranti.com.tr üzerinden Cep Şubesi ile hizmet veriyoruz” diyor. Garanti Bankası Cep Şubesi; iPhone, iPad, Android telefon ve Android tablet uygulamalarıyla müşterilerine para gönderme, fatura ya da kart borcu ödeme, GSM TL yükleme gibi bankacılık işlemlerini kolayca gerçekleştirme olanağı sağlıyor. Bunun yanı sıra banka müşterilerine kişisel finans yönetimiyle bütçelerini anlık kontrol imkanı da sunuyor.

Nisan ayından bu yana 500 bini aşkın Cep Şubesi indirildiğini ifade eden Başer, “Cep Şubesi’ne tüm operatörler üzerinden bağlantı ücreti ödemeden erişilebiliyor. Ayrıca yapılan işlemler için ücret ödenmiyor” diyor.

Bankanın bunun dışında 30 adede yaklaşan ve toplamda 1.7 milyon kez indirilen mobil finans uygulamaları da bulunuyor. Ga-ranti.com.tr’de hizmete sunulan Uygulama Dükkanı’na, Garanti Bankası müşterisi olsun ya da olmasın isteyen herkes girebiliyor. Sistem, ürüne ya da cihaza göre seçilebiliyor. Mobil bankacılık kapsamında verilen hizmetler ücretsiz. Didem Başer, uygulamalarla ilgili şu bilgiyi veriyor:

“Mobil bankacılıkta ekstra hizmetler (geç EFT, karttan fatura ödeme vb) dışında şu anda EFT, havale, kredi başvuruları, e-vadeli hesap açılması gibi bankacılık işlemleri ücretsiz. Ayrıca şubeye göre daha yüksek faiz oranıyla e-vadeli hesap açılabiliyor.”

Türkiye Bankalar Birliği’nin üçüncü çeyrek verileri itibariyle Garanti Bankası, Türkiye’deki mobil bankacılık müşterilerinin yüzde 39’una sahip. Tüm fınansal işlemlerin yüzde 41’i de yine Garanti Cep Şubesi’nden gerçekleştiriliyor.

ER VE HAVALE BEDAVA

Finansbank’ın müşterilerinin sıklıkla kullandığı bankacılık işlemlerini öne çıkardığı Cep Şubesi ile fatura ödemeleri, para transferleri, kredi ve kredi kartı ya da yatırım işlemleri yapılabiliyor. Bu sistemle banka müşterileri hesap hareketlerini de kontrol edebiliyor. Finansbank Cep Şubesi, Java yazılımlı cep telefonlarından ve iPhone’lardan da kullanılıyor. Android cep telefonlarına özel Cep Şubesi uygulaması da çok yakında başlatılacak. Finansbank Direkt Bankacılık Grup Yöneticisi Serhat Yıldırım, “Cep Şubesi kullanıcıları mobil bankacılık için bağlantı ücreti ödemiyor. Finansbank, mobil bankacılık kanallarından yapılan EFT ve havale işlemlerinden de ücret talep etmiyor” diyor.

Buna karşın banka, bireysel internet şubesinden havale yapıldığında 1, EFT’de ise 2.75; şubeden yapılan havale için 7.5, EFT içinse 12.5 TL masraf alıyor.

Finansbank Cep Şubesi’ni hem bireysel hem de KOBİ müşterileri kullanabiliyor. KOBl’lere özel bazı işlemleri de Cep Şube ile gerçekleştirmek mümkün. Bankanın halen 70 bini aşkın aktif Finansbank Cep Şubesi kullanıcısı bulunuyor.

MÜŞTERİ OLMAK ŞART DEĞİL

2011 yılı haziran ayında müşterilerine ING Cep Şube’yi açan ING Bank, geçtiğimiz günlerde ING Tablet Şube lansmanını da gerçekleştirdi. Bu sayede ING Mobil kullanıcıları, ister cep telefonlarından ister iPad’lerinden hesap kontrollerini, EFT/havale işlemlerini, fatura ödemelerini ve kredi kartı hareketlerini rahatlıkla takip edip, döviz alım satımını da yapabiliyor. Bankanın en önemli farklılığı ise ING Bank müşterisi olsun olmasın herkesin alternatif dağıtım kanallarını kullanabilmesi. ING Mo-bil’i cep telefonuna indiren herkes, bu uygulamayla ING Bank’a özel Turuncu Hesap ve ING Bonus Card başvurusu yapabiliyor.

ING Mobil’in iPhone, iPad, Android, BlackBerry l’N’J ve Java tabanlı cihazlarla kullanılabildiğini ifade eden ING Bank Bireysel Bankacılık Satış Yönetimi ve ADK Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, “Bu platformu kullananların EFT/havale ve fatura ödemelerinden herhangi bir ücret alınmıyor” diyor.

Esin ÇetinelBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu