Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Mobil ticaretin önlenemez yükselişi

Mobil ticaretin önlenemez yükselişi3G hayatımıza çok geç girdi ama tüketici teknolojinin getirdiği nimetlere hızlı adapte oldu. Mobil ticaret bu nimetlerden birisi. Mobil cihazlardan yapılan m-ticaret kısa sürede online alışveriş cirosunun yüzde 15’ine ulaştı. Şimdi de ürünü mağazada deneyip cep telefonundan daha ucuza alma gibi avantajlarıyla e-ticaretin tahtına oturmaya hazırlanıyor..

mobil ticaret

“ELEKTRONİK ticaret patlaması yaşanacak. Artık insanlar ihtiyaçlarını mağazaya gitmeden internet üzerinden alabilecek…” Bu tarz haberlerin ilk yapılışının üzerinden yaklaşık 15 yıl geçti.

Gerçi o zamanlar bu tip tespitler insanlara pek inandırıcı gelmiyor, dile getirenlere şüpheyle yaklaşılıyordu. Oysa bugün, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, elektronik ticaret (e-ticaret) 2012 yılında 31 milyar TL’ye yakın bir hacme ulaştı. Bu rakam, turizm, vergi ödemeleri gibi ürün satışı dışındaki verileri kapsamıyor. 2011’de bu rakam 22.8 milyon TL idi. Başka bir deyişle 2012’de bir önceki yıla oranla yüzde 35.3’lük bir artış yakalandı.

E-TİCARETE RAKİP Mİ, DESTEKÇİ Mİ?

E-ticaret yani online alışveriş büyük bir hızla artıyor ancak hala kat edeceği çok yol var. Türkiye’de e-ticaretin payı genel ticaret içinde henüz yüzde 20’lere bile ulaşmış değil. E ticaret hala emekleme aşamasındayken şimdi karşısına sıkı bir rakip çıktı: m-ticaret (mobil ticaret)…

M-ticareti e-ticaretin rakibi olarak da görmek mümkün, sağlam bir destekçisi olarak da… M-ticareti kısaca e-ticaretin cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlar üzerinden yapılan hali olarak tanımlayabilitekçisi olarak görülüyor. Ancak farklı alışveriş alışkanlıkları ve tüketiciye sunduğu avantajlarla sıkı bir rakip olarak görmek de mümkün. Örneğin, m-ticaret e-ticaretin bir tüketiciye asla sunamayacağı bir avantaj sağlıyor. Mağazada ürünü deneyip yüksek fiyata satın almak yerine, anında internetten indirimli satın alma imkanı… Bunu mağazada alışveriş yaparken fiyat kıyaslaması yapılabil-sin diye kurulan Akakce.com’un verileri de doğruluyor. Akakkce.com’un mobil sitesi 2010’un şubatında, yani henüz m-ticaret pek çok büyük alışveriş portalı’nın gündeminde değilken yayına alındı. Hatta ürünlerin barkotlarını okutarak fiyat karşılaştırması yapılmasına yardımcı olan bir de uygulama hazırlandı.

HAFTA SONU MOBİL SİPARİŞ

Akakkce.com Kurucu Ortağı Koray Karataş, “Faaliyete geçtiğimiz tarihten bu yana geçen sürede mobil sitemizin trafiği her ay belirli oranlarda artış gösteriyordu.

Ancak kırılma noktasını bu yılbaşı ve sevgililer günü sırasında yaşadık. Tüketiciler fiyat karşılaştırması yapmaya imkan veren uygulamamızı mağazada alışveriş yaparken, satın alma kararı aşamasında kullanıyor. Perakende sektörünün çok hareketli olduğu bu özel günlerde mobil sitemizin kullanımında da büyük artış oluyor” diyor. Kara-taş’ın verdiği bilgiye göre, perakende sektörünün çok yoğun olduğu hafta sonları, mobil siteye gelen kullanıcı sayısında artış yaşanıyor. Örneğin, akakce.com’un web sitesi üzerinden en çok ziyaretçi aldığı gün pazartesi olurken (pazartesi, insanların işyerlerinde bilgisayar başında en çok alışveriş yaptıkları gün olarak biliniyor), mobil site en yoğun olarak pazar günleri ziyaret ediliyor. Öyle ki pazar günleri 40 bine yakın kişi mobil fiyat karşılaştırması yapıyor.

Yemeksepeti CFO’su Gökhan Akan’ın verdiği rakamlar da mobil ticaretin hafta sonu patlama yaşadığı bilgisini doğrular nitelikte. Akan, “Yemeksepeti siparişlerinin yüzde 18’i mobil cihazlardan yapılıyor. Özellikle insanların bilgisayar başında olmadıkları hafta sonlarında bu oran yiizde 25’lere kadar çıkıyor” diyor.

POTANSİYEL ÇOK BÜYÜK

Akakce.com’un site trafiğinin yüzde 15’ini mobil kullanıcılar oluşturuyor. Ancak Türkiye’de m-ticaret henüz emekleme aşamasında. Mobil ticaretin e-ticaret içindeki payı firmalara göre değişiklik göstermekle birlikte yüzde 5 ila 20’si arasında değişen oranlara ulaştı. Potansiyeli ise hayli büyük…

Türkiye Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu’nun (BTK) raporuna göre, 2011 yılında Türkiye’de 4.9 milyon mobil internet kullanıcısı bulunuyordu. Bu rakam 2012’de 10.2 milyona ulaşarak yüzde 108 oranında bir artış gösterdi. Şu anda bu rakamın 13 milyon civarında olduğu söyleniyor. Ancak Türkiye genelindeki 66 milyon cep telefonu var ve bunların tam 37 milyonu 3G erişimli bir telefon kullanıyor. Bunların da sadece 13 milyonunun mobil bağlantısı var. Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, bu rakam için “Türkiye’nin 2013’te bir mobil devrime hazır olduğunun işareti” yorumunu yapıyor. Markafoni mobil uygulamalar üzerinden satışa 2012’nin Eylül ayında başlamış olmasına rağmen, mobil satışlar şimdiden toplam satışın yüzde 12’sine ulaşmış durumda. 2013 sonu için yüzde 20’lik bir pay hedefleniyor.

BÜYÜME HIZI DÜNYA PARALELİNDE

Türkiye’de m-ticaret, 3G hayatımıza çok geç girdiği halde, bugün dünyayla paralel bir büyüme oranı sergiliyor. Dünya e-ticaret devleri satışlarının yüzde 15’ini mobil üzerinden yapıyor. Pozitron Kurucu CEO’su Fatih İşbe-cer’in verdiği bilgiye göre, eBay, Amazon gibi dünya devleri satışlarıma yüzde 15’inden fazlasını mobil üzerinden gerçekleştiriyor. Oranın göreli olarak küçük olduğuna bakmayın, eBay gibi bir dev söz konusu olunca bu orana tekabül eden rakam 9 milyar doları buluyor, lşbecer konuyla ilgili olarak, “Türkiye’de firmalar mobil konusunda gerekli yatırımları yapmaktan şimdilik kaçınıyor. Lâkin kötü bir uygulama bile toplamın içinde yüzde 4 ila 5 oranında bir trafik sağlıyor, tyi bir m-ticaret uygulamasına sahip firmalarda ise bu rakam yüzde 15’lere kadar çıkıyor. Söz konusu uygulamalar özellikle e-ticaret firmaları için büyük avantajlar sunuyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 80 hızında büyüyen mobilin yaygınlaşması ile bir iki sene içinde oranlar yüzde 25-30 seviyelerine çıkacaktır. Dünyada 2015’te e-ticaret trafiğinin yüzde 50’si-nin mobile kayacağı tahmin ediliyor” diye konuşuyor.

6 AYDA 1.2 MİLYON KULLANICI

Türkiye’deki m-ticaret potansiyelini görmek için Tukcell’in paylaştığı veriler oldukça aydınlatıcı.

Örneğin, gerçek cüzdandan farksız bir cep telefonu uygulaması olan Tukcell Cüzdan, 2012 Ekim’inde kullanıma sunuldu. Nakit para yüklenebilen veya mevcut banka ve kredi kartlan yüklenerek işlemlere hemen başlanabilen uygulamanın kullanıcı sayısı altı ay gibi kısa bir sürede 1.2 milyona ulaştı.

Anlaşmalı üye işyerlerinde tek bir SMS ile alışveriş imkanı sağlayan Turkcell Mobil Ödeme ile düşük tutarlı alışverişler kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde cep telefonundan gerçekleştirilebiliyor. Mobil Ödeme, sosyal ağlarda, online oyunlarda, dijital içerik ve servislerde, online eğitim hizmeti veren sitelerde, aidat ödemelerinde, fiziksel ürün alışverişlerinde ve diğer online alışverişlerde ödeme aracı olarak kullanılabiliyor. 2008 yılından bu yana Turkcell’lilerin hizmetinde olan Mobil Ödeme halihazırda 800 üye işyerinde geçerli. Kullanıcı sayısı 4 milyona ulaşan Mobil Ödeme uygulaması ile 2012 yılında 8.5 milyon işlem gerçekleştirildi.

Turkcell Mobil Finansal Servisler ve Hizmetler Direktörü Ali Salcı, mobil uygulamaların artan önemlerini ve fonksiyonlarını şöyle özetliyor: “Mobil cihazların perakende alışverişlerinde kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Tüketim ve ödemeye değer katan mobil sadakat, kişiselleştirme, sosyal ticaret, lokasyon bazlı servisler, mağaza içi deneyimler ve yeni nesil mobil pazarlama teknolojileri ile alışverişte yepyeni bir deneyim dönemi başlıyor. İşletmelerin müşterilere daha etkin, verimli, hızlı ve ihtiyaç anında ulaşma arzusu bu teknolojilerin yaygınlaşmasında büyük rol oynuyor. Tüm bu bileşenler sayesinde m-ticaret alanında kısa sürede önemli bir büyüme yaşanacağını öngörüyoruz.”

NAKİT PARANIN SONU MU?

Ticarette mobil platformların yaygınlaşması, nakit para ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.

Turkcell Cüzdan gibi uygulamalar nakit para mn sonunu hızlandıracağa benziyor.

Turkcell Cüzdan’ı kullanarak cep telefonundan işlem yapabilmek için iki seçenek mevcut. İçine nakit para koyulabileceği gibi mevcut banka ve kredi kartları da eklenebiliyor. Uygulamadan yararlanmak için banka müşterisi olmak gibi bir zorunluluk da yok.

Turkcell Cüzdan ile yapılabilecekler üç başlık altında toplanıyor: Cepten ödeme, mobil bankacılık ve mobil sadakat programı.

Mastercard/Maestro logolu Garanti Bankası ve Akbank kartlan Turkcell Cüz-dan’ın Mobil Bankacılık Hizmetlerinden yararlanırken, NFC özellikli cep telefonları Akbank, Garanti Bankası, Va-kıfBank, Denizbank, Yapı Kredi ve îş Bankası’nın MasterCard /Maestro logolu te-massız kartlarını ekleyerek te-massız işlem yapabiliyor.
Turkcell ve Garanti bankasının ortak markalı ön ödemeli kartı Cep-T-Paracard da Turk-cell’in mobil finansal servislerinden bir başkası. Üstelik karta sahip olmak için herhangi bir banka müşterisi olmaya da gerek yok. Turkcell İletişim Merkezlerinden satın alınarak, üzerine yüklenilen miktar kadar alışveriş yapma olanağı tanıyan Cep-T Paracard, kullanıcının telefon numarası ile eşleşerek Turkcell Cüzdan’ın tüm özelliklerini müşterilerine sunuyor.

CEBİ SALLA PARA YOLLA

Yapı Kredi Bankasfnın geliştir- k diği bir mobil uygulama, nakit paranın ötesinde banka ve şubeye olan ihtiyacı ortadan kaldıracak cinsten. “Salla Yolla”, Türkiye’de ilk olarak sunulan, kullanıcıların kolaylıkla para transfer edebilmelerini sağlayan bir mobil bankacılık hizmeti. Yenilikçi bir bakış açısıyla geliştirilen Salla Yolla, İPhone, Android cep, iPad ve Android tablet bilgisayarlar üzerinde kullanılabilen bir mobil mobil bankacılık uygulaması. Müşteriler, “Salla Yolla” ile hesap numarası, şube adı, şube kodu gibi bilgilere ihtiyaç duymadan, sadece telefonlarını sallayarak belirledikleri tutarı yakınlarındaki Yapı Kredi Mobil Şubesi kullanıcılarına anında gönderebiliyor.

  Dizüstü bilgisayarlarda pil ömrü derdine son!

“Salla Yolla” üzerinden yapılan para transferleri ve Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamalarıyla yapılan EFT/Havale işlemleri ücretsiz gerçekleştiriliyor.

Hakan ORHUN / ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı
E-ticaretin yeni hali olacak

Bilgisayar satışlarına baktığımızda tablet oranının giderek arttığını görüyoruz. Aynı şekilde akıllı telefonların toplam telefon satışı içindeki oranı da giderek artıyor. Bu gelişmeler nedeniyle m-ticaret e-ticaret içinde daha çok pay almaya başladı. Hatta gelecekte mobil diye bir ayırım yapmak söz konusu bile olmayacak. Çünkü zamanla mobil ticaret diye adlandırdığımız tablet ve cep telefonu aracılığı ile satışlar, e-ticaretin yeni hali olacak. E-ticaretin her alanı gibi bu alana da ne kadar ilgi gösterilirse o kadar sonuç alıyorsunuz. Eğer mobil uygulamalarınız, mobil siteniz varsa buradan aldığınız trafik artacaktır. Uygulama ne kadar çok inovasyon barındırıyorsa ve ne kadar kolay kullanılıyorsa o kadar yüksek kullanım hacmine ulaşırsınız.

Bu yıl sektörümüzde yeni uygulamalar göreceğiz. Mevcut uygulamalarda da iyileşmeler olacak. 2013 yılı içinde mobile özel hızlı bir ödeme sistemi devreye girerse, sektörde katalizör etkisi yaparak artış oranlarının yüzde 100’lere ulaştığını görebiliriz. Ancak, benim öngörüm patlamanın 2014’te yaşanacağı yönünde.

Gökhan AKAN / Yemeksepeti CFO’su
Hafta sonu sipariş patlaması yaşanıyor

2010 yılı başında mobil sitemiz yayındaydı. 2010 ortasında iPhone, 2011 yılında Android, 2012’de ise Windows Phone uygulamamızı hayata geçirdik. Yemeksepeti’nin şu an siparişlerinin yüzde 18’ini mobil cihazlardan aldığını söyleyebiliriz. Yalnızca siparişte değil, yeni üye artışında da mobil gerçekten çok önemli bir kanal haline geldi. Özellikle insanların bilgisayar başında olmadıkları hafta sonlarında bu oran yüzde 25’lere kadar çıkıyor.

İnsan hayatınızı kolaylaştırmaya amaçlayan bir şirket olarak e-ticaret dünyasında hayatı kolaylaştıran herhangi bir şeyin mutlaka elinizin altında ve kolay ulaşılabilir olması gerektiğini

düşünüyoruz. Özellikle tüm platformlarda olmaya çalışıyoruz, çünkü yemek sipariş etmek acil ihtiyaç olduğu için doğru zamanda ihtiyacını karşılayamadığımız her kullanıcı bizim için kaçan satış demektir. Ayakkabı almak için ofise ve işe dönüp bilgisayar karşısına oturmayı bekleyebilirsiniz ama karnınız açıkmışsa trafikte siparişi verip eve gider gitmez siparişinizin gelmesini istersiniz. Beklentimiz önümüzdeki üç yıl içinde mobil sipariş oranının yüzde 50’ye ulaşması yönünde ve tüm hazırlıklarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.

Hakan BAŞ / Lidyana.com Kurucu Ortağı ve CEO’su
2015’te ciromuzun yüzde 50’si m-ticaretten gelecek

Türkiye’nin en büyük aksesuar ve takı alışveriş sitesi olmak üzere yola çıkan Lidyana.com Ocak 2012‘de faaliyete geçti. Lidyana.com’u açtığımız ilk günden beri mobil satışımız var.

Sitemiz tüm platformlarda çalışacak biçimde tasarlandı. İOS ve Android uygulamalarımız ise yapım aşamasında, mayıs ayı içinde lansman yapmayı düşünüyoruz. Satışlarımızın yüzde 30’a yakını mobil taraftan geliyor. Bu Türkiye ortalamasının oldukça üstünde. Kurulduğumuz günden bu yana yüzde 100’lük bir artış gördük. Aplikasyonların da çıkmasıyla çok daha büyük bir payın mobilden geleceğini düşünüyoruz.

M-ticaret tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmekte. Türk kullanıcılarının e-ticarete alışmasının ardından m-ticarete de hızla adapte olacağını düşünüyorum. 2015’te özellikle perakende tarafında e-ticaret cirosunun yüzde 50’sinin m-ticaretten geleceğini düşünüyorum.

Gizem AKSAKARYA / OtelSonDakika Pazarlama Müdürü
“Ucuza otel rezervasyonu”

Mobtur Yazılım ve Turizm A.Ş.’nin ürünü olan OtelSonDakika, Türkiye’nin birinci sınıf otellerinde, en düşük fiyatlarla konaklamasını sağlayan, ücretsiz bir mobil uygulama. 2012’nin Aralık ayından itibaren İOS cihazlar için Apple App Store’dan, 2013’ün Ocak ayından itibaren ise Android cihazlar için Google Play’den indirilebilir hale geldi. OtelSonDakika’da, hizmet vermeye başladığımız ilk ay, birinci sınıf konaklama deneyimi sunan, Türkiye’nin farklı illerinden 50 otel bulunuyordu, şimdi ise toplamda 125 otel yer alıyor. Uygulamamız dört aydır aktif hizmet veriyor.

Bu kısa sürede İOS platform üzerinde 35 bin, Android üzerinde 15 bin kişi uygulamamızı indirdi.

Her geçen gün artan bir trend ile bugüne kadar 300’ün üzerinde oda satışı yapıldı. Günlük ortalama oda satışımız lansmandan bugüne kadarki veri ile altı oda. Sadece son aya baktığımızda ise bunun 10’a ulaştığını görüyoruz.2013 yılındaki hedefimiz, sitemizi farklı mobil platformlar için geliştirmeye devam etmek ve Türkiye genelindeki otelleri kapsamak. Foreks Grubu’nun iştirakinin de desteği ile yurtdışında ilk pazar olarak Yunanistan’ı hedefliyoruz. Bu konuda Yunanistan’da bir turizm acentesi kurulması yönünde çalışmalarımız başladı. Türkiye için yılsonuna kadar 500 bin aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz.

2013 yılında beklentimiz günlük ortalama 40 oda satışı.

Sina AFRA / Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı
Yenilikleri hayata geçireceğiz

Mobil platformlar için uygulamalar geliştirerek satışa Eylül 2012’de başladık. Markafoni olarak, m-ticaretin yükselişte olduğunu görüyor ve yatırımlarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Markafoni, Türkiye’de ilk İPhone uygulamasını gerçekleştiren online alışveriş kulübü. Şu an Markafoni üyelerine istedikleri yer ve zamanda alışveriş yapma imkanı veren İPhone, İPad, Android, BlackBerry ve Windows 8’e yönelik mobil uygulamalarımız bulunuyor. Ayrıca mobile özel kampanyalar yaparak mobil uygulamalarımızı tercih eden üyelerimize özel indirim ve ayrıcalıklar sunuyoruz. Markafoni bünyesinde bulunan zizigo.com, misspera.com ve enmoda.com için de kısa bir süre içerisinde bu tip uygulamalarımızı hayata geçireceğiz. Mobil üzerinden satışlarımız çok kısa bir süre içerisinde toplam satışların yüzde 12’sine ulaştı. 2013 senesinin sonunda bu oranın yüzde 20 olacağını düşünüyoruz. E-ticaret trendlerini yakından takip eden bir firma olarak mobil ticaretin yükselişte olduğunu görüyor ve yatırımlarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz.

Fatih İŞBECER / Pozitron Kurucu CEO’su
Amerika’ya yazılım ihraç ediyoruz

İlk mobil uygulamamızı 2005 yılında Bilyoner için geliştirdik. Daha sonra m-ticaret alanında Türk Hava Yolları, Biletix, Grupanya, HepsiBurada gibi yerli ve eBay gibi yabancı ticaret firmalarına hizmet vermeye başladık. Şu anda yalnızca Türk Hava Yolları Fly Turkish uygulamasının 1 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Son yıllarda yurtdışında faaliyetlerimizi daha da güçlendirerek Amerika, Katar,

Dubai, Polonya ve Almanya’nın da arasında bulunduğu 11 farklı ülkeye yazılım ihraç eder hale geldik.

Mobil platform, kullanıcıya her an ulaşabilmenizi sağladığı için ciddi fırsatlar sunuyor. Yurtdışında eBay, Amazon gibi e-ticaret devleri toplam satışlarının yaklaşık yüzde 15’ini mobil üzerinden gerçekleştiriyor. Türkiye’de iyi m-ticaret uygulamasına sahip firmalarda da bu rakam aynı düzeyde. Müşteri beklentilerine karşılık veren uygulamalarla yüzde 15’lere varan bir trafik yakalanabiliyor. Önümüzdeki üç dört yıl içinde bu oranın yüzde 50’ler seviyesine çıkmasını bekliyoruz.

Utku TEMİZ / Domino’s Pizza Bilgi İşlem Müdürü
Mobilde büyüme çok hızlı

Mobil internet kullanımında çok hızlı bir artış var. Veriler 2013 sonu itibariyle cep telefonlarının dünya çapında en yaygın web erişim aracı olarak PC’Ierin önüne geçeceğini gösteriyor. Mobil satışa 2011 yılı ortalarında başladık. Ancak asıl hamleyi bu yıl başlatacağız. 2013 sonunda mobil uygulamalardan gelen cironun toplam ciro içindeki payının yüzde 8’e çıkacağını öngörüyoruz. Şu anda İPhone, Android, Win8 ve mobil web sitemizden sipariş alıyoruz. Bu yıl İPad uygulamamızı da hayata geçireceğiz. Mobilin payı tüm internet satışlarımız içinde kampanyalarla dönemsel olarak farklılık göstermekle birlikte yüzde 10 civarında. Hedefimiz tüm online satışlar içinde mobilin payını yüzde 50’ye çıkarmak. Türkiye’de mobil internet altyapısı güçlendikçe ve tüm Türkiye’de yaygınlaştıkça mobil kanallardan satış daha da artacak.

Koray KARATAŞ / akakce.com Kurucu Ortağ
“Gelecek mobilde”

Tüketicilerin alışveriş yaparken fiyat karşılaştırması yapmaya yarayan mobil sitemizi Şubat 2010’da yayma aldık. Mobil sitemiz ile birlikte, tüketicilerin mağazada ürünlerin barkodlarını okutarak fiyat karşılaştırması yapabilecekleri bir de uygulama hazırladık. Tüketiciler mobil fiyat karşılaştırmalarını mağazada alışveriş yaparken satın alma kararında belirleyici bir etken olarak kullanıyor ve perakendenin de çok hareketli olduğu özel günlerde mobil sitemizin kullanımında büyük artış görülüyor. Perakende alışverişin yoğun olduğu hafta sonları, mobil sitemize gelen kullanıcı sayısında artış yaşanıyor.

Öyle ki pazar günleri 40 bine yakın kişi mobil fiyat karşılaştırma yapıyor. Şu anda trafiğimizin yaklaşık yüzde 15’i mobil üzerinden gerçekleşiyor.

Akakce.com’da 360’ın üzerinde alışveriş sitesinin fiyatları yer alıyor. 360 sitenin fiyatlarına m.akakce.com adresinden de ulaşılabiliyor ancak fiyat karşılaştırması yapan kullanıcının tıkladığında gidebileceği mobil alışveriş sitesi sayısı 10 u bulmuyor. Alışveriş siteleri bu konuda yol aldıklarında mobil ticaretin onunun çok açık olduğunu düşünüyorum.

ZELİHA ALAGÖZ TEMİZ / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir