Anasayfa / Şirket Haberleri / Modacı Boyner, e-ticarette iddialı

Modacı Boyner, e-ticarette iddialıModacı Boyner, e-ticarette iddialı

YKM’nin çoğunluk hissesini satın alarak 2012 yılında bünyesine önemli bir marka daha katan Boyner Holding, 2013 yılında da kendine sıkı bir yatırım programı hazırladı. Bu dönemdeki yatırımları için 100 milyon TL’lik bir bütçe ayırdıklarını söyleyen Boyner Holding CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, “Eğer karşımıza bizi heyecanlandıran bir proje çıkarsa bu tutar artabilir” diyor.

cem boynerGrubun yatırım yapacağı alanlarla ilgili ise özellikle İT sektörüne işaret eden Cem Boyner, grubun e-ticaret şirketi Morhipo’nun yanı sıra Boyner ve Bey men gibi geleneksel perakendede faaliyet gösteren markaların da internet yatırımları olacağını söylüyor. Grubun yeni projelerle yüzde 30 büyüme hedefi olduğunu anlatan Cem Boyner’in 2013 için verdiği mesajları özetledik:

BÜYÜME BEKLENTİSİ: 2013 yılında Türkiye için yüzde 4-5 aralığında bir büyüme oranı bekliyoruz. Bizim Boyner Grubu olarak büyüme beklentimiz ise Türkiye büyüme oranlarının çok üstünde. Yüzde 30’luk bir büyüme oranı hedefimiz var.

ENFLASYON TAHMİNİ: 2013 için yaklaşık yüzde 6 oranında bir enflasyon beklentisi ile planlama yapıyoruz.

YATIRIM PLANI: Boyner Grubu olarak 2013 yılında yaklaşık 100 milyon TL’lik bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Tabii bu mevcut şirketlerimiz için planlanan yatırım tutarı, eğer karşımıza bizi heyecanlandıran bir proje çıkarsa bu tutar artabilir. 2013 yılında açılacak Zorlu Alşveriş Merkezi’ndeki yatırımımız çok önemli. Zorlu içerisinde 9 bin 200 metrekarelik çok özel bir Beymen mağazası planlıyoruz. Tabii günümüzde perakendeyi artık sadece klasik mağazacılık olarak görmemek lazım, internet de perakendenin ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtladı. Hem grubumuzun e-ticaret şirketi Morhipo, hem de Boyner, Beymen gibi ağırlıklı olarak geleneksel perakendede faaliyet gösteren markalarımızın da internet yatırımları olacak.
Bir de Fer Yapı ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz İstwest konut projesiyle de aslında bize çok yeni olan inşaat sektörüne ısındık. Müşterilerimize sadece alışverişlerinde değil yaşam alanlarında da hizmet verebilmek, ‘Koşulsuz Müşteri Mutluluğu’ ilkemizi evlerine taşımak açıkçası hoşumuza gitti. Bu alanda da önümüze çıkacak fikirleri değerlendirip yeni projelerimizle karşınıza çıkabiliriz.

  Tetra Pak inovatif süt ve meyve suyu ambalajları üretecek

YARATILACAK İSTİHDAM: 2012 yılı içerisinde ailemize yeni katılan YKM şirketi ve mevcut şirketlerimizdeki büyüme ile yüzde 20’nin üzerinde bir artış oldu personel sayımızda. Toplam personel sayımız 9 bin 300 kişiye yükseldi. 2013 yılı için temkinli bir büyüme programımız var, bu sene içerisinde yarattığımız istihdamda yüzde 5’lik bir artş planlıyoruz.

AVRUPA KRİZİ: 2013 için Euro bölgesinde bir büyüme beklemiyoruz. Bölgedeki bazı ülkeler için yeni kurtarma paketleri gerekebilir ama hiçbir ülkenin Euro bölgesinden ayrılmayacağını öngörüyoruz.

İHRACAT HEDEFİ: Boyner Grubu olarak satşlarımızın çok büyük bir yüzdesini yurtiçinde gerçekleştiriyoruz. Bu açıdan büyük bir müşteri riski taşımıyoruz. 2013 ve ilerisi için Avrupa dşında İran ve Rusya pazarlarının da yurtdşı satşlarımızı büyütmek için bize güzel fırsatlar sunacaklarını düşünüyoruz.

HALKA ARZ: 2013 yılı için bir halka arz planımız bulunmuyor. Ancak tabii ki her zaman ortaklarımızın, şirketlerimizin stratejik planlarına göre uygun görülmesi halinde grup şirketlerinde hisse geri alşlarımız, hisse satşlarımız olabilir.

SATIN ALMA: 2012 yılında Boyner Büyük Mağazacılığın YKM’nin çoğunluk hisselerini alması ile Boyner Ailesi’ne yeni ve çok değerli bir katılım gerçekleşti. Açıkçası 2013 yılı için şu an aklımızda bir inorganik büyüme planı yok. Yine de önümüze kaçırmak istemeyeceğimiz fırsatlar çıkarsa bu tarz yatırımları değerlendirebiliriz. Böyle bir yatırım için en olası sektör internet olabilir diye düşünüyoruz, ancak tabii ki önümüze çıkacak fırsatlarla yaşayarak göreceğiz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir