Anasayfa / Kariyer ve İş / Montessori Yönetim Modeli Giderek Yayılıyor

Montessori Yönetim Modeli Giderek Yayılıyorİşyerinde hiyerarşiyi kaldıran Montessori yönetim modeli giderek yayılıyor artık sadece gogle veya amazon değil gelişen ülkelerin şirketleri de bu yönetimi uyguluyor.

Montessori

Dünyaca ünlü pedagog Maria Montessori’nin çocuk eğitiminde her çocuğun bireysel ilgilerine önem veren eğitim modeli, 21. yüzyılın başarılı şirketlerinde çok iyi işleyen bir iş modeli haline geldi. Açık ofislerde hiyerarşinin mümkün olduğunca azaltıldığı bu metot, tıpkı çocuklar için ‘oynayarak öğren’ modelinde olduğu gibi işyerinde ‘tecrübe ile öğren’ modeliyle kâr getiriyor.
Google ve Amazon bu modelin en büyük temsilcileri. Ancak ABD’de giderek yayılan bu model aynı zamanda ABD’de ofislerin yüzde 70’i Montessori modelinin öngördüğü açık ofislere sahip. Bu trend sadece ABD’de değil, gelişen ülkelerde de tercih ediliyor. Hint yazılım şirketi HCL radikal bir şekilde çalışanların patronlarını değerlendirmesini istiyor ve bu değerlendirmeleri şirket içinde yayınlıyor.

Sadece Montessori modelinin istenilen başarıyı getirmeyeceğini söyleyenlerin sayısı hiç de az değil. Bu gurulara göre Google ve Amazon’un esas başarısı, açık ofis ve hiyerarşisiz bir ortamda bazı geleneksel yöntemleri de uygulayabilmeleri. Örneğin şirket içi rekabet ve performans ölçümleri gibi geleneksel araçlar Montessori iş modelinin içinde daha çok sonuç veriyor.

  Sosyal Medya Uzmanlığı Meslek OlduYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir