Ekonomi Haberleri

Moody’s’e çok takılmaya gerek yok

Gündemimizi Moody’s belirlememeli. Yaratacağı sorunlar aşılamayacak nitelikte değil. Kurda, 2013’ten beri çalışan orta vadeli ana yükseliş trendi geçerliliğini koruyor. Tekrar ediyorum, zaman risk alma değil, risk azaltma zamanı…OPEC beklenmedik şekilde üretimi azaltma kararı aldı. Bundan sonra ne beklemeliyiz?

Cezayir’de yapılan gayri resmi görüşmelerde OPEC üyeleri beklenmedik şekilde üretimi azaltma kararı aldılar. Bu üyelerin son sekiz yılda vardığı ilk anlaşma. Yetkililer toplam günlük üretimi 33.2 milyon varil düzeyinden 32.5-33 milyon varil civarına düşürme kararı aldıklarını açıkladı. Hatırlatmak gerekirse OPEC’in resmi toplantısı Kasım ayında Viyana’da yapılacak ve hangi ülkenin ne kadar üretim yapacağı, Rusya gibi OPEC üyesi olmayan üreticilerin de davet edileceği Kasım toplantısında belirlenecek. Üretimde yapılacak azaltma miktarı çok düşük ama petrol fiyatları “OPEC üyelerinin anlaşabilmiş olmasına” reaksiyon göstererek 50 dolar eşiğine dayandı.

Piyasalar

Karar öncesinde petrol fiyatlarının 50 dolar üzerinde kalıcılaşmasını öngörmediğimi belirtiyordum. Son karar bu eşiği sadece 5 dolar yukarıya çeker. Küresel bazda sıkıntılı bir dönem beklediğim için petrolde güçlü bir yükseliş trendinden ziyade 35-55 dolar bandım olası görüyorum.

Moodys’in etkisi kalıcı olur mu?

Darbe girişiminden hemen sonra S&P Türkiye’nin notunu bir kademe indirip görünümünü de negatife çekmişti. Önceki Cuma da Türkiye’yi “yatırım yapılabilir ülke” kategorisinde derecelendiren iki derecelendirme kuruluşundan biri olan Moody’s notumuzu bir kademe indirdi. Görünümü “durağan” olarak belirledi. Not indiriminin ekonomimize olumsuz etkisi elbette olacak. Özellikle dış piyasalardan yapılan borçlanma maliyetleri yükselecek. Kur üzerinde yukarı yönlü baskıyı artıracak ama bunların hiçbiri aşılamayacak problemler değil. Türkiye’nin enflasyonu tek haneye indirdiği, Avrupa’nın örnek aldığı bankacılık sistemini kurduğu, kamu borcunu hızla düşürdüğü, yüzde 9 büyüme hızlarına ulaştığı ve yabancı sermayenin oluk oluk aktığı bir cazibe merkezine dönüştüğü 2013 öncesi dönemde notumuz “yatırım yapılabilir” değildi. Türkiye reformlara devam ediyor. Moody’s’e çok takılmaya gerek yok.

Deutsche batıyor mu?

Hayır, henüz Lehman aşamasında değil. Bankacılık işi “itibar ve güven” işidir. Ne kadar güçlü olursa olsun hiçbir bankanın varlıkları çok miktarda muidinin mevduat çıkışını karşılayamaz. Deutsche’nin medyanın manşetlerinde geçirdiği her gün “bank-run/bankaya hücum” riski artmaktadır. Bankanın en önemli problemi 65 trilyon dolara yakın “türev ürün” riski. Bu rakamın “nakit karşılığı” hakkında kimsenin fikri yok. Asıl soru, bunların “beklediğim finansal piyasa çöküntüsü” başladığında “nakit karşılığı” ne olacak? 2008-2009 krizinden hiçbir ders çıkarmayan ve yoluna “aynı tas-aym hamam” devam eden finansal sistem her şeye müstahak. Akıllar başa gelene kadar sıkıntı çekilecek. Hep yazıyorum, yineliyorum. Zaman, risk alma zamanı değil. Zaman, risk azaltma zamanı.
Piyasalar hakkındaki olumsuz düşünceniz ve dolarda yükseliş beklentiniz değişti mi?

Hayır değişmedi. Bitişikte önemli bir dolar/TL grafiği bulunuyor. Kurda, 2013 yılından beri çalışan orta vadeli ana yükseliş trendi geçerliliğini koruyor. Beklentim bu trendin 2017 boyunca da geçerli kalacağı yönünde. Bitişikte, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduat stokları da bulunuyor. Yur içi yerleşiklerde “hafif alıcılı” eğilim devam ediyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye riski algısını yansıtan CDS makası da 270’lere yakın. Bu Türkiye “normali”nin üzerinde. Haliyle, kurda kayda değer bir düşüş beklemiyorum. Geri çekilmelerde 2.93-2.95 bandı kuvvetli destek görevi görmeye devam edebilecektir. Borsa tarafında da 77.500-80.000 bandı risk azaltmak için uygun görünüyor.

Peki ya altın?

Cevabı bitişikteki grafikte. Altında da ana düşüş trendi geçerliliğini koruyor. Trendin üst bandı da çalışmaya devam ediyor. Kriz olsa bile altında dolar bazında trendsel bir yükseliş öngörmüyorum. Ancak gram altın dolar kurundan dolayı hafif çaplı yükselişine devam edebilecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu