Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Motosikletin hızını dövizdeki artış kesti

Motosikletin hızını dövizdeki artış kesti

Otomobilin fazlasıyla gölgesinde kalsa da, motosiklet pazarında da önemli bir büyüme yaşanıyor. 2002 yılında 15 bin adetlik bir pazardan söz ediyorken, günümüzde bu rakam 200 bin adetlere ulaştı. 2000 yılında 1 milyon 100 bin adet olan toplam motosiklet sayısı yaklaşık 3 milyona dayandı.

Motosiklet pazarı geçtiğimiz yılı 180 bin adetlik bir satış hacmiyle kapatmıştı. Oldukça iyi geçen 2011’in ardından, 2012’de yüzde 20’lik bir gerilemeyi işaret ediyordu bu rakam. Gerilemenin temelSebebi ise ÖTV indiriminin sona ermesiydi.

motoksiklet satislari

Hatırlanacağı üzere. 2011’in Şubat ayında motor hacmi 250cc’ye kadar olan motosikletlerde ÖTV oranı yüzde 22 den yüzde 8’e inmişti. Bu indirimle satışlar bir anda 200 bine fırlamıştı. Fakat ÖTV indiriminin devam etmemesi, pazarı 180 bine düşürdü.

Bu yıl pazarın 190 bin civarında olması bekleniyor. Aslında yılın ilk beş ayında sektör, hızlı bir büyüme de yaşadı. Fakat mayıstan bu yana büyümede bir düşüş gözüküyor. Normalde Ma-yıs-Eylül ayları motosiklet satışlarının en fazla yapıldığı aylar olmasına karşın, artan döviz kuru, büyümenin temposunu da etkilemiş durumda. Pazardaki büyümemin daha hızlı olması için sektör ÖTV indirimi bekliyor.

AĞIRLIK İTHALATTA

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, Türkiye’deki pazarın farklı dinamiklere sahip olduğunu söylüyor. Hatta Avrupa ile kıyaslamanın pek doğru olmadığını düşünüyor. Erbaş, bunun nedenini ise Türkiye’de satılan küçük hacimli motosiklet ve scooter’larm ağırlıklı olarak Çin’den ithal edilmesine bağlıyor. Av-nıpada böyle bir Çin pazarının olmadığını belirten Erbaş, “Avrupa’da tüm motor hacimlerinde ve segmentlerde homojen bir dağılım var. Türkiye’de ise pazarın yaklaşık yüzde 95’i, 250cc’nin altındaki motor hacmine sahip motosikletlerden oluşuyor” diyor.

Pazarın genel bir fotoğrafını çektiğimizde, özellikle Güney yörelerinde küçük motosikletlerin ulaşımda yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz. Büyük şehirlerde ise özellikle gıda paket servisi ile kuryeler tarafından’yine küçük motor hacimli motosiklet ve scooter tercih ediliyor. Dolayısıyla satışlarda en yüksek adetler bu kullanıcı profiline yapılan satışlardan elde ediliyor.İthal/yerli dengesine bakarsak, toplam satışlarda yerli üretim oranının yüzde 75, ithal oranının ise yüzde 25 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yerli üreticilerin tümümün montaja dayalı bir üretim gerçekleştirdiğini de söylemek gerekiyor.

VERGİLER DÜŞÜRÜLMELİ

Borusan Otomotiv BMW Satış ve Pazarlama Direktörü Ayhan Ölçer, geçtiğimiz yıl 650cc üzeri motosiklet satışlarında artış yaşanmadığını, bu yüzden bu yıla da benzer bir beklenti ile başladıkları söylüyor. Fakat 2013’ün Ocak-Eylül döneminde, geçtiğimiz yıl aynı döneme nazaran yüzde 37’lik bir artışın yaşanması herkes için sürpriz olmuş. Ölçer, pazarın 1.750 adetten 2.400 adete çıktığını belirtirken, BMW olarak 10 ayda 394 adetlik satışın altına imza attıklarım söylüyor.

Ölçer, sektörün hızlı büyümesi için kademeli ÖTV oranları oluşturulması gerektiğini düşünüyor. Yani 250cc’ye kadar ÖTV oranı yüzde 8, 250-800cc arası oran yüzde 16,800-1200cc arası oran yüzde 22 ve 1200cc üstünde ise yüzde 30 ÖTV uygulamasına geçilmeli.

Ayhan Ölçer, pazar dinamikleri hakkında bilgi verirken, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi Enduro motosikletler halen popülaritesini koruyor. Yol koşullarının gün geçtikçe iyileşmesi touring motosikletlerine de ilgi duyanları arttırıyor. Ancak en çok artış gösteren segmentin scooter olduğunu söyleyebiliriz. ” yorumunda bulunuyor.

600 ADET SATACAK

Avusturya menşeili KTM motosikletlerinin Türkiye distribütörü Spor-moto cephesinde işler beklenildiği gibi gidiyor. Spormoto Genel Müdürü Selçuk Bektaş, KTM’nin model gamına Türkiye pazarına uygun yeni ürünler katmalarıyla bklikte sayışlarını yüzde 70 arttırdıklarını söylüyor.

Yılsonu itibariyle yaklaşık 600 adet motosiklet satacaklarını söyleyen Bektaş, büyümelerini önümüzdeki dönemde de sürdüreceklerini belirtiyor. ÖTV oranlarında yapılacak değişimin pazaıı hızla büyüteceğine dikkat çeken Bektaş, şu an 250cc’nin üzerinde bir motosikletin 1600 cc’lik bir otomobille aynı oranda vergilendirdiğine dikkat çekiyor.

“Eskiden motosiklet deyince akla ilk gelen Racing veya Chopper motosikletlerdi. Fakat artık daha genel kullanıma yönelik motosikletler ilgi çekmeye başladı. Bu nedenle de üreticiler ürün gamına mutlaka bu tarz motorları ekliyor” yorumunda bulunan Bektaş, şu an en önemli trendin elektrikli motosikletler olduğunu söylüyor.

DÜNYA DEVİ İLE ANLAŞTI

Pazann yerli oyuncularından Asya Motor, bu yıl 23 bin adet motosiklet satmayı planlıyor. Asya Motor Genel Müdürü Sait Orhan, satış adedinde ilk beş marka arasında olduklannı söylerken, kendi üretimleri olan Asya dışında Güney Koreli Daelim ve Tayvanlı Access ATV’nin Türkiye distribütörlüğünü yaptıklarını dile getiriyor. Asya Motor bu markalara ek olarak, önümüzdeki yıl dünyanın en büyük motosiklet üreticilerinden birinin Türkiye’de üretimine başlayacak. Şirket bu markayı yakında bir lansman ile açıklayacak.

Bu yıl ürün fiyatlarında bir miktar daha artış yaparak kaliteli ürünlere ağırlık vermeye başladıklarını söyleyen Orhan, “Marka olarak ucuz üründen uzak duruyoruz. Motosiklet ucuzluğu kaldıramayacak kadar hassas bir ürün” diyor.

10 yıldır üretim gerçekleştiren Asya Motor’un Nazilli’deki tesisi yıllık 80 bin adet kapasitesine sahip. Türkiye genelinde 200 bayi ve 300 servisi ile hizmet veren şirket, ürünlerini 2 bin liradan başlayan fiyatlarla müşterilerine ulaştınyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir