Kariyer ve İş

Mülakatlarda Yapılan Hatalar

Mülakatlarda Yapılan Hatalar, İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar

İş görüşmeleri kendinizi göstermek için elinize geçen en önemli fırsat. Bu fırsatı da çok iyi kullanmanız gerekiyor ve yapacağınız en ufak hatalar bile işin elinizden kaçmasına neden olabilir. Kılık kıyafetinizden görüşme sırasındaki davranışlarınıza, mimiklerinize kadar her şey çok önemli. İşte mülakatlarda kesinlikle yapmamanız gereken 10 şey.


1. Mülakata geç kalmak: Sadece bir kaza yüzünden veya kaderin oyunu sonucu mülakata geç kalınabilir. İmkanınız varsa, mülakat yerini birkaç gün önce görün, hangi yollardan nasıl gideceğinizi öğrenin. Her zaman geç kalma payını da düşünerek ekstra zaman ayırın ve mülakatın yapılacağı yere 10-15 dakika önceden varın.

2. Uygunsuz elbise: Mülakata uygunsuz, üzerinize tam oturmayan kıyafetlerle veya uyumsuz saç veya parfümle gitmek asla kabul edilemez. Beğen veya beğenme, dış görünüş, güçlü bir ilk etki yaratmada büyük rol oynar.

3. Göz kontağı kurmamak: Çok fazla mülakat tecrübesi olmayan adaylar, göz kontağı kurma konusunda sorun yaşayabilirler. Fakat işin sırrı da bunu yapabilmek. Eğer sürekli mülakatı yapan kişinin gözlerine bakmakta zorluk çekiyorsanız, kişinin burun kemerine bakmayı deneyin. Açık oturum türündeki mülakatta, soruları cevaplarken bütün iş verenlerle göz teması kurmaya çalışın.

4. Firma hakkında bilgisiz olmak: Mülakattan önce iş verenle ilgili araştırma yapmamak asla kabul edilemez ve neden orada çalışmak istediğiniz hakkındaki soruya cevap veremediğindeki oluşacak sessizlik, işe kabul edilme ihtimalini bitirir. Ek olarak, eğer o kuruluş hakkında hiçbir araştırma yapmadıysan, o kuruluşta çalşmak istediğini nerden bilebilirsin?

5. Sorulara kısa cevaplar vermek: İş verenlerin sorularına çok kısa cevaplar vermek, muhtemelen iş arayanların mülakatlarda yaşadığı en yaygın sorundur. Soruları tahmin ederek ve zorlayan soruları işe ve iş verene uygun hale getirerek sorunu çözebilirsiniz.

6. İsteksiz görünmek: Eğer yeterli derecede gülümsemez, sıkılmış veya ilgisiz, yorgun görünürseniz veya soğuk, mesafeli veya dostça olmayan bir şekilde yaklaşırsanız mülakat pek de olumlu sonuçlanmaz.7. Ümitsiz olmak: Mülakatların bilinen bir şansızlığıdır, en ihtiyaç sahibi iş arayanlar, durumun gerçekçiliğine rağmen, en az ihtimalle işe kabul edilenlerdir. Bir iş için umutsuz olsanız bile, amacınız iş verene sakin ve rahat görünmek olmalıdır.

8. İşi istediğine dair emin olmamak: Ne tür bir iş aradığını bilmemek, yeni iş arayanların karakteristik bir ölümcül günahıdır. Kariyer ve işlerle ilgili detaylı bir araştırma yürütmek, sizin yeteneklerinize, tecrübenize ve ilgi alanınıza en uygun işi netleştirmede yardım eder.

9. Eski patronları yerden yere vurmak: Eski patronunuz veya şirketiniz, eksiklikleriyle veya diğer sorunlarıyla bilinse bile, iş görüşmeleri, nefretinizi veya sinirinizi dışarıya çıkarma yeri değildir. Bu şekilde yakınan adaylar, o anda işe alınmaması gereken şikayetçiler olarak etiketlenirler.

10. Soru sormayı becerememek: Genelde iş verenler, mülakatı iş arayana sorusu olup olmadığını sorarak bitirir. Açık olmayan bir soruyu soramamak bile bir düzeyde ilgisizlik sinyalidir (veya tembellik).

Kaynak: quintcareers.com


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu