Anasayfa / Teknoloji / Mum Işığında Elmas Parçacıkları Keşfedildi

Mum Işığında Elmas Parçacıkları KeşfedildiBir kimya profesörü, mum ışığında milyonlarca ufak elmas parçacığının bulunduğunu öne sürdü.

St. Andrews Üniversitesi kimya bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Wuzong Zhou’nun yaptığı araştırmaya göre, bir mum ışığı yandığı her saniyede yaklaşık 1.5 milyon gözle görülemeyecek ufaklıkta elmas parçacığı ortaya çıkarıyor.

Ne yazık ki yanma işlemi sırasında elmas parçacıkları karbondioksite dönüşüyor” diyen Zhou, parçacıkları çıkarmanın yolu bulunursa, elmas üretiminde yeni metotlar sağlanabileceğini söyledi.
Böyle bir durumda elmas üretiminin zamanla ucuzlayacağını ve daha çevre dostu koşullarda gerçekleştirileceğini söyleyen Zhou, “Ama her halükarda bu keşfin mum ışığına bakış açımızı sonsuza dek değiştireceği kesin” diye konuştu.

Daily Telegraph’ın haberine göre, St. Andrews Üniversitesi’nde yapılan araştırma kapsamında doğalgaz ve ağaç alevleri üzerinde gerçekleştirilen testlerde de elmas izine rastlandı.

Mum ışığı pırıltısının elmaslarla karşılaştırılması, geçmişte başta Michael Faraday olmak üzere bazı bilim adamı ve filozoflar tarafından da yapılmıştı.

Dünyada ilk mumun, iki bin yılı aşkın bir süre önce Çin’de icat edildiği sanılıyor.

  HP “Discover EMEA” Etkinliğinde Son Teknolojiyle TanışınYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerli Telefon Pazarı ve Yerlilik Oranları

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın “iPhone boykotu” çağrısı ve yerli üretim telefonların kullanımını teşvik eden konuşmasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir