Anasayfa / Ekonomi-Finans / MÜSİAD Ekonomi Değerlendirme Toplantısı yapıldı

MÜSİAD Ekonomi Değerlendirme Toplantısı yapıldı
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, toplantıda “Ekonomik Gelişmelere İlişkin 2011 Döviz ve Para Politikaları” konulu konuşma yaptı.

MÜSİAD EKONOMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

*Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz:

*”Orta ve uzun vadeli ekonominin üretken kapasitesini artıracak olan altyapı yatırımlarına harcanması konusunda da herhangi bir endişemiz olamaz, herhangi bir çekincemiz olamaz. ‘Harcanan her kuruş bu ülkeye helal olsun’ diyoruz”

*”Bu seçimle ilgili olarak ‘Acaba mali disiplin bozulur mu’ sorusunu herkes soruyor. Bozulmaması gerektiğini söylüyoruz”

*”Bu ithalat vergileri olmasaydı, o zaman belki 10 milyar dolar daha fazla ihracat yapabilirdik ama bizim bütçe açığımız daha fazla olabilirdi. Burada siyasi tercih var. Bu siyasi tercih oyun alanını belirliyor ve biz de bu oyun alanının içerisinde oynuyoruz”

*MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan:

“(Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki) Mevcut olumsuzlukların getirebileceği negatif etkiler kontrolümüz dışında gerçekleşecek olsa da, 2011 yılı için kendi içimizden kaynaklanan sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir”

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinde (MÜSİAD) düzenlenen toplantıda yaptığı “Ekonomik Gelişmelere İlişkin 2011 Döviz ve Para Politikaları” konulu konuşmada, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de emek piyasasının daha hızlı toparlandığını, bununla birlikte Türkiye’de işsizlik oranlarının bir müddet daha kriz öncesi seviyelerin üzerinde seyredeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Petrol ve emtia fiyatlarındaki artışa değinen Yılmaz, son günlerde özellikle ham petrol fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişlerin kalıcı olması durumunda küresel ekonominin bu durumdan olumsuz etkilenmesini beklediklerini ifade etti.

“‘HARCANAN HER KURUŞ BU ÜLKEYE HELAL OLSUN’ DİYORUZ”

Seçimin yaklaştığını hatırlatan Yılmaz,”Bu seçimle ilgili olarak ‘Acaba mali disiplin bozulur mu’ sorusunu herkes soruyor, belki sizler de soruyorsunuz. Biz bozulmaması gerektiğini söylüyoruz. Borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir yasa yakınlarda parlamentodan geçti. Buradan hükümetin birtakım gelirleri olacak. Bu gelirler bütçede yok. Ne kadar gelir olacağını bilmiyoruz. Önemli miktarda gelir artışı olursa bu gelirlerin kamu borç stokunun düşürülmesinde kullanılmasının orta ve uzun vadeli ülke çıkarları için daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Ama onun dışında orta ve uzun vadeli ekonominin üretken kapasitesini artıracak olan altyapı yatırımlarına harcanması konusunda da herhangi bir endişemiz olamaz, herhangi bir çekincemiz olamaz. ‘Harcanan her kuruş bu ülkeye helal olsun’ diyoruz” diye konuştu.“SİYASİ TERCİH OYUN ALANINI BELİRLİYOR”

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Yılmaz, “Son derece dikkatli olmamız lazım. Biz bu noktaya ülke olarak bir bedel ödeyerek geldik. Ülkemiz henüz fiyat istikrarını sağlamamıştır. Düşen enflasyon ortamındayız ve Merkez Bankası finansal istikrarı da dikkate alarak kesinlikle ve kesinlikle fiyat istikrarından taviz vermemelidir ve bütün politikasında da buna odaklanmalıdır” dedi. Kamu maliyesi ile övündüklerini, bütçe açıklarını azalttıklarını söylediklerini anlatan Yılmaz, “Bunun içerisinde ithalat vergilerinin payını düşünün, bu ithalat vergileri olmasaydı, biz böyle bir şey hedeflemedik ama hayatın gerçeği bu, o zaman belki 10 milyar dolar daha fazla ihracat yapabilirdik ama bizim bütçe açığımız daha fazla olabilirdi. Borçluluk oranımız bugünkü seviyelerin daha yukarısında bir yerde olabilirdi. O zaman burada bir şey var, siyasi tercih var. Bu siyasi tercih oyun alanını belirliyor ve biz de bu oyun alanının içerisinde oynuyoruz” şeklinde konuştu.

AYAKLANMALARIN ETKİSİ

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan olumsuzlukların getirebileceği negatif etkilerin Türkiye’nin kontrolü dışında gerçekleşecek olsa da, 2011 yılı için ülke içinden kaynaklanan sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Son gelişmelerin, küresel pazarlardaki olumsuzlukları derinleştirebileceğine işaret eden Vardan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu mevcut olumsuzlukların getirebileceği negatif etkiler kontrolümüz dışında gerçekleşecek olsa da, 2011 yılı için kendi içimizden kaynaklanan sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu manada cari açık meselesinin çözülmesi önceliklerimizin başında gelmektedir. Bu doğrultuda, ithalat patlamasına sebep olan düşük kur sarmalından ve enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak adına projelere özel önem verilmeli ve bunlar hızlandırılmalıdır. Sonuç olarak, cari açık ve işsizlik gibi sorunlarla başa çıkabildiği takdirde ülkemiz, birçok ülkenin krizin etkilerinden kendini sıyıramamış olduğu şu ortamda, konumunu güçlendirme imkanı bulacaktır. İtibarımızın giderek artığı şu dönemde dünyanın en büyük 20 ekonomisini buluşturan G-20 Konferansı’nın önümüzdeki aylarda Türkiye’de gerçekleştirilecek olması da önemli yansımalara sahne olarak dikkatleri yine üzerimize çekecektir.”

Erçin ORAN – İSTANBUL / DHA


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir