Anasayfa / Emlak Haberleri / Müteahhitler ‘kentsel dönüşüm timi’ kurdu

Müteahhitler ‘kentsel dönüşüm timi’ kurduMüteahhitler ‘kentsel dönüşüm timi’ kurdu

Kentsel dönüşüm yasasının çıkmasıyla Türkiye çapındaki 18 milyon konutun yüzde 55’lik kısmının yenilenmesi gündeme geldi. https://www.myfikirler.org İstanbul’un merkezi ama varoş niteliği taşıyan birçok semtinin yenilenmesi gündemde. Bu süreçte erkenden pozisyon alıp kazançlı projeler üretmeyi planlayan 15’in üzerinde inşaat şirketi ‘kentsel dönüşüm timi’ kurdu.

Türkiye’nin yeniden yapılanması için bir milat niteliği taşıyan kentsel dönüşüm yasası Türkiye çapındaki yaklaşık 18 milyon konutun yüzde 55’lik gibi büyük bir kısmının depreme dayanıksız çürük yapının yenilenmesini öngörüyor. Mayıs ayında TBMM’den geçip yasalaşan kentsel dönüşüm yasasıyla Türkiye çapındaki çürük yapıların yıkılıp yeniden inşa edilmesi daha da kolaylaşacak.

Bu süreçte İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa, Şanlıurfa gibi birçok kentte kentsel yenilenme yapılacak. Ancak pastanın en büyük dilimi İstanbul’daki projelerden oluşacak gibi gözüküyor. Kentsel yenilenme çalışmaları sırasında şu anda merkezi konumda olan ancak varoş niteliği taşıyan Gültepe, Çeliktepe, Balat gibi merkezi ya da tarihi semtler mercek altına alınmış durumda.

TİM’LER KOL GEZİYOR

Bu süreçte erken yola çıkıp daha çok prim yapabilecek semtlerde öne geçmek için 15 büyük inşaat şirketi ‘kentsel dönüşüm timi’ kurdu.

Ağaoğlu’ndan Mesa’ya, Taşyapı’dan İnanlar’a kadar markalı konut üreticileri vatandaşlardan kendilerine gelen kentsel dönüşüm tekliflerinin yanı sıra oluşturdukları timlerle İstanbul ve gelişmekte olan Anadolu kentlerini didik didik araştırıyorlar.

Kimi zaman gelen projeleri değerlendiren bu timler, çoğu zaman da ağırlıklı İstanbul olmak üzere, kentsel dönüşümün yapılabileceği, çok sorun yaratmadan proje üretecekleri semtleri sürekli kolaçan edip parsel toplamaya çalışıyorlar.

Bu süreçte Kağıthane, Sarıyer, Küçükçekmece gibi ilçelerin belediyelerinin de kentsel dönüşüm konusunda yapılacak çalışmalara destek verdikleri de vurgulanıyor.

Örneğin İstanbul’un en büyük varoşlarından bir olan ve Levent’e yakınlığı ile göz kamaştıran Gülte-pe’de kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak üzere Kağıthane belediyesinin parsel birleştirmede emsalleri iki kat artırdığı da belirtiliyor.

İLK HEDEFTEKİLER
Kentsel dönüşüm konusunda ilk dikkat çeken ve markalı konut üreticilerinin iştahını kabartan yerler merkezi lokasyonlar ile sahil kesimi oluyor. Özellikle İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Levent civarındaki varoş semtler ile Anadolu Yakası’nın sahil kesimindeki semtler iştah kabartan semtler olarak adlandırılıyorlar.

Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, kentsel dönüşüm yapmak için her gün vatandaşlardan 20’ye yakın teklif aldıklarını bunun büyük bir kısmını kendisinin geri kalanını da 11 kişiden oluşturdukları kentsel dönüşüm timi tarafından incelediğini söylüyor.

Taşyapı olarak Anadolu Yaka-sı’nda sahil kesimiyle ilgilendiklerini bir de Seyrantepe’de bir kentsel dönüşüm çalışmaları olduğunu belirten Turanlı, “İstanbul’un prim yapmaya açık bir çok semti mevcut. Kentsel dönüşüm bir derya deniz. Önümüzdeki dönemde bu konudan birçok insana ekmek çıkacak. Burada önemli olan insanların güvenilir firmalarla anlaşıp ona göre yol almaları” diyor.

  Anadolu: Evimizin Direği!

HANGİ SEMTLER GÜNDEMDE

Bu süreçte İstanbul’un eskiden gözde olan ancak daha sonra birtakım nedenlerden geri planda kalan Balat, Fikirtepe gibi semtleri de bu süreçte markalı konut üreticilerinin tekrar merceği altına girdi.

Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, İstanbul’un geçmişte gözde olan ancak sonradan unutulan semtleriyle ilgilendiklerini ve buralarda kentsel dönüşüm çalışmaları yapmayı planladıklarını söylüyor.

Durbakayım, bu yılın proje bakımından Teknik Yapı için zengin bir yıl olduğunu yeni projelerini 2013 yılından sonra geliştirmeyi planladıklarını da vurguluyor.

VATANDAŞA UYARI

Deprem korkusuyla birlikte yeni ve konforlu bir evde yaşamak isteyen bina sahipleri de binalarının yeniden yapılması için markalı konut üreticilerine başvuruyorlar.

Ancak bu süreçte bina sahiplerinin kandırılıp dairelerinin ellerinden alındığı ve bazı haklarının gasp edildiğine yönelik bilgiler de ortalıkta dolaşıyor. Bu konuda kentsel dönüşüm için evini konut üreticilerine vermek isteyenlere yönelik uzman görüşleri de aldık.

Türkiye’nin en büyük markalı konut üreticilerinden biri olan Me-sa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, günde 50 tane proje teklifi aldıkların, diğer markalı konut üreticilerine göre daha düşük teklif versek bile markamızın sağladığı güvenden tercih edildiklerini söylüyor.

insanların evlerini kentsel dönüşümde inşaat şirketlerine verirken bölgelerindeki değeri araştırıp ona göre yapılan teklifi değerlendirmeleri gerektiğine işaret eden Boysanoğ-lu, “Bir bölgede iki katlı bir bina yıkılıp yerine dört katlı bina yapılabiliyorsa kişilere sana 3-5 daire veririz gibi teklifler pek de inandırıcı değil. Ayrıca kandırmadıklarından emin olmak için bir emlakçıya ve avukata da danışmaklar” diyor.

DETAYLI SÖZLEŞME

Mülkünü müteahhide verip karşılığında yeni ev almak isteyenlerin, sözleşmeleri noter kanalıyla yapması konusunda da uyarılar geliyor.

Avukat Nermin Çiviciler, eski yapılarını yıktırıp yerine yeni yapılar yaptırmak isteyen vatandaşların ön sözleşme ile birlikte yapacakları ana sözleşmedeki detayları iyi okuyup ona göre imzalamaları gerektiğini söylüyor.

insanların kandırılmamak için mümkünse bir avukata danışmalarında fayda olduğunu belirten Çivi-ci, “Kimi insanlar masraftan kaçınıp avukata danışmıyorlar daha sonra ortaya çıkan kandırılma durumlarının telafisi ise daha uzun ve masraflı olabiliyor. Kentsel dönüşümde önümüzdeki dönemde birçok kandırılma vakası gündeme gelebilir. Bunun için danışma büroları oluşturulmalı ” diyor.

Leven Gökmen
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir