Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Müzik, Perakendeninde Gıdası Oldu

Müzik, Perakendeninde Gıdası OlduOtellerden restoranlara, mağazalardan AVM’lere kadar pek çok mekan için müzik yayını artık profesyonelce ele alınan bir hizmet haline geldi. Amaç, mağazanın kimliğine uygun müzik yayım yaparak, müşteriyi daha çok içeride tutmak, dolayısı ile alışverişi artırmak, Bu yönde danışmanlık veren şirketler, şirket kimliğinde müziğin çok önemli bir noktaya geldiğini ifade ediyor.

muzikMarkalar, ürünle ve fiyatla farklılaşmanın yetmediğini görerek farklılaşma adına 5 duyuya hitap etmenin önemini kavradı. Görsellik, doku, tat, koku derken kulaklara da hitap etmek kaçınılmaz bir ihtiyaç haline geldi. Zira müzik yayını, mekan içinde müşterilerin keyifli bir şekilde vakit geçirmesini ve bu keyfi alışverişe yöneltmesini sağlarken, personelin de aynı şekilde sıkıcı olmayan ve kendisini motive eden bir ortamda yer almasını sağlıyor. Bir mekanda müzik yayını yapabilmek için iki ana yöntem var. İlki telif içermeyen, kamuya mal olmuş müziklerin çalınması. Bunun için hiçbir telif ödemeniz gerekmiyor, ikinci yol ise hit şarkıları çalarak bir müzik yayını yapmak. Bunun için popüler şarkıları takip etmeniz ve tabii ki ME-SAM, MUYAP, MSG; MÜYOBİR, MÜ-YABİR ve MÜZÎKBlR gibi farklı meslek birlikleriyle telif anlaşmaları yapmanız gerekiyor.

Son birkaç yıldır şirketler markanın oluşturduğu imaj ve yaratılmak istenen atmosfer ve konsepti de güçlendirmek için ikinci yolu tercih ediyor. Ancak güncel şarkıların takibi ve kuruma hangi şarkının daha uygun olduğunun tespiti uzmanlık gerektirirken, telif ödemeleri konusunda da şirketlerin danışmanlığa ihtiyacı oluyor.

PROFESYONEL DESTEK ARAYIŞI

Teliflerini ödediğiniz binlerce şarkıyı içeren bir listeniz olsa bile bu listeyi yönetmek için bile profesyonel firmalardan destek almak, özellikle zincir haline gelmiş kurumlar için şart. Son beş yıldır kurumlara içerik sağlanması, telif hakları konusunda da Pişmanlık ve yayın hizmetleri veren şirketler oluşmaya başladı. Bu şirketler verdikleri yayın hizmetinin içinde; yayın akışı hazırlanması, anons uygula-malan, özel dönemlere ilişkin çalışmalar ve müşteri finnanın telif anlaşmala-nnın kontrolü, yoksa anlaşma yapması için gereken şartların sağlanması gibi hizmetlerin hepsini bir bütün olarak sunuyor. Genel olarak profesyonel radyo yayını olarak ifade edilen bu hizmeti sunan şirket sayısı şu anda iki elin parmaklanın geçmiyor. Ancak iş potansiyelinin artması bu alana ilgiyi artınyor.

ATMOSFER ÖNEMLİ

Bu hizmeti almak isteyen kurumun sahip olduğu mekanda, oluşturarak istediği atmosfer ve güçlendirilmek istenen konsept ve imajın ne olduğunun tespiti ile başlıyor çalışmalar. Ardından kuruma en uygun müzik içeriği tespit ediliyor. Yerli, yabancı, hit, kütüphane gibi müzikler içinden seçim yapılıyor. Müşteriler ve personel de gözönünde bulundunılarak bir yayın planlaması yapılıyor. Telif konusunda danışmanlık veren şirketler bu noktada kuaımun müzik yayını ile ilgili ödemesi gereken telif ücretlerinin tespit ve ödemesi konusunda da destek veriyor şirketlere. Ancak birçok şirket telif konusunu kuruma bırakıyor. Zaten Meslek Birliği ile telif anlaşması olmayan kuramlara hizmet verilmiyor.
Yıllık anlaşmalar imzalandıktan sonra da kuramlara müzik yayını yapılmaya başlanıyor. Hizmetin bedeli ise farklı. Kullanılan içerik ve kullanan şirketin tarife parametrelerine göre büyüklüğü bazında değişiyor maliyet. Genellikle yayın yapılacak mekan sayısı ile doğru orantılı belirleniyor hizmet bedeli.

  Nükleer Kahramanların Perde Arkasındaki Dramı

EN ÇOK TALEP HANGİ SEKTÖRDEN?

Universal Music Taksim Edition, bu hizmetleri veren şirketlerden biri. 2008 yılında bir yapı marketleri zinciri ile bu işe giren şirket, bugün Migros’tan IKEA’ya, Burger King’den Roman’a kadar pek çok zincire ve AVM’lere hizmet veriyor. Şirketin Özel Projeler ve Pazarlama Müdürü Oğuz Han, perakende sektörünün bu hizmeti en çok talep eden sektör olduğunu, perakendeyi cafe ve restoranların takip etmeye başladığını söylüyor.

Türkiye’de bu hizmeti içerik sahipleri ve yayıncıların yaptığını belirten Han, kendilerinin hem içerik sahibi, hem yayıncı hem de telif konusunda danışmanlık veren bir şirket olduğuna da vurgu yapıyor. Şirketlerin öncelikli hedefinin telif hakları sıkıntılarının çözümlenmesi olduğunu belirten Han konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Bu alanda maalesef bir bilgi kirliliği var. Telif haklan ile ilgili kendilerine en doğru modeli beraber belirledikten sonra, hep beraber asıl hedef olan imaj güçlendirilmesi ve satışların artması hedeflerine odaklanıyoruz.”

SEKTÖREL UZMANLIK OLUŞUYOR

2000’li yılların en başında Türkiye’de ilk kez uygulanan web radyo projelerine imza atan Not FM, 2010 yılından itibaren hizmet ağırlığını mağaza radyolarına kaydırmış. Mağaza bazında ilk olarak LCWaikiki ile çalıştıklannı söyleyen Not FM Satış ve Müşteri İlişkileri Yöneticisi Yücel Cüre, bir yıl önceye kadar hazır giyim, gıda ve otellerin bu hizmeti alırken günümüzde ticari bir gereksinim olarak tüm sektörlerin ihtiyaç listesine bu hizmetin girmeye başladığının altını çiziyor. Bunun tüketiciye temas eden her markanın gündeminde olan bir hizmet olduğuna vurgu yapan Cüre, sektörde bu hizmeti veren şirketlerin sektörel uzmanlıklarının oluşmaya başladığını da söylüyor.

“Çünkü her sektörde beklenti ve teknik altyapı düzeni farklılık gösterdiğinden siz ister istemez ağırlık verdiğiniz sektörde daha derin bir deneyim elde etme şansı buluyorsunuz” diye de ekliyor.

KİMİ İNTERNETTEN, KİMİ PC’DEN

10 yılı aşkın süredir radyoculuk, konser ve festival organizasyonu konusunda hizmet veren Oxi-Gen, gelen taleplere karşı koyamamış ve merkezden mini PC ile yayın vermeye ilk olarak 4 yıl önce Akmerkez ile başlamış. Bugün ha-valimanlannda bulunan lounge’lardan otellere, giyim ve kozmetik mağazala-nndan restoranlara kadar pek çok firmaya hizmet veren Oxi-Gen Music’in Network Proje Müdürü Rayka Senbay, müzik yayınını şirketlerin, internet, kapalı devre radyo,DVD, Ipod, USB Stick gibi sistemlerle yaptığını söylüyor. Canlı radyo yayını yapan şirket sayısının artığımda anlatan Senbay kendilerinin müzik yayınını nasıl yaptığını ise şöyle anlatıyor:

“Biz müzik yayınını merkezimizden mekanlara yerleştirdiğimiz ve ortamların düzenini bozmayan, müşterilerin satın aldığı mini PC’ler üzerinden veriyoruz.”

MÜŞTERİYE ÖZEL YAYIN

Çağla Gül (Kanyon Pazarlama Müdürü): “2010 yılından beri yayında olan Kanyon Virgin Radyo, ziyaretçilerimize daha samimi bir şekilde seslenmemize yardımcı oluyor. Kanyon’a gelenler yayının o sırada ve onlara özel olarak şekillendirildiğini biliyorlar. Çeşitli mobil uygulamalarımız ve sosyal medya üzerinden şarkı isteği yapabiliyorlar.”

Bora Tanrıkulu(McDonalds Pazarlama Müdürü): “Restoran müziklerinin seçimini, hitlist oluşturulmasını ve teknik altyapı hizmetini bu işin profesyoneli olan bir ekibe emanet ettik ve bu işi uzmanlarınca yönetmeye başladık. Ve müşterilerimizden ve çalışanlarımızdan müzik konusunda çok olumlu geri bildirimler alıyoruz.”

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir