Şirket Haberleri

Nafi Ervaron Fuarlara Giderek Şili Pazarına Girdi

İSPANYOLCA BİLMEK ŞART
İlyasoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Ervaron

Eski bir diplomat olan Nafi Ervaron’un emekli olduktan sonra kurduğu llyasoğlu, birçok ülkeye nazar boncuğu satarak dikkat çekiyor. Şirketin en önemli pazarlarından biri ise Güney Amerika. Geçtiğimiz yıl bölgeye yaklaşık 500 bin dolarlık nazar boncuğu satan şirketin en kuvvetli olduğu pazarlar ise Şili. Bu ülkeyi Peru ve Brezilya gibi Türk şirketlerinin çok da var olmadığı pazarlar takip ediyor.

Şili’nin aynı zamanda iş yapma kolaylığı bakımından da bölge ülkeleri arasında öne çıktığını dile getiren Ervaron, 17 milyon nüfuslu ülkede iş hayatının başkent Santiago ve çevresinde geçtiğini dile getiriyor. Bu yüzden de girişimcilerin bu bölgeye kanalize olmasını öneriyor.Ervaron, bu pazarlardan söz ederken, “Boncuk işine girdiğinde bazı arkadaşlarım işimi küçümsedi. Fakat tüm dünyada nazar boncuğuna ilgi var. Özellikle Güney Amerika ülkelerindeki ilgi beni son derece şaşırtıyor” yorumunda bulunuyor.

Nafı Ervaron, Şili pazarına girebilmek için Amerika’da gerçekleşen fuarlara katılmış. Hatta tüm bölge ülkelerindeki müşterilerini bu fuarlarda tanımış. Güney Amerika ülkelerinde fuarcılığın çok fazla gelişmediğini söyleyen Ervaron, Türk şirketlerine de Amerika’daki fuarlara katılmalarını öneriyor.

Şili’de e-ticaret’in son yıllarda giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Ervaron, radyonun ülkede en yaygın kitle iletişim aracı olduğunu ve bu yüzden de marka olmayı düşünen Türk şirketlerinin radyoyu kullanabileceğini dile getiriyor. Ayrıca yabancı sermayeye açık olan ülkede şirket kurmanın da son derece basit olduğunu söylüyor.

Latin Amerika’nın hızla geliştiğini ve fırsatlar içerdiğini söyleyen Ervaron, başarılı olabilmenin sırrını ise İspanyolca bilmekten geçtiğini dile getiriyor. Sadece büyük şirketlerle gerçekleşecek ticarette İngilizce’nin önemli olduğunu söyleyen Ervaron, kendi sektörü gibi ufak iş alanlarında ise İspanyolca bilmeden iş yapılamayacağını iddia ediyor.

ŞİLİ’YE GİRİŞ İÇİN NE ÖNERİYOR?

■    Hem konuşma hem yazışma için İspanyolca bilmek şart.

■    Sektörünüzle ilgili Amerika’da gerçekleşen fuarlara mutlaka katılın.

■    Paketlemeye dikkat edin. Latin Amerika’da iyi paketleme önemli.

■    Ürünlerin kalitesine dikkat edin.

■    Satış öncesinden başlayarak tüm süreçlerde iyi hizmet verin.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu