Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nakde çevrilmesi kolay 13 hisse

Nakde çevrilmesi kolay 13 hisseNakde çevrilmesi kolay 13 hisse

Piyasalarda Avrupa ve Ortadoğu’ya yönelik riskler devam ediyor. Bu nedenle yatırımcılara, gerektiğinde daha kolay satılabilen likit ve işlem hacmi yüksek hisseler öneriliyor…

AVRUPA’DAKİ olumsuz havaya rağmen 1MKB-100 endeksinin ralli havası devam ediyor. Ancak analistler, Avrupa’daki belirsizlikler ve Ortadoğu’ya yönelik siyasi riskler nedeniyle piyasalardaki volatilite-nin (oynaklığın) artabileceğini düşünüyor. Bu nedenle hisse senedi yatırımlarında çok dikkatli olunması gerektiği belirtiliyor.

Peki borsa yatırımcıları bu tür dönemlerde hangi hisse senetlerini tercih etmeli? Analistlere göre volatilitenin arttığı ve belirsizliklerin yoğun olduğu dönemlerde işlem hacmi ve piyasa değeri yüksek olan likit hisseler seçilmeli. Çünkü likit olarak tanımlanan hisseler, ihtiyaç duyulduğunda ya da piyasadaki riskler arttığında daha kolay satılabiliyor.

HALKA AÇIKLIK ORANI ÖNEMLİ

Bir hisse senedinin likit olup olmaması ise piyasada yeterli sayıda bulunup bulunmaması, yani halka açıklık oranın yüksek olmasıyla ilgili. Kısacası likit olan hisselerin halka açıklık oranları genelde yüksek oluyor. Alınması da satılması da daha kolay oluyor. Öte yandan analistlere göre likit hisseler, hem yükselişlere çok çabuk tepki veriyor hem de düşüşlerde pozisyon yenileme veya nakde dönme imkanı sunuyor. Ancak hisse seçiminde işlem hacmine de bakılması öneriliyor. Çünkü bir hissenin işlem hacminin yüksek olması da elden çıkarmak istediğinizde kolaylık sağlayan bir unsur.

Şeker Yatırım Araştırma Müdürü Kadir Tezellcr, “Bunlar özellikle çok daha büyük montanlı alım-satım yapan yabancı ve kurumsal yatırımcılar için önemli.

Çünkü bu tür yatırımcılar ellerindeki hisseleri istedikleri zaman ya da piyasada yaşanabilecek dalgalanmalarda ellerinden çıkarmak isteyebiliyor. Bunu yaparken de hisse fiyatı üzerinde önemli bir baskı olmasını istemiyorlar” diyor.

İMKB-30 VE İMKB-100 HİSSELERİ

Galata Menkul Değerler Araştırma Müdürü Polat Yaman “Bir hissenin likit olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, alıcı ve satıcıların çok olmasıdır” diyor. Ardından da İMKB’de bu tanıma uyan hisselerle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Genelleme yapacak olursak IMKB-30 ve tMKB-100 endeksindeki hisseler diğerlerine oranla daha likittir. Ancak bu listelerin dönem dönem güncellendiğini ve bazı şirketlerin bu listelerden çıkarak farklı hisselere girdiğini de belirtmekte yarar var. Bu yüzden yatırım yaparken, hisse senedinin işlem sırasındaki alıcı-satıcı kademelerine ve geçmişe dönük işlem hacmi ortalamalarına da bakmak gerekiyor.”

“TEK KRİTER OLMAMALI”

Integral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eren Özdemir ise eğer çok spekülatif değilse artık hisse senetlerinin nakde çevrilmesinde pek problem yaşanmadığı kanısında. Ancak yatırımcıların özellikle volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde hacimli hisse sentlerini tercih etmelerini öneren Özdemir, “Bu durum dalgalanmalara karşı risklerini olabildiğince düşürür. Bir hisse senedinin hacimli olması yani alıcı ve satıcılarının devamlılığı, kolay nakde çevrilebilmesi için en önemli kriter. İşlem hacmi yüksek hisse senetlerinde yatırımcıların spekülatif hareketlere maruz kalma oranı olabildiğince düşüktür. Ancak tabii ki hisse seçiminde ‘kolay nakte çevrilebilirle’ unsuru tek başına yeterli olmaz” diyor…

Yataş: 2011 yılı 9 aylık bilançosunda cirosunu yüzde 31, faaliyet karını ise 146 oranında artırmıştı. Geçen aralık ayında yaklaşık 36 milyon TL tutarında arsa satan şirket, bu kaynakla borç yükünü hafifletip yatırım yapma kararı aldı.

Bu yıl kurların daha sakin bir seyir izlediğini de hesaba katınca, 2012’nin ilk çeyreğinden itibaren Yataş’ın karlılığında önemli artışlar bekliyoruz.

Halen 45 ülkeye ihracat yapan şirket, özellikle Irak pazarıyla yakından ilgileniyor. İMKB’de defter değerine göre yüzde 17 iskontolu işlem gören Yataş hisseleri, endekse göre de ucuz kalmış durumda. Yüzde 30 yükseliş potansiyeliyle “kademeli alım” öneriyoruz.

THY: Geçen yıl Avrupa’nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi oldu. 2011 itibariyle 32.6 milyon yolcu taşıyan THY’nin 2012 hedefi ise 38 milyon yolcu ve 7.8 milyar dolar ciro. Şirket, yeni direk hatlarla uçuş ağını genişletmeye devam ediyor.

Ayrıca zaman zaman yabancı havayollarıyla ortak uçuş anlaşmaları da yaparak sefer sayısını daha az maliyetle artırıyor. Ancak 2011’de birçok proje gerçekleştirilmesi karlılığını geçici olarak olumsuz etkiledi. Bu yıl ise bu yatırımların meyvelerini toplayacak. Ocak ayında 2.6 milyon yolcu taşıyan THY, 2011 yılının eş dönemine göre yüzde 22 artış yakaladı. Ayrıca doluluk oranı, arz edilen koltuk sayısı, kargo-posta gibi kalemlerin tümünde gelişme sağladı.

Sonuç olarak olumsuz gelişmelerin hisse fiyatına yeterince yansıdığını düşünüyoruz. THY hisselerini, finansallarına ve Avrupalı rakiplerine göre değerlendirdiğimizde yüzde 50’lik yükseliş potansiyeli hesaplıyor ve “alım” öneriyoruz.
Torunlar GYO AVM: (alışveriş merkezi) ve gayrimenkul yatırımlarıyla Türkiye’nin en geniş portföylerinden birine sahip. 2011/9 aylık bilançosunda FAVÖK’ünü (faiz giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kar) yüzde 40 oranında artırmıştı. Özellikle kira gelirlerinde 2010’a göre yüzde 100’ün üzerinde bir artış yakaladı.

Ancak döviz kurlarında yaşanan yükseliş nedeniyle kur farkı gideri yazılmasıyla zarar açıkladı. Bu arada 2011 yıl sonu bilançosu SPK formatında açıklanmadı. 2012’de ise kurların da geriye gelmesiyle şirketin karlı bilançolar açıklanmasını bekliyoruz. Çünkü Torunlar GYO faaliyet kar maıjlarında önemli bir artış yakalamış durumda.

  Sanayi üretiminde çarklar dönüyor

2010 yılının sonunda halka açılan şirketin hisseleri halka arz fiyatının yüzde 30 altında işlem görüyor. Ayrıca Torunlar GYO hisseleri defter değerine göre yüzde 50 iskontolu. Hem finansalları hem de teknik analiz açısından beğendiğimiz hisse için yüzde 40 yükseliş potansiyeliyle “alım” öneriyoruz.

Tofaş Oto: 2012 yılında iç talebin 2011’in altında kalması ve ihracatın da Avrupa’da yaşanan kriz nedeniyle ılımlı bir performans sergilemesi bekleniyor. Ancak bu beklentilere rağmen Tofaş’ın Opel’le gerçekleştirdiği çalışma ve “al veya öde” anlaşmaları önemli. Şirketin orta ve uzun vadeli büyüme potansiyelini koruduğunu düşünüyoruz. Tofaş Oto hisseleri için 9.80 TL hedef fiyatla yüzde 29.6 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Arçelik: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği verilerine göre iç talebin devam ettiği beyaz eşya sektöründe Arçelik, pazar lideri. Yine dernek verilerine göre şirket Avrupa’da da önemli bir oyuncu konumunda. Arçelik’in büyüme potansiyeline paralel hisselerinin de orta uzun vadeli yükselişini sürdüreceğini düşünüyoruz. Arçelik hisseleri için 8.60 TL hedef fiyatla yüzde 13.1 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Halk Bankası: Güçlü özkaynak karlılığı ve verimlilik rasyolarıyla öne çıkıyor.

2012’de de bu trendini koruyacağını düşünüyoruz. Halk Bankası bu yıl rakiplerine göre kredilerde daha agresif bir politika izleyebilir. Ayrıca 2012’de net faiz marjlarında düşüş beklediğimiz sektörde bankalar net ücret ve komisyon gelirlerini artırmaya yönelebilir. Net ücret ve komisyonlarını sektörün üzerinde artıran Halk Bankası, 2012’de de karlılık açısından ön plana çıkabilir. Hisse için 14.80 TL hedef fiyatla yüzde 18.9 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Sinpaş GYO: Geçen yılın son çeyreğinde faizlerdeki yukarı yönlü eğilim gayrimenkul sektörünü olumsuz etkilemişti. Büyümede beklenen ivme kaybının da etkisiyle 2011 yılı son çeyreğinde endeksin altında performans gösteren GYO hisseleri, son dönemde gevşeme eğilimine giren faizlerin etkisiyle önemli ölçüde toparlandı. Faizlerdeki mevcut eğilimin devam etmesi durumunda GYO sektörü için orta-uzun vadeli olumlu görüşümüzü koruyoruz. Son dönemde gündeme gelen yabancılara konut satışının önünü açacak kanun değişikliği de sektör açısından önemli bir fırsat olacak. Sinpaş GYO hisseleri için 1.54 TL hedef fiyatla yüzde 20.1 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Net aktif değerine göre iskontosunu da göz önünde bulundurarak “alım” öneriyoruz.

TAV Havalimanları Holding: inorganik ve organik büyümesini sürdüren TAV Havalimanları Havalimanları Holding, bünyesine kattığı yeni havalimanlarından (Medine ve İzmir Adnan Menderes) olumlu etkilenecek. Ayrıca yolcu sayısındaki artışın da bu yıl finansallarına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. TAV hisseleri için 10.80 TL hedef fiyatla yüzde 27.1 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Efes: Yüzde 43’ü halka açık olan Anadolu Efes’in dünyanın ikinci büyük bira üreticisi SAB Miller’la stratejik işbirliğine gitmesi beklentilerini olumlu etkiledi. Bu anlaşmanın ardından Anadolu Efes, aylık bazda işlem hacminde yaklaşık yüzde 102 artış sağladı. Yapılan anlaşma sonucunda Anadolu Efes’te ortaya çıkan olumlu ivmenin devam edeceğini düşünüyoruz.

Şirket hisseleri için yüzde 25 yükseliş potansiyeliyle 33 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Aksigorta: Sigorta sektörü 2010 yılında reel olarak yüzde 8 büyümüştü. A.KSigorta Bu oran 2011 için yüzde 11 oldu. Banka kanalı olmayan sigorta şirketleri Türkiye’de prim üretiminde dezavantaja sahip. Aksigorta ise köklü yapısıyla bunu avantaja çevirebiliyor. Orta ve uzun vadede önerdiğimiz şirket hisselerinin halka açıklık oranı yüzde 38. Aksigorta hisseleri için yaptığımız çalışmalara göre yüzde 15 yükselme potansiyeliyle 1.96 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Aygaz: Yüzde 24’ü halka açık olan Aygaz’ın işlem hacminde aylık bazda yaklaşık yüzde 7 artış gözleniyor, işlem hacminin devamlılığı hissenin kolay nakde çevrilmesini sağlıyor. Öte yandan, Aygaz’ın dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden AES ile elektrik üretiminde işbirliği amacıyla ortaklık anlaşması imzalaması önemli.

Bu anlaşma sayesinde şirketin pazardaki öncü konumu devam ettirebileceğini düşünüyoruz. Ve yine yapılan anlaşmalara bağlı olarak Aygaz Grubu’nun toplam satışlarının 2012 yılında da önemli oranda artacağını öngörüyoruz. Şirket hisselerinde 10.80 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Emlak GYO: Yüzde 25’i halka açık olan Emlak EMLak GYO’nun işlem hacmi son bir aylık dönemde yüzde 95 arttı. Şirketin işlem hacmi, İMKB’nin yukarı yönlü ivmesi ve yabancı yatırımcıların Emlak GYO’ya ilgisiyle yükseliyor. Artan işlem hacmi, hissenin nakde çevrilme kolaylığının devamlılığını sağlıyor. Gerek yatırımları gerekse sağlam mali yapısıyla Emlak GYO hisselerinin orta ve uzun vadede yukarı yönlü ivmesine devam edeceğini düşünüyoruz. Şirket hisselerinde 2.84 TL hedef fiyatla yüzde 21 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Netas: Yüzde 31’i halka açık olan şirketin işlem hacmi aylık bazda yaklaşık yüzde 9 arttı. Son dönemde özellikle duran varlık satışlarıyla ön plana çıkan Netaş, Ümraniye’deki 94 bin 493 metrekarelik gayrimenkulünün satışını planlıyor.

Orta ve uzun vadede olumlu performansını sürdüreceğini tahmin ettiğimiz Netaş hisseleri için 175 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

İDİL TARAKLI / para

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir