Anasayfa / Şirket Haberleri / Nano BorX adlı motor ve yakıt katkısı 5 ülkeye ihraç edilmeye başlandı

Nano BorX adlı motor ve yakıt katkısı 5 ülkeye ihraç edilmeye başlandıNano teknoloji sayesinde Türkiye’de ilk defa bor ve elması bir araya getiren Gelecek Nano firması, Nano BorX adlı ürünü ihraç etmeye başladı. Araçlar için enerji içeceği özelliği taşıdığının söylendiği Nano BorX’in, araçlarda yaklaşık yüzde 30 performans artışı ve yüzde 20 yakıt tasarrufu sağladığı belirtildi. İlk etapta iç pazar odaklı üretimine başlanan Nano BorX’in Hollanda ve Kazakistan başta olmak üzere 5 ülkeye ihracatına başlandı.

Dünyada bor rezervi bakımından en zengin ülke olan Türkiye, geliştirdiği yerli ürünlerle uluslararası pazarlarda da söz sahibi olmaya başladı. Nano teknoloji sayesinde Türkiye’de ilk defa bor ve elması bir araya getiren Gelecek Nano firması, Nano BorX adlı ürünü ihraç etmeye başladı. Türkiye’nin petrolden daha değerli olan Bor’a sahip olduğuna dikkat çeken Gelecek Nano Genel Müdürü Aydın Baran, “Türkiye bu zenginliğini iyi kullanabilirse enerji ve teknoloji alanında dünya devi olabilir. Şu an Nano BorX’te 6 çeşit ürünümüz var. 2011 yılında 5 milyon dolar yatırımla ürün çeşidimizi 130’a çıkaracağız” diye konuştu.

-NANO BORX TÜRKİYE’DE BİN 750 SATIŞ MAĞAZASINA ULAŞTI-

Nano Teknoloji alanında 4 yıldır faaliyet gösteren Gelecek Nano şirketi tarafından piyasaya sürülen Nano BorX adlı motor ve yakıt katkısı 5 ülkeye ihraç edilmeye başlandı. Kazakistan, Hollanda, İran, Almanya ve ABD’ye satışına başlanan Nano BorX, TÜBİTAK MAM’da geliştirilip Ankara’da Eta Madeni Yağ fabrikalarında üretiliyor. Türkiye’de ilk defa Elmas ve Bor madenini Nano teknolojisiyle birleştirdiklerini anlatan Baran, “Haziran ayında piyasaya sürdüğümüz Nano BorX, 6 ay gibi kısa bir zamanda Türkiye genelinde bin 750 satış noktası ve 12 ana bayiye ulaştı. Kasım ayı itibariyle de 5 ülkeye ihracata başladık. Ürünümüzü kullanan araçlarda yüzde 30 performans artışı ve yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu sağlanıyor. Elmas ve bor karışımı sayesinde daha az yakıt ve yağla daha çok yol kat edilebiliyor. Aracın sesini azalttığı ve eksoz emisyon değerlerinde yüzde 34 azalma sağladığı için çevreci bir ürün. Enerji içeceği gibi araçlara ekstra performans ve tasarruf imkanı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

  Karadeniz’in yöresel lezzetleri iş ortaklarıyla büyüyor-200 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK-

5 milyon dolar yatırımla 200 kişiye istihdam sağlayacaklarını, halihazırda 4 mühendis ve 135 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Baran, “2010 yılında üretim ve Ar-Ge çalışmaları için 10 milyon dolar yatırım yaptık. 2011 yılında yatırımlarımıza kararlı bir şekilde devam ederek ilk etapta 5 milyon dolar daha yatırımla ürün çeşidimizi 130’a çıkaracağız. Türkiye geneli satış ve bayilik altyapımızı geliştirerek 1 yıl içinde 20 ana bayi ve 2 bin 500 satış noktasına ulaşmayı hedefliyoruz. Şu anda yıllık 40 bin ton üretim kapasitemiz var. Türkiye’de ilk defa ürünlerimiz Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) Lisansıyla pazara sunuluyor” diye konuştu.

-KAZAKİSTAN’I ÜS YAPIP SOĞUK ÜLKELERE AÇILACAK-

İhracatta soğuk iklime sahip ülkelere ağırlık vereceklerini anlatan Baran, “Ürünümüzü tanıtmak için dünyada ayak basmadık ülke bırakmayacağız. 2 ayda 5 fuara katılarak bor ve elmas karışımı ürünümüzü tanıttık. AB ülkelerinin tamamında satış görüşmeleri yaptık. Kazakistan’ı bölge üssü yaparak Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Uzak Doğu ülkelerine de mal satmayı hedefliyoruz. Geçen Ay Kazakistan’a 2 tır ürün gönderdik. Çok memnun kaldılar. Gelecek yıl en az 15 ülkeye ihracata başlamayı planlıyoruz” dedi.

-NANO BORX NASIL ÇALIŞIYOR-

Motor yağı, dizel ve benzin katkısı olarak kullanılan Nano BorX, Elmas tozu ve Bor madeninin nano teknoloji yoluyla birleştirilmesinden üretildi. Baran yaptığı açıklamada, “Nano BorX Motor Yağı Katkısı; sürekli kullanımda motorun ömrünü uzatıp yakıt tasarrufu sağladığı gibi, kullanılan yağın değişim aralığını da uzatır. Nano BorX benzin ve dizel yakıt katkısı, içinde bulunan pozitif elektron yüklü milyarlarca Bor molekülü ile yakıtın oktan değerini yükseltir. Benzin ve Dizelin tam ve ekonomik yanmasını sağlayıp yakıt sisteminde oluşabilecek korozyonu önleyerek motorun performansını maksimum düzeye çıkarır. Sürekli kullanımında yüzde 20’lere varan yakıt ekonomisini sağlar” dedi.(ANKA)
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir