Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nasıl İstihdam Yaratılır

Nasıl İstihdam YaratılırNasıl İstihdam Yaratılır, İstihdam Nedir, İstihdam’ın Tanımı, İstihdam Yaratmak, İstihdam Yaratma Çeşitleri, Türkiyede İstihdam

İnsanlar evde tıraş olacağına berberde tıraş olsalar, berbere yardımcı çırak alınır ve böylece istihdam yaratılmış olur. Örnekli tanımıyla istihdam budur. Tam, eksik ve az olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunur. (Tam istihdam teoride mümkün ancak pratikte mümkün değildir.)

Devletler tarih boyunca istihdam yaratmak için çeşitli yollara başvurmuşlardır. Zaman zaman sağlam kaldırımların sökülüp yerine yenilerinin yapıldığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun sebebi, devletlerin ‘gerekli durumlarda gereksiz harcamalar yapma’ politikalarıdır. Yani sadece istihdam sağlamak için kaldırımlar sökülüp yeniden yapılabilir. Bunun yanında kamu bünyesine memur alımları ile de istihdam yaratılır. Bu gibi birçok örnek mevcuttur.
Günümüzde kalkınma ajansları da bölgelerin ekonomik kalkınması için çalışmalar yapmaktadır. Bu ajanslar bölgelerdeki projeleri değerlendirerek gerekli durumlarda finansal destek sağlarlar. Böylece girişimciliğe teşvik ederek, istihdama katkı sağlamış olurlar.

Ayrıca eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması ile teknik lise ve meslek yüksek okullarının firmalarla iç içe geçmesi durumunda da kayda değer oranda istihdam sağlanabilir. Çünkü büyük işletmeler ile öğrencilerin iletişim içerisinde olduğu bir ortamda öğrenciler henüz okulları bitmeden kendilerini keşfettirebilirler. Ancak eğitim sisteminin değişmesi uzun vadede söz konusu olabilir. Özel sektör bu değişimi beklemeden kendisi için de faydalı olacak firma-öğrenci ilişkilerini geliştirebilir.

Bu yazıyı yazmamın sebebi bugün gözüme çarpan bir haber oldu. Hatay’da oluşturulan ‘İstihdam Projesi’nin tüm illerimiz için yapılmasını umuyorum.

Makale : Simge Astar :    Kaynak Link : frasb

  Petroldeki düşüş CENNET Mİ, CEHENNEM Mİ?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir