Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Necati Özkan, Dünya Reklamcılarının Başında

Necati Özkan, Dünya Reklamcılarının BaşındaReklam dünyasının önde gelen isimlerinden Necati Özkan, dünyanın en etkin bağımsız ajans network’lerinden biri olan Dialogue InternationaPın başkanlığına getirildi.

Türkiye’nin iletişim ve reklam dünyasında, modemizme giden yolun yapı taşlarını ören birkaç şirket sayılsa, aralarına mutlaka Öykü Reklam Ajansı girer. Necati Özkan tarafından kurulan ajans, bugün Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük 10 bağımsız reklam ajansı arasında gösteriliyor. 56 kişilik bir kadroyla reklamverenlerin pazarlama iletişimi ihtiyaçlarına çareler üreten ajansın kurucusu Özkan, Türkiye’deki etkinliğinin yanında uluslararası reklam çevrelerinde de tanınan ve yaptıklan izlenen bir isim.

Uzun yıllardır 42 ülkede 42 ajans ile faaliyet gösteren, 2 milyar dolara yaklaşan yıllık iş hacmine sahip olan Dialogue InternationaPın Türkiye’deki temsilcisi Özkan, dünyanın bu en etkin bağımsız ajans network’ünün başkanlığına getirildi. www.myfikirler.com Özkan, kısa bir süre önce İsveç’in Malmö kentinde yapılan toplantıyla resmen Dialogue International’ın başkanlığını devraldı.
Dünyada, uluslararası holding yapısında (bağımsız ajanslardan oluşmayan) beş büyük reklam network’ü var. Bunlar global reklam pazarının yüzde 45’ini yönetiyorlar. Bağımsız reklam ajanslarının bir araya gelmesiyle kurulmuş bağımsız reklam network’lerinin sayısı ise 30’a yaklaşıyor. Bunlar da global reklam pazarının yüzde 27.5’una sahip. Global pazarın kalan yüzde 27.5’unu ise binlerce küçük reklam ajansı paylaşıyor.

Necati Özkan’ın Dialogue International’ın dünya başkanı olması, ilk kez bir Türk’ün, global bir reklam organizasyonunun başkanlığını üsüeniyor olması açısından özel bir anlam taşıyor.

Bu alanda yaşanan bir başka ilk de şu: Dialogue InternationaPın yönetim merkezi bugüne kadar Londra’daydı. Ama bu merkez, Necati Özkan’ın başkanlığı ile birlikte iki yıllığına İstanbul’a taşınıyor; yönetim merkezi, daha önce başka dünya başkanlannın ofislerinin bulunduğu kente taşınmamış tı.

Özkan, asker kökenli bir reklamcı. 1981’de Kara Harp Okulu’ndan, 1987’de A.Ü. Hukuk Fakiiltesi’nden mezun oldu. 1998’de ODTÜ işletme Bölümü’nde MBA yaptı.

  Coca Cola Mutluluk Reklamı

Reklamcılık kariyerine 1983 yılında müşteri ilişkileri yöneticisi olarak başladı. 1985 yılında Öykü Reklam Ajansı’nı kurdu. Bugüne kadar sayısız reklam kampanyası yöneten Özkan, değişik üniversitelerin iletişim fakültelerinde strateji, yaratıcılık, kampanya yönetimi ve seçim kampanyaları dersleri verdi. 2010’da dünyanın önde gelen siyasi danışmanları arasından 10 kişilik ‘Dünya Rüya Takımı’na seçildi.

Bugüne kadar yayınlanmış Seçim Kazandıran Kampanyalar, Seçim Zamanı 2004, Seçim Zamanı 2005 ve Obama’nın Liderlik Sırları adlı dört kitabı var.

Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir