Girişimcilik

“Neden Kadın Girişimci Olmalıyım” Konulu Kompozisyon Yarışması

Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİKAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Liselerarası “Neden Kadın Girişimci Olmalıyım” konulu kompozisyon yarışması sonuçlandı.

Yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri Şahinbey Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Ödül törenine Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bazoğlu, CHP Gaziantep İl Başkanı Ali Peri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğretmenler, öğrenci ve velileri katıldı. Ödül töreninde bir konuşma yapan GAGİKAD Başkanı Nilgün Karkıner, “Amacımız; kızlarımız ve kadınlarımıza ‘bende çalışmalıyım, ben daha iyisini yapabilirim’ düşüncesini verebilmektir. Kompozisyon yarışmasını da bu amaçla düzenledik ve biraz olsun başarabildiğimize inanıyorum” dedi.

Karkıner, şöyle devam etti:

“Kadınlar yetişkin olduğu günden itibaren başlayan sorumluluk duygusunu organize ederek, örgütleyerek, empati kurarak temas ettiği hayatları daha yaşanır kılarlar ve sahip oldukları bu nitelikleri, kuralları erkek dünyası tarafından belirlenen iş yaşamına aktardıklarında söz konusu hayat bambaşka bir perspektif kazanır. İlk çağlardan günümüze, dünyanın neresinden olursa olsun kadınların çalışma hayatında aktif rol oynaması sadece o ülkenin ekonomisini geliştirmekle kalmamış, sosyo ekonomik gelişimine ve kültürüne de ivme kazandırmıştır. Ülkemiz ise istatistiklere baktığımızda görüyoruz ki; 1988’lerin başında yüzde 34.3 olan aktif çalışan kadın oranı günümüzde ise yüzde 21’lere düşmüştür. Yukarıdaki rakamlar gösteriyor ki ülkemizin çağdaşlaşma yolunda arttığı adımlarda kadın girişimcilere her zamankinden daha fazla ihtiyaç bulunmaktadır. Sizler yazdıklarınızla bizlere girişimcilik hayallerinizi aktardınız. Umarız ki bu hayaller kent merkezimizde, yan binamızda, arka sokağımızda vücut bulur.”

Yarışmada dereceye giren öğrenciler şu isimlerden oluştu; 1. Berfin Yağbasan, Mustafa Gürbüz Bayel Anadolu Lisesi, 2. Kübra Dörtbudak, Mustafa Gürbüz Bayel Anadolu Lisesi, 3. Ümran Yüksel, Yavuz Sultan Selim Lisesi. Mansiyon ödülleri; 1. Meltem Binnur Mekki, İMKB Anadolu Lisesi, 2. Emine Bilgin, Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi
3. Zühal Esen, Yavuz Sultan Selim Lisesi, 4. Beyza Emre, Gaziantep Anadolu Lisesi.

Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Simge Ticaret , Ariş Mücevherat, Bozdoğan Ticaret ve Güneydoğu Cam Sanayi tarafından da çeşitli hediyeler verildi.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu