Anasayfa / Kariyer ve İş / Nestle İnsan Kaynaklari Direktörü Zuhal Özbank ile Röportaj

Nestle İnsan Kaynaklari Direktörü Zuhal Özbank ile RöportajZuhal Özbank: ‘FMCG sektöründe kendisini gelistirmeye odaklanan, pragmatist, girisken ve inisiyatif alabilen kisiler araniyor.’

 
FMCG sektöründe çok sayida sirket faaliyet gösteriyor. Bu sirketlerden birisi olan Nestlé ile Türkiye 1875’te dünyanin ilk bebek mamasini sunmasiyla tanisti. 1909’a kadar satis temsilcilikleriyle çalistiktan sonra 1909’da ilk subesini ve 1927’de Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasini açti. Bu yil Türkiye’deki 100. yilini kutlayan Nestlé’nin Türkiye IK Direktörü Zuhal Özbank, FMGC sektörü ve insan kaynaklari alanindaki tecrübelerini paylasti.

 

Sektörde yeni mezun yeteneklere ihtiyaç var…

FMCG sektöründe kariyer yapmak isteyen yeni mezun gençler için sirketlerde ne tür kariyer firsatlari var?

FMCG sektöründe faaliyet gösteren sirketlerin çogu, üniversitelerden yeni mezun olmus, yeni fikirleri olan, kendi bakis açilarini zenginlestirecek ve katma deger saglayacak yetenekleri bünyelerine katmak için belirli dönemlerde “Management Trainee” programlari açiyor. Sirketlerin bazilari bu programlari internet sitelerinde duyuruyor, bazilari da insan kaynaklari sitelerinden yararlaniyor. Dolayisiyla, adaylarin bu programlara basvurabilmeleri için, hem çalismak istedikleri sirketlerin internet sitelerini hem de insan kaynaklari sitelerindeki ilanlari yakindan takip etmeleri gerekiyor.

 Sektörde kariyer yapmak isteyenler CV’lerini nasil hazirlamalilar? CV yazarken farklilasabilmek için CV’ye neler eklemek gerekir?

Özgeçmis, kisinin kendisini, çalismak istedigi sirkete, kagit üzerinde tanitimidir. Kisa hayat öyküsüdür. Bir kisi kendisini tanitirken hangi noktalari ön plana çikarmak istiyorsa, özgeçmisinin o detaylarina odaklanmalidir. Ancak nasil ki çok konusan ve detaylarda bogulan insanlari dinlemek ne kadar sikiciysa, gereginden fazla detayli özgeçmis de o kadar sikici olur. Bundan dolayi, hangi bilgiler paylasilirsa paylasilsin, kisa, net, fazla detay vermeden ve dogru bilgileri yazmak gerekir. Danismanlik sirketlerinin veri bankalarinda birbirine çok benzer milyonlarca özgeçmis bulunuyor. Eger adaylar diger kisilerden farkli olduklarini düsünüyorlarsa herkesten farklilasan özelliklerini, hazirlayacaklari özgeçmislerinde ortaya çikarmalilar. Burada önemli olan, kisinin kendisini ifade etmesi, ederken de farklilasmasi. FMCG sektöründe kariyer hedefleyenler, öncelikle, neden bu sektörde kariyer yapmak istediklerini, hangi kisilik özellikleriyle sektörün yapisina uyum saglayabileceklerini anlatan bir ön kapak yazisi yazarak özgeçmislerini olusturmaya baslamalilar. Çünkü, kariyer yapmak istedigi sektörü ve kendini iyi taniyan, ne yapmak istedigini net bir sekilde ifade edebilen birisi, CV’sini hazirlarken hiç süphesiz hedefe odakli bir görüntü çizecektir. Son zamanlarda, sirketimize adaylar tarafindan gönderilen özgeçmislere baktigimda, bunlarin, “word” formatindan çok “powerpoint” (sunum) formatinda hazirlandigini görüyorum. Adaylarin farklilasabilmek için özgeçmislerini bir sunum formatinda hazirladiklarini ve bunda da basarili olduklarini düsünüyorum.

FMCG en dinamik sektörlerden birisi…

Sektördeki sirketler hangi özelliklere sahip kisilerle çalismayi tercih ediyor?

FMCG sektöründe yer alan sirketler öncelikle kendi içinde bulunduklari dinamik ortama uyum saglayabilecek kisilerle çalismayi tercih ediyor. Bununla birlikte, “matrix organizasyon” dedigimiz, çalisanin sadece kendi müdürüyle degil, iletisimde oldugu farkli departmanlarla çalisabilecegi ve onlarin yöneticilerine de bagli olacagi modeller gelisiyor. Dolayisiyla, “matrix” yapida görev yapabilecek, ayni anda pek çok insan ve fonksiyonlarla etkilesim halinde çalisabilecek, bunu yaparken yatay yapi içerisinde çok fazla hiyerarsik unvan beklentisi olmadan daha çok isini yapacak ve kendisini gelistirmeye odaklanacak, pragmatist, girisken ve inisiyatif alabilen insan profili önem kazaniyor.

Sektördeki kariyer basamaklarini anlatir misiniz?

FMCG sektörü, is dünyasindaki en dinamik sektörlerden birisi. Sektörde satistan pazarlamaya, operasyondan satin almaya, ürün gelistirmeden finansa kadar pek çok alanda kariyer firsati bulunuyor. Çalisanlar, kendi kariyer yollarini kendileri belirleyip çalistiklari sirketlerin içindeki is firsatlarini da degerlendirerek farkli fonksiyonlarda kendilerini gelistirebilirler. Çünkü sektördeki sirketler, farkli pozisyonlarda görev yapabilecek esneklige sahip olan kisilere ihtiyaç duyuyor. Kisilerin sahip oldugu bu esneklik de ilerleyen yillarda genis bir tecrübeyi beraberinde getiriyor. Sadece esnek olmak sektörde yükselebilmek için yeterli degil. Bunun yaninda, siki bir is disiplini de gerekiyor. Kisi, is-yasam dengesini göz ardi etmeden önceliklerini belirleyip dogru zaman planlamasi yaparak ve gerektiginde sorumluluklarini delege ederek kendi çalisma sistemini olusturmali.
Herkes kendi kariyerine sahip çikmali…

Sektörde kariyer yapan kisiler kendilerini nasil gelistirebilirler?

Her çalisanin kendi kariyerine sahip çikmasi gerektigini düsünüyorum. Kisi kendi performansinin ve potansiyelinin farkina varip özellikle de, güçlü yönlerini kullanarak, sirketin basarisina  katki saglamalidir. Egitimlerin, çalisanlarin gelisimine büyük katki sagladigi tartisilmaz. Ancak is üzerindeki ögrenme, is zenginligi, farkli alanlarda alinan sorumluluklarin ve fonksiyonlar arasi projelerin, kisilerin gelisimine katkisi, yüzde 70 gibi büyük oranda gerçeklesiyor.

  Mavi Jeans 2015 Eleman Alım Planları

FMCG sektöründe tecrübe edinen kisiler baska hangi sektörlerde basarili olabiliyorlar?

Aslinda bu biraz kisinin kendisini gelistirmesiyle ilgili. Eger kisi kendisini yalnizca bir uzmanlik alaniyla kisitlamaz ve vizyonunu genis tutarsa, istedigi sektörde basarili olur diye düsünüyorum.

Türkiye’deki sirketlerde “yetenek yönetimi” yaygin mi? Sirketinizde uyguluyor musunuz?

Birçok uluslararasi sirkette yetenek yönetiminin yaygin oldugunu düsünüyorum. Nestle’de de bu uygulama var. Yalnizca Türkiye olarak degil, global olarak takip edilen bir yetenek havuzumuz var. Yilda iki kere tüm çalisanlarimizi degerlendirdigimiz yetenek degerlendirme dönemimiz oluyor. Bu degerlendirmeler sonucunda da yetenekleri belirleyip, onlari bir sonraki pozisyona hazirlayacak gelisim planlari yapiyoruz.

Kriz dönemleri ise alim açisindan firsat…

Kariyer siteleri sirketlerin ise deger katacak kisileri bulmasina katkida bulunuyor mu?

Kariyer sitelerinin ise alim sürecine katkisinin fazla oldugunu düsünüyorum. Kariyer siteleri, is arayan adaylarla  sirketler arasindaki köprüyü kurmada büyük rol oynuyor. Kariyer sitelerini kullanirken çok fazla zorluk yasamiyoruz. Bu sitelerin gittikçe gelistigini, hem aday tarafinda hem de isveren tarafinda kullanim kolayligi saglayan araçlar yarattigini gözlemliyorum. Kariyer siteleri, belirli pozisyonlar için, özellikle de baslangiç ve orta düzey adaylara ulasmada ve dogru adayi bulmada çok yararli oluyor.

Kriz dönemlerinde nitelikli insan kaynagi arayisina devam etmenin sirketlere katkisi olacagina inaniyor musunuz? Neden?

Kriz dönemlerini ise alim açisindan firsat olarak görmek gerekir. Kriz dönemleri uzun dönemli yapilacak insan kaynagi yatirimi için uygun dönemlerdir. Bu dönemlerde maalesef zor durumda kalan sirketler nitelikli çalisanlari da isten çikartmak zorunda kaliyor. Nitelikli insan kaynagina ihtiyaç duyan sirketlerin bu kisileri fark edip bünyesine katmasi çok dogru bir yaklasimdir.

Eleman almaya devam ediyor musunuz? Bu yil kaç eleman alacaksiniz?

Eleman almaya devam ediyoruz. Bu yil alacagimiz eleman sayisi, yatirim yapacagimiz alanlara göre degisiklik gösterecek.

  

Zuhal Özbank kimdir?

Bogaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 1994’te mezun oldu. Is yasamina F.M.V. Ayazaga Isik Lisesi’nde okul psikologu olarak basladi. Bir süre farkli danismanlik sirketlerinin arastirma ve insan kaynaklari projelerinde çalistiktan sonra perakende alaninda faaliyet gösteren ATM Dis Ticaret’te IK sorumlusu olarak görev aldi ve sirketin insan kaynaklari sistemlerini kurdu. 2001’de Shell’de Sirket Operasyonlari Insan Kaynaklari Koordinatörü olarak görev almaya basladi. Daha sonra egitim yöneticisi olarak Shell Akademi’nin basina geçti. Bu görevinde tüm Shell istasyonlarini kapsayan  perakende satislar bölümünün is hedefleri dogrultusunda egitim ve gelistirme programlarini olusturup uyguladi.

2004’te GE’ye  geçen Özbank, sirasiyla GE Uçak Motorlari Mühendislik Hizmetleri sirketinde Insan Kaynaklari Yöneticiligi ve GE Türkiye Kurumsal Insan Kaynaklari Yöneticiligi görevlerinde bulundu. Özbank, 2007 yilinin mayis ayinda Nestlé Türkiye Insan Kaynaklari Direktörlügü görevine getirildi.

Dünyanin en büyük beslenme sirketi olan Nestlé, 1867’de Isviçre’de kuruldu. Dünyanin ilk hazir bebek mamasini üreterek faaliyetlerine baslayan Nestlé, bugün dünyada 500’e yakin fabrikasi ve 276 bin çalisaniyla faaliyet gösteriyor. 130 ülkede 10 bine yakin Nestlé ürünü, her gün 2 milyar tüketici tarafindan tercih ediliyor. Bu özelligiyle Nestlé dünyanin en büyük gida sirketi unvanini elinde bulunduruyor. Türkiye’de ilk satis subesini 1909’da açarak faaliyetlerine baslayan Nestle bu yil Türkiye’deki 100.yilini kutluyor. Nestlé, Türkiye’de; ilk hazir bebek mamasi, ilk çikolata fabrikasi, ilk sürme çikolata (Chokella), ilk hazir kahve (Nescafe), ilk çikolatali toz içecek (Nesquik), ilk büyüme sütü ve ilk kahve karisimi (Nescafe 3’ü bir arada) gibi sektörde pek çok ilke imza atti. Türkiye’de alti fabrikayla faaliyet gösteren Nestlé, 5 binin üzerine çalisana is olanagi sagliyor. Nestlé Türkiye IK Direktörü Zuhal Özbank, hizli tüketim ürünleri sektörünün IK yapisi ve sektördeki kariyer firsatlariyla ilgili bilgi verdi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir