Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Netbook mu, tablet mi, dizüstü mü?

Netbook mu, tablet mi, dizüstü mü?

Güç isteyenler dizüstü, ‘sadece internet’ diyenler netbook, uygulama seçenler tablet bilgisayarı tercih etmeli

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 3.6 milyon bilgisayar satıldı. 2010’da tüketicilerin tercih ettiği bilgisayarların yüzde 80’ini dizüstü bilgisayar, yüzde 20’lik bölümünü de netbook (mini dizüstü) oluşturdu. iPad, Samsung Galaxy Tab ürünlerinin satıldığı 2010’da tablet bilgisayar Türkiye’de sadece yüzünü gösterdi. 2011’de yeni bir segment olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Netbook fiyatlarının 500 TL’nin altına gerilemesiyle düşen bilyasayar toplam cirosunun tablet bilgisayar satışlarıyla yeniden artması bekleniyor. Yerli üreticilerin de tablet bilgisayar konusunda atağa kalkmasıyla tablet bilgisayarların, toplam bilgisayar satışları içindeki payının yüzde 5’lere yaklaşacağı tahmin ediliyor.

EN İYİ DİZÜSTÜ
Artık dizüstü bilgisayarlar performansları nedeniyle tercih ediliyor. Yani grafik, video işleriniz varsa performansı yüksek bir dizüstü bilgisayar sahibi olmanız şart. Intel Core i7 ve 4 çekirdekli işlemci güçlü bir dizüstü bilgisayarın olmazsa olmaz özellikleri arasında yer alıyor. 4GB, hatta üzeri bellek, 500 GB sabit disk veya 256 GB SSD depolama olanağı güçlü bilgisayarın kapasitesini artırıyor. Artık enerji tüketimi azalıp pil ömrü artınca, minimum pil ömrü ortalama 5 saatin üzerine çıktı. Ekran 17 inç ve üstü olmasına bağlı olarak ve kullanılan uygulamalara göre pil ömrü de kısalıp uzayabiliyor.UCUZ NETBOOK
Özellikle internet, amatör fotoğraf ve sosyal ağ uygulamaları kullanıyorsanız, ucuz netbook bilgisayarlar işinizi görebilir. Ancak yine de netbookların ikincil bilgisayar olduğunu unutmamak gerekiyor. Netbook’ları gün içinde şarj etmeden kullanmak için 7 saatlik pil ömrü neredeyse standart haline geldi. Özellikle SD kart okuyucu gibi girişler, fotoğraf makinesi ile çekilen görüntülerin bilgisayardan kolayca paylaşılmasını sağlıyor.

UYGULAMA DOSTU TABLET
Tablet bilgisayar düğmesine basan Apple, iPad ile yeni bir kapıyı aralamıştı. 2010 yılında 15 milyon iPad satılırken Apple, 11 ay sonra iPad 2’yi piyasaya sürerek, yüzde 10’luk pazar payına sahip olan rakipleri ile aradaki mesafeyi kapatmaya çalışıyor. Apple’ın en büyük rakibi ,Google’ın Android işletim sistemine sahip ürünleri olacak. Burada rekabetin esasını uygulamalar oluşturacak. Netbook’larda internet tarayıcı öne çıkarken, tablet bilgisayarlarda uygulamalar tercihte ön sırada yer alıyor. Apple, 65 binin üzerindeki iPad uygulaması ile rakiplerinden ayrılıyor. Google Android Market uygulamasının Türkiye’de kullanıma sunulması ise büyük önem taşıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir