Kariyer ve İşMakaleler

Networking Toplantısında Nelere Dikkat Edilmeli?

Networking Toplantısında Nelere Dikkat Edilmeli?

İş hayatında kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekir. Eğitimler, seminerler… Sadece bunlar da yetmez. Çevrenizin geniş olması da hayatında size fayda sağlayacaktır. Bu da en iyi networking toplantılarında yapılabilir. Resmi bir iş ortamı olmayacağı için kendinizi daha rahat ifade edebileceğiniz bu toplantılarda kuracağınız bağlantılar sayesinde işinizi büyütebilir, ortaklıklara imza atabilirsiniz.


Her alanda olduğu gibi bu konuda da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. İşte size networking toplantılarıyla ilgili birkaç ipucu.

Herkes networking yapmanın işleri büyütmenin anahtarı olduğunu söyler. Doğrudur da. Bir networking etkinliğine katıldığınızda sadece daha çok iş yapma fırsatı elde etmezsiniz. Doğru bağlantılar kurarak uzun süreli iş birlikleri içine girebilirsiniz de. İş dünyasındaki yerinize olan faydasından bahsetmiyoruz bile. Bu tip etkinlikler hem kendinizi hem de işinizi tanıtmanız için de güzel bir fırsattır. Çok resmi bir toplantı havası da olmayacağı için sunum yapacak gibi gerilmenize de gerek yok. İhtiyacınız olan şeylerin başında ise kartvizit geliyor. Networking etkinliklerine giderken yanınıza bolca kartvizit almayı ihmal etmeyin. Her ne kadar dijitalleşsek de bu kartlar hatırlanmak için önemli. İşte networking etkinliklerinde işinize yarayacak birkaç ipucu:

1) Doğru etkinliği seçin: Katılabileceğiniz, ilginizi çeken birçok etkinlik olabilir. Fakat zamanınızı iyi kullanmak için bu konuda biraz seçici olmanız gerekiyor. Tek bir sektör çalışanlarının yer aldığı toplantılardan çok farklı sektörden gelen kişilerin katıldığı toplantılarda bulunmak çok daha faydalı olacaktır. Ne zaman hangi sektörle iş yapacağınız (veya işinizin düşeceği) belli olmaz. Farklı kollarından da çevre edinmenin bir zararı yok, hatta uzun dönemde faydalı bile olabilir.2) İyi giyinin: Dış görünüş her şeydir ve iyi bir izlenim bırakmak için sadece bir şansınız var. Bu durumda etkinliğin detaylarına dikkat etmek gerekiyor. Mesela takım elbise aşırı kaçabilir. Eğer networking etkinliği öğle yemeği şeklinde yapılıyorsa koyu bir pantolon yeterli olabilir. İş sonrası yapılan, restoran veya kafede geçecek bir toplantı için ise spor bir gömlekle gidilebilir. Akıldan çıkarılmaması gereken nokta ise insanların sizi ilk gördüğü haliyle hatırlayacağı. Bunu düşünerek kıyafetlerinizi ona göre seçebilirsiniz.

3) Kaynaşın: Yeni kişilerle tanışıp kaynaşmak yalnız katıldığınız bir etkinlikte zor olabilir. Fakat imkansız değil. Kendinizi tanıtın. Veya devam etmekte olan bir sohbete yorumlarınızla katılın. Fakat bunu pozitif bir şekilde yapın. İnsanların işinizle ilgili veya hakkınızda olumlu düşünmesini istiyorsanız şikayet etmeyin. Neşeli olmaya çalışın.

4) Kartvizitleri unutmayın: Birkaç bağlantı kurduktan sonra artık kartvizitleri çıkarmanın zamanı gelmiş demektir. Kartvizitlerinizi insanlara vermekten çekinmeyin. Kartların yapılma amacı biraz da bu, kendinizi pazarlamanızı sağlamak…
Kaynak: ehow.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu