Şirket Haberleri

Next & NextStar, uydudan sonra ev aletlerine girdi

Next & NextStar, uydudan sonra ev aletlerine girdi

Ana sponsoru olduğu Kurtlar Vadisi dizisiyle adı özdeşleşen Next&NextStar, Türkiye ve çevre ülkelerde satışını yaptığı uydu sistemlerinin ardından, küçük ev aletleri pazarına da girdi. ‘Next Home’ markasıyla mutfaklara girmeye hazırlanan şirket, altı ay sonrası için kendine büyük hedefler koydu. Cirosunun yüzde 20’sini bu alandan elde etmeyi planlayan şirket, altı ay sonra sadece mutfak ürünlerinden 2,5 ile 3 milyon dolarlık bir satış geliri elde etmeyi hedefliyor.

‘Uydu sistemleri alanında pazarlama yaparak nasıl bir başarı sağlanır’ diye düşünecek olursanız, buna iyi bir örnek Next&NextStar markasıyla adını duyuran Yüksel Elektronik olacaktır.

Kurtlar Vadisi dizisine ana sponsor olarak dikkatleri özerine çeken Next&NextStar Uydu Sistemleri, 1989’da farklı ülkelerdeki uydu sistemlerini Türkiye’de pazarlayarak işe başladı. Bugün ise Next, Nextstar, Nextpower, Next Digital, Next Sun, Next King markalarıyla birçok komşu ülkeye de satış yapan Yüksel Elektronik, artık küçük ev aletleri sektöründe de adını duyurmak istiyor.

Üstelik şirketin yeni girdiği bu alanda önünde duran büyük hedefler var. Altı ay gibi bir sürede kendine 2,5 ile 3 milyon dolar arasında bir satış hedefi koyan Next&Nextstar, yaygın bayi ağı sayesinde küçük ev aletlerini her eve sokmayı planlıyor. Şirketin bu alana neden girmeye karar verdiğini, Next&NextStar Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış Ticaret Müdürü Süleyman Yüksel, şu sözlerle açıklıyor: “Türkiye’de küçük ev aletleri pazarının günden güne ciddi bir gelişme gösterdiğini gözlemliyoruz. 2012’de hacmi yaklaşık 1,9 milyar TL civarında olan pazarın daha da büyüyeceği öngörülüyor. Teknolojik ürünlerle adını sıklıkla duyuran Next&Nextstar olarak yaptırdığımız pazar araştırmaları sonucunda, ürün gamımıza küçük ev aletlerini de eklemeye karar verdik.”

Markanın adı Next Home
Şirket, uydu sistemlerinde Next, Nextstar, Nextpower, Next Digital, Next Sun ve Next King markalarıyla Türkiye ve komşu ülkelerde ismini duyururken, küçük ev aletlerinde ise Next Home markasını kullanacak. Küçük ev aletlerinde de teknolojik ürünlerde olduğu gibi iddialı olacaklarını belirten Yüksel, bu alana ilk olarak mutfak ürünleriyle giriş yaptıklarını söylüyor. Şu an yemek hazırlama gruplarına öncelik verdiklerini kaydeden Yüksel, bu grupta kettle, blender ve setleri, mikser, doğrayıcı, kahve makinesi, tost makinesi, filtre kahve makinesi, ekmek kızartma makinesi ve saç kurutma makinesi gibi ürünlerin yer aldığını dile getiriyor. Küçük ev aletleri satışını önce kendi mağazalarında başlatacaklarını anlatan Süleyman Yüksel, sahip oldukları yaygın bayi ağı üzerinden Türkiye genelinde satış ağının kurulması konusunda hızlı bir ilerleme kaydetmeyi planladıklarını anlatıyor.

Hedef uygun fiyat

Küçük ev aletleri alanında fiyat-kalite dengesine de işaret eden Yüksel, “Fiyat son kullanıcı için önemli olsa da kalite faktörü her zaman daha ağır basıyor. Birçok markanın küçük ev aletleri pazarında markalaşmaya gittiği ülkemizde, gerek teknik servis altyapısı, gerek ulaşım ağı, gerekse de son kullanıcıya verdiği güven doğrultusunda Next&NextStar olarak biz-ler, tüketici memnuniyet seviyesini her zaman üst noktalarda tutmak ve yüksek kalitede uygun fiyatlı ürünlerle tüketiciye ulaşmak istiyoruz” diyor.

Next&NextStar olarak küçük ev aletleri pazarına girme kararında başka konuların da etkili olduğunu belirten Yüksel, piyasayı domine eden ve yönlendiren otomotiv ve inşaat sektörlerinin yanı sıra tüketici elektroniği ve hızlı tüketime yönelik ürünlerindeki artışın dikkat çekici olduğunu ifade ediyor. Küçük ev aletleri pazarının gün geçtikçe kendini yenileyen, dinamik bir alan olduğunu kaydeden Yüksel, “Şirketimizin ürün gamına yenilerini ekleyerek büyüme yolunda ilerlemek için bu sektöre giriş yaptık” diye konuşuyor.

Ciro beklentisi

Bu doğrultuda sektördeki tüketim rakamlarındaki hızlı çıkış nedeniyle şirketin ciro hedeflerinde yüksek beklenti içinde olduklarını söyleyen Süleyman Yüksel, satışlar içinde küçük ev aletlerinden gelecek geliri yaklaşık yüzde 20 olarak planladıklarını dile getiriyor.

Yüksel, şunları söylüyor: “Küçük ev aletleri satışında hedefimiz, pazara yılın ikinci yarısında giriş yapacağımız için, bu sene için beklenenden az olacaktır. Her sektörde olduğu gibi dönemsel hareketliliğin de yaşandığı bu sektörde, eylül ayı itibariyle ivme yukarı yönde çıkmaya başlayacak. Bu ivmenin yıl sonuna kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Altı aylık bu dönem için 2,5-3 milyon dolarlık bir satış hedefimiz söz konusu.”

Uyduyu yenilikçi ürünlerle destekliyor

Küçük ev aletlerinin yam sıra asıl etkin oldukları dijital uydu alıcıları ürünlerini, bu sistemlerde kullanılması gereken çajıak anten çeşitlerini, Universal LNB’ler, koaksiyel kablolar ve diğer aksesuarlarıyla da desteklediklerini söyleyen Süleyman Yüksel, bu alanda da yeniliklere devam ettiklerini dile getiriyor. Hareketli Sistemler için hareket kollan, diseqc motorlar ile tüketicilere alternatif çözümler sunduklarım belirten Yüksel, ürün yelpazesini 7 inch’ten 42 inch’e kadar BD LCD TATler, DVD, VCD ve ev sineması sistemleri, oto müzik sistemleriyle genişletmeye devam ettiklerini de sözlerine ekliyor.

Sibel Atik / Ekonomist / www.myfikirler.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu