Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Nobel Ekonomi Ödülü sahibini buldu

Nobel Ekonomi Ödülü sahibini bulduDÜNYANIN en prestijli bilim ödüllerinden biri olarak kabul edilen Nobel Ekonomi Ödülü’nü, bu sene ABD’li 2 ekonomist aldı. Alvin Roth ve Lloyd Shapley, “The the-ory of stable allocations and the practice of market design” (Dengeli Dağıtım ve Piyasa Modeli Uygulamaları Teorisi) projesiyle,

İsviçre Kraliyet ve Bilim Akademisi tarafından Alfred Nobel anısına verilen ödülün 2012 yılı kazananları oldu.

Birbirinden bağımsız çalışan Shapley ve Roth’un teorikte ve pratikte ayrı ayrı ortak fayda oluşturan projelerinin bir araya getirilmesiyle ikili, 1.2 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu. Shapley, farklı eşleştirme metotları üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda sistematik olarak fayda sağlayan sonuçlar elde etti. Roth ise bu teorik çalışmayı geliştirerek çeşitli somut uygulamalarla başarılı sonuçlar elde etti.

Bu senenin ödülünü kazanan proje, mükemmel bir “ekonomi mühendisliği” örneği olarak adlandırılıyor. Değişkenlerin eşleştirilmesine yönelik çalışma, organ bağışı yapan kurumlarla organ nakli bekleyen hastaların, okullarla öğrencilerin eşleştirilmesi gibi çeşitli alanlarda etkin bir şekilde kullanılarak fayda sağlayabilecek.
Lloyd Shapley kimdir?
ABD’li matematikçi ve iktisatçı Lloyd Shapley’in babası, tanınmış bir astronomi bilimcisiydi. Shapley, 1943’de Harvard’daki eğitimini sürdürürken, II. Dünya Savaşı sebebiyle askere alındı. Aynı sene, hava kuvvetlerinde çavuş olarak Çin’e gönderildi. Görevi sırasında, Rusya ordusunun kullandığı hava durumu şifrelerini çözmesi sonucunda Amerika Bronz Yıldız madalyasıyla şereflendirildi. Savaş sonrasında ülkesine dönüp mezun oldu ve daha sonra ABD ileri teorik araştırma merkezlerinden Rand Corporation’da çalışmaya başladı. Doktora tezini Princeton Üniversitesi’nde tamamladı. Tezinde, “Shapley Değeri” ve “Oyun Çekirdeği” kuramlarının temellerini attı. Princeton ve Rand Corporation’da devam ettirdiği kariyerini tamamlayıp, 1981 yılında emekli oldu. Halen, California Üniversitesi’nde Matematik ve İktisat Bölümü’ne bağlı olarak “emeritus profesörü” olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

  Banka ve şirket bonolarında çifte avantaj

Alvin Roth kimdir?
61 Yaşındaki ABD’li iktisatçı Alvin Roth, 1971’de Columbia Üniversitesi’nden dereceyle mezun olup, yüksek lisansını Standford Üniversitesi’nde tamamladı. İllinois ve Pittsburgh üniversitelerinde ekonomi alanında öğretim üyesi olarak başladığı kariyerini, uzun yıllar boyunca Harvard’da sürdürdü. Oyun kuramı, deneysel ekonomi ve piyasa modeli alanlarındaki araştırmalarıyla ismini duyuran Roth, çalışmalarını ABD’nin Newyork ve Boston şehirlerinde öğrenci-okul eşleştirme programları ile New England’da böbrek nakli eşleştirme programlarında kullandı. Şu an halen Harvard Üniversitesi’nde profesör ve Standford Üniversitesi’nde de misafir profesör olarak çalışmaya devam etmektedir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir