Anasayfa / Haberler / Nohut Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün Oldu

Nohut Yeterlilik Derecesi En Yüksek Ürün OlduTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2010-2011 döneminde tahıllar ve diğer bitkisel ürünler grubunda en yüksek yeterlilik derecesi yüzde 110,5 ile nohutun oldu.

Buna göre, söz konusu dönemde toplam tahıl ürünlerinde yurtiçi üretimin yurtiçi talebi karşılama derecesi yüzde 98,8 olarak tahmin edildi.

Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayda yeterlilik derecesi yüzde 102,2, yem sanayinin en önemli girdilerini oluşturan arpanın yeterlilik derecesi yüzde 104,7, mısırın ise yüzde 79,6 olarak gerçekleşti.
Kuru baklagillerden kendine yeterlilik derecesinin en yüksek olduğu ürün ise yüzde 110,5 ile nohut oldu. Toplam ürün arzında ithalatın ağırlıklı olduğu kırmızı mercimekte yeterlilik derecesi de yüzde 91,3 olarak hesaplandı.

Türkiye’nin kendine yeterli olduğu ürünlerden birisi olan patateste yeterlilik derecesi yüzde 102,3, yurt içi talebin büyük kısmının ithalat ile karşılandığı yağlı tohumlar ürün grubundan ayçiçeği, soya ve kolza için yeterlilik dereceleri de sırasıyla yüzde 52,4, yüzde 6,0 ve yüzde 30,9 düzeyinde gerçekleşti. Toplam şeker üretiminin büyük kısmı yurt içinde tüketildi ve yeterlilik derecesi yüzde 115,4 oldu.

Yeterlilik Derecesi, ”Bir bölgenin kullanılabilir üretiminin (iç üretim) o bölgenin talebini ya da yurtiçi kullanımını (insan, hayvan ve endüstrinin bütün ihtiyaçlarını) ne ölçüde karşılayacak durumda olduğunu gösterir” şeklinde tanımlanıyor.

Kaynak: AA

  Şarap Bağı Kurma Hayalleri Bitiyor!Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir