Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Nokia X7 İnceleme, Nokia X7 Özellikleri, Nokia X7 Fiyatı, Nokia X7 Videosu

Nokia X7 İnceleme, Nokia X7 Özellikleri, Nokia X7 Fiyatı, Nokia X7 Videosu

Nokia X7 İnceleme, Nokia X7 Özellikleri, Nokia X7 Fiyatı, Nokia X7 Videosu

Akıllı cep telefonu pazarında farklı alternatifler sunmamasına rağmen üst segment kullanıcılarına hitap etmediği için pazarda bir adım arka planda kalan Finlandiya kökenli mobil cihaz üreticisi Nokia, Symbian’ın en güncel sürümü Anna ile birlikte iddialı modelleri ardı ardına sunuyor. MeeGo, Symbian ve kısa süreç içerisinde Windows Phone 7 ile mobil işletim sistemi konusunda çeşitliliği sağlayacak olan firma, ilk Symbian^3 Anna’lı mobil cihazı X7’i de kısa bir süreç öncesinde tanıtıp satışa sundu.

Teknik Özellikler

  • Symbian işletim sisteminin en güncel sürümü olan Anna,
  • 680 MHz frekans hızında çalışan ARM 11 işlemcisi,
  • Broadcom BCM2727 grafik ünitesi,
  • 4 inç genişliğinde 360 x 640 piksel çözünürlüğünde görüntü oluşumuna imkan sağlayan kapasitif dokunmatik ekran,
  • 8.0 Megapiksel çözünürlüğünde çift LED flaş destekli, sabit odaklamalı kamera,
  • 256 Megabayt kapasitesindeki RAM bellek,
  • 1 Gigabayt kapasitesindeki ROM bellek,
  • 32 Gigabayt’a kadar hafıza arttırımı için MicroSD kart yuvası,
  • Bluetooth 3.0 + A2DP, microUSB v2.0 ve Wi-Fi 802.11 b/g/n bağlantı olanakları,
  • GPRS Class 33, EDGE Class 33, 3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps bağlantıları,

İşletim Sistemi ve Arayüzü

Symbian işletim sisteminin en gelişmiş sürümü olan Symbian^3’ün Anna ara yüzüyle birlikte güncellenmiş halini içeren cihaz, işletim sisteminin yeni ikon setleri ve anlık yani gerçek zamanlı ana ekran özelliği sayesinde çok daha profesyonel bir hale kavuşmuş diyebiliriz. Bu sayede çok daha kolay ve çok daha hızlı bir kullanım olanağı sunarken, eski Symbian sürümünde yaşanan kasma problemlerinin ve kodlama hatalarının önüne geçmeyi de başarmış.

Anna’nın yeni kod optimizasyonu sayesinde çok daha profesyonel bir hizmet ve daha hızlı bir yapı kullanıcılara sunulurken, mesaj yazmanın QWERTY klavye özelliği sayesinde çok daha kolay bir hal aldığını söyleyebiliriz. QWERTY klavye seçeneğiyle birlikte diğer platformlara göre birçok yenilik sunulurken, göze çarpan en büyük yeniliğin ise sayısal girdinin en az yazılımsal girdi kadar kolay olması olarak gösterebiliriz.

Bağlantı ve Uygulamalar

Son günlerde ciddi oranda bir büyüme yaşayan ve özellikle Türkiye’de son yılların en popüler günlerini yaşayan Ovi Store’nin gücünü ardına alan mobil cihaz, uygulamalar bakımından oldukça zengin diyebiliriz. Ücretsiz uygulama tercih edenlerin veya diğer bir deyim ile uygulamaya ücret vermek istemeyenleri memnun edebilecek bir yapıya sahip.Wi-Fi ağı üzerinden kablosuz ağlara erişim sağlamanıza imkân sağlayan cihaz, Bluetooth 3.0 + A2DP desteğiyle kablosuz olarak, microUSB v2.0 desteğiyle ise kablolu olarak veri aktarımını da mümkün kılıyor. Cihaz ayrıca kendisi özel olarak geliştirilmiş olan web tarayıcısı ve EDGE Class 33, 3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps bağlantıları sayesinde süper hızlı bir internet deneyimi sunuyor.

Tasarım ve Taşınabilirlik

Eşsiz tasarımı ve keskin çizgileri sayesinde tasarım harikası olarak adlandırabileceğimiz mobil cihaz, üst ve alt olmak üzere dört köşesinde hoparlör ile birlikte geliyor. Telefonun ön yüzeyinde 4 inç genişliğindeki dokunmatik ekran altına konumlandırılmış olan menü tuşu bulunurken, ekran Gorilla Glass ile kaplanan yüzeyi sayesinde güneş ışığı altında okunabilirlik ve çizilmelere karşı dayanıklı bir yapı sunuyor.

Cihazın üst bölümünde ses çıkışı için kulaklık bağlantısı ve kapaklı olarak tasarlanan Mini USB 2.0 portunu barındıran cihaz, alt bölümünde ise hiçbir port ve tuş bulundurmuyor. Cihazın sağ tarafında kamera açma ve ses açıp kapatma düğmesi bulunurken, sol yüzeyinde ise MicroSD kart yuvası ve tuş kilidi butonu mevcut.

Ekran İnceleme

4.0 inç genişliğindeki ekranıyla birlikte kullanıcılara profesyonel bir dokunmatik deneyimi yaşatmayı başaran Nokia X7, 360 x 640 piksel çözünürlüğünde görüntü oluşumuna imkân sağlayan 16 milyon renk çözünürlüklü bir kapasitif dokunmatik ekranı içeriyor. Kullanıcılara profesyonel bir dokunmatik desteği sunan ekran, sadece kaliteli teknolojileriyle değil dışarıdan gelen darbelere karşı dayanıklılığıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaracak gibi duruyor.

Video oyunlarda oldukça başarılı olan ve oldukça profesyonel şekilde video izlemenize olanak sağlayan cihazın kaliteli videolar ve oyunlarda kasmalar yaşadığını söylemeden de edemeyeceğiz.

Kamera İnceleme

Birçok firma gibi üst segment için hazırladığı X7 isimli modelinde 8.0 Megapiksel çözünürlüğündeki bir kameraya yer veren Nokia firması, lens tercihini ise her zaman olduğu gibi Carl Zeiss’den yana kullanmış. Karanlık ve loş ortamlarda profesyonel şekilde görüntü sağlamanız için tercihini Çift LED flaş olarak belirleyen firma cihazında 720p HD kalitesinde video kaydına imkan sunarken, ön yüzünde görüntülü görüşme için bir kamera bulundurmuyor olması ise karşımıza en büyük eksiklerden birisi diyebiliriz.

Güç Yönetimi ve İşlemci

İşlemci seçimini en ince ayrıntısına kadar düşünmesine rağmen kullanıcıların istediği yönünde bir seçim yapamayan Nokia firması, tercihini 680 MHz gibi düşük frekans hızında çalışan ARM 11 işlemcisinden yana kullanmış iki farklı uygulama geçişi arasında çok nadir olsa da kasmalar, video görüntüleme de takılma sorunları ve mültimedya uygulamalarda kasmalar yaşayan cihazın işlemcisi hakkında çokta olumlu yorumlar yapamayacağız.

• 1200 mAh Standart Li-Ion Batarya,
• 2G ile 6 saat 30 dakikaya varan konuşma süresi,
• 6 saat kesintisiz 720p video izleme olanağı,

Video
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir