Kariyer ve İş

Norm Kadro Nedir?

Norm Kadro Nedir? Norm Kadro Kaç Kişi Olmalı?, Norm Kadro Nasıl Hesaplanır?

Yıllar önce bir gün şirket sahibi, “Çok fazla çalışanımız var, kimse çalışmıyor. Yarısını işten çıkarsak hiçbir değişiklik olmaz” demiş ve eklemişti: “Bakın bakalım, norm kadro kaç kişi olmalı?” Norm kadronun ne olduğunu herkes çok iyi biliyor da, nasıl hesaplanır hiçbir fikir yok. Ya da norm kadro hesaplamasına gözünü kulağını tıkıyor, çünkü bunu yapmak hiç kolay değil.

Meslek hayatımın başından beri her bütçe döneminde bu tanımlama gündeme gelir. Nedir norm kadro? Bir hizmeti eksiksiz, zamanında, beklenen kalitede yerine getirebilmek için doğru sayı ve özellikteki personel ihtiyacı.

Bir analiz yaparken eğer dış faktörleri, kayıp saatleri, engelleri, duraksamaları dikkate almadan bir hesap yaparsanız işiniz çok basittir. Örneğin saatte 100 km hızla giden bir araç 3 saatte kaç km yol alır’ın cevabı basit bir matematik işlemidir. 100*3 = 300 km.

GERÇEK FARKLI

Ancak hayat böyle akmaz. Yola çıkarsınız yolda trafik işaretleri vardır, tümsekler vardır, yol yapım çalışması vardır, trafik polisi durdurur. Dün girilen sokak bugün girilmez olur, lastik patlar, kaza olmuştur. Bu ve benzeri bütün engeller 3 saatte bazen size 10 km’yi zor yaptırır.

Çalıştığım şirketlerden birinde sevkiyat şoförlerinden biriyle sohbet ediyordum. Yanlarında yardımcı olarak verilen muavinler konusunda kısıtlamaya gidildiğini, bunun çok zor olduğunu anlatmaya çalışırken kendisini susturdum ve onu çok iyi anladığımı belirterek yukarıdaki örneği verdim ve ilaveten bir muavinin ne işe yaradığını da anladığımı anlattım.

Aracınıza mallar yükleniyor. Gittiğiniz her noktada ilgili müşterinin malını boşaltmanız ve teslim ederek onay almanız bekleniyor. Çoğunlukla satıcılar malı satarken müşterinin her talebine evet demek zorundaymışlar gibi malı bazen müşterinin deposuna kadar indirme taahhüdü verebiliyorlar.

Bu durumda şoförün aynı zamanda malları kamyondan indirmesi, depoya taşıması gerekiyor. Peki o esnada araçta kalan diğer müşterilere ait malları kim koruyup kollayacak? Bir de müşteri konum gereği dik bir yokuşun ortasında, işlek bir caddenin başında, girilmez bir sokağın sonunda ise ne olacak?BUYRUN HESAPLAYIN

Bütün bunlar hesaba katılmazsa son derece iyi niyetli bir çalışanımız, aksi bir yöneticinin “kaç saattir yoldasın hâlâ işini bitiremedin, ne yapıyorsun günü boyu” gibi tahrik edici suçlamalarıyla karşı karşıya kalacak. Sevk edilecek ürün belli, kamyon adedi belli, şoför sayısı belli ,müşteri adresleri belli.

Yine işe başladığım şirketlerden birinde şirket sahibi “ Çok fazla çalışanımız var, kimse çalışmıyor, yarısını işten çıkarsak hiçbir değişiklik olmaz” demiş ve eklemişti: “Bakın bakalım, norm kadro kaç kişi olmalı?” Norm kadroyu herkes çok iyi biliyor da nasıl hesaplanır bilen yok. Ya da norm kadro hesaplamasına gözünü kulağını tıkıyor, çünkü bunu yapmak hiç kolay değil.

Norm kadro aslında niteliklerle de çok doğru orantılıdır. Bazı profiller vardır, 3 kişinin işini yapar, bazıları kendi işini zor yapar. Şimdi diyeceksiniz ki biz önce kadroyu belirleyelim. Niteliklere, (şimdiki jargon ile yetkinliklere) hedeflere, performans kriterlerine, kariyer haritalarına, yedeklemeye, ödüllendirmeye sonra bakarız. Maalesef, kaç kişi olacağız sorusuna verilen önem diğer konu başlıklarına verilmez ve belki de bu yüzden ilk krizde herkes nasıl küçüleceğiz, kaç adam çıkaracağız sorusunu hemen 1. sıraya yerleştirir.

Bana yönetici olarak kaç kişiyle çalışabileceğim (yani meşhur norm kadromun ne olması gerektiği) sorulduğunda şöyle cevap veririm: İş yapmaya niyetiniz olmasın, 1 kişi fazla gelir. Üretken, talepkar, yaratıcı, iş geliştirici olun 10 adam yetmez. Benim iş planım bellidir.
-Ne istiyorsunuz?
-Ne tür bir stratejiniz var?
-Geleceğe yönelik büyüme/küçülme planlarınız var mı?
-Neyi nasıl yapıyorsunuz?
-Neyi nasıl yapmayı istiyorsunuz?
-Kalite beklentiniz nedir?
-Teknoloji kullanımında durumunuz nedir?
-Teknoloji yatırım planınız var mı? (yani Japon gibi mi, Çinli gibi mi çalışıyorsunuz?)

Bütün bu sorulara verilecek cevaplar norm kadroyu belirler.
Bir de hangi ligde oynadığınız. Çünkü her ligin oyuncuları, spor sahası, koçu, oyuncuları, teknik kadrusu, bütçesi farklıdır. Mesele bulunduğunuz ligin en iyisi olma hedefinizin olması, uzun vadede bir üst lige çıkıp çıkmama konusundaki kararlılığınızdır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu