Anasayfa / Kariyer ve İş / Novartis İnsan Kaynaklari Direktörü Şenay Kızılkaya ile Röportaj

Novartis İnsan Kaynaklari Direktörü Şenay Kızılkaya ile RöportajSaglik hizmetleri konusunda dünyada ve Türkiye’de lider firmalar arasinda yer alan Novartis, 140’tan fazla ülkede 100 bin çalisaniyla hizmet veriyor. Ar-Ge’ye yilda 6 milyar dolarin üzerinde bütçe ayiriyor. Sirketin 2007 cirosu 38 milyar dolari asiyor. Fortune dergisi tarafindan 2007’de sektörünün en begenilen sirketi seçilen Novartis 12 yildir Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Türkiye’de yaklasik 2 bin çalisani ile 5 fabrikada üretim yapiyor, üretim, pazarlama ve klinik arastirmalar konularinda faaliyet yürütüyor. Novartis Türkiye’de, insan kaynaklari uygulamalarinin büyük bölümünü satis ve tanitim sorumlusu pozisyonu için ise alimlar olusturuyor. Novartis Türkiye Kurumsal Insan Kaynaklari Direktörü Dr. Senay Kizilkaya, Novartis’in insan kaynaklari uygulamalarini anlatti, ilaç sektöründe kariyer yapmak isteyenler için degerli ipuçlari verdi.

Uluslararasi Ilaç Arastirma Servisi’nin (IMS) 2007 verilerine göre, Türkiye ciro bazinda dünyanin 13’üncü, Avrupa’nin ise 6’nci büyük ilaç pazari. Son yillarda dünyanin en büyük ilaç pazarlari olan ABD, Avrupa ve Japonya’da büyüme oranlari yavaslarken, Türkiye’nin de aralarinda bulundugu gelismekte olan pazarlar yüksek oranda büyümeye devam etti. Son 10 yilda içinde, dünyada yüzde 10’luk büyüme kaydeden sektör, ayni dönemde Türkiye’de yüzde 30’a yakin oranda büyüdü. 2007 sonu itibariyla sektörün dünyadaki büyüklügü 712 milyar dolara ulasti. Sektör, ayni yil ülkemizde 9 milyar dolarlik ciro elde etti.

Ilaç; ekonomik kriz dönemlerinde bile var olan büyüme kapasitesi ve cazip kariyer imkanlariyla özellikle is hayatina yeni adim atacak gençler için ilgi çekici bir sektör. Bir ilaç firmasinda basta pazarlama ve satis olmak üzere, arastirma – gelistirme, üretim, ilaçlar için gereken izin ve onaylarin alinmasi ile ilgili bölümlere kadar farkli kariyer firsatlari bulunuyor.

Ilaç firmalarinda bilgi teknolojileri, finans, insan kaynaklari, kurumsal Iliskiler, medikal, satis, pazarlama, strateji ve is gelistirme, teknik gibi bölümler yer aliyor. Bu bölümlerde farkli üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmus kisiler çalisabiliyor. Bir molekülün laboratuvarda baslayan ve ilaç halini alarak eczane raflarina ulasmasiyla sona eren süreç çok uzun ve zahmetli olarak tanimlaniyor (Kaynak: aifd.org)

Türkiye ilaç sektöründe faaliyet gösteren 300 ilaç sirketinin 53’ü yabanci sermayeli. Bu sirketlerden biri olan Novartis, Ciba ve Sandoz sirketlerinin 1996’da birlesmesiyle dogdu. Merkezi Isviçre’de bulunan sirket 1997’den beri Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Novartis Türkiye’de dört yildir Kurumsal Insan Kaynaklari Direktörlügü görevini yürüten Dr. Senay Kizilkaya, ilaç sektörü ve insan kaynaklari alanindaki tecrübelerini, sektörde kariyer yapmak isteyen gençlerin izlemesi gereken yollari Monster ile paylasti.

“Sektör ve pozisyon karari üniversitedeyken alinmali”

Ilaç sektöründe kariyer yapmak isteyen üniversite son sinif ögrencilerinin nasil bir yol izlemesi gerekiyor?
Öncelikle üniversite ögrencileri, hangi sektörde ve hangi pozisyonlarda çalismak istediklerine ögrencilik yillarinda karar vermeliler ki, birkaç sektör ve görev degistirerek zaman ve motivasyon kaybi yasamasinlar. Hangi sektörün kendilerine ve beklentilerine uygun oldugunu iyi analiz etmeliler. Ilaç sektöründe kariyer hedefleyenlere, ögrencilik yillarinda yaptiklari stajlar, çalismayi hedefledikleri sektör ve pozisyonlarla ilgili yeterli bilgiyi saglar. Böylece staj yaparken hangi alanda güçlü olduklarini ve gelistirmeleri gereken yönlerini de görerek, is hayatina avantajli baslayabilirler.

Kendilerine uygun sirketin hangisi olduguna nasil karar verebilirler?
Ögrenciler, birden çok sirkette staj yapmanin yani sira, staj deneyimlerini mail gruplarinda paylasmalilar. Ayrica üniversitelerde düzenlenen kariyer günlerine katilarak ve sektörde çalisan kisilerle iletisim kurarak kendilerine uygun sirketin hangisi olduguna karar verebilirler.

“Konusuna hakim, basarma azmi yüksek, entelektüel birikime sahip olanlar araniyor”

Sektörde kariyer hedeflemeden önce adaylarin kendileriyle ilgili bilmeleri gereken seyler nelerdir?
Hedefledikleri pozisyona yönelik ne tür bilgi, beceri ve yetkinlik gerektigini arastirmalari ve sonrasinda bu alanlarin kendilerinin güçlü yönü olup olmadigini tespit etmeleri gerekiyor. Özellikle ilaç sektöründe, konusuna hakim, basarma azmi yüksek ve entelektüel birikime sahip çalisanlar istihdam ediliyor. Bu nedenle de kariyer yapmak isteyen adaylar kisisel gelisimlerine önem vermeliler. Ilaç sektörü insan sagligina hizmet veren bir sektör oldugu için bu sektörde çalisacak kisilerin bu önemli sorumlulugun bilincinde olmasi gerekiyor. Yani insan ve çözüm odakli olmalilar.

“Gençler, vizyonlariyla örtüsen vizyon ve misyona sahip sirketleri tercih etmeli”

Ilaç sektöründe kariyer hedeflemeden önce sektör ve sirketler hakkinda bilmeleri gereken seyler nelerdir?
Öncelikle sektörün dinamikleri hakkinda yeterli bilgi edinmeleri avantajli olur. Sonrasinda hangi sirkette çalismak istediklerine sektördeki tüm sirketleri inceleyerek karar verebilirler. Kendi vizyonlariyla örtüsen vizyon ve misyona sahip sirketleri tercih etmeliler. Kisisel olarak kendilerini gelistirebilecekleri ve kariyer planlamasina önem veren sirketler ilk tercihleri olmalidir.

“Satis ve pazarlamanin her kademesinde firsatlar var”

Ilaç sektöründe kariyer yapmaya karar veren yeni mezun gençler için sirketlerde hangi kariyer firsatlari var?
Satis ve pazarlamanin her kademesinde firsatlar var. Bu yolun baslangici satis ve tanitim uzmanligindan geçiyor. Ilaç firmalarindaki yöneticilerin çogu bu kademelerden kariyerlerinin bir döneminde geçiyor. Bugün, sirketimizin pazarlama yöneticilerinin yüzde 80’ini ve satis yöneticilerimizin yüzde 90’ini, Novartis çatisi altinda satis ve tanitim uzmani olarak deneyim kazanmis kisiler olusturuyor. Yeni mezun gençlerimiz, kisisel özellikleri ve yetkinliklerine bagli olarak, çesitli genel merkez pozisyonlarini ya da üretim bölümlerini tercih edebilirler.

“Kariyer siteleri yoluyla basvuru yapmak en dogru ve etkin yöntem”
Yalnizca ilanlara mi basvurmalilar, baska basvuru yöntemlerini de denemeliler mi?
Ilanla basvuru hala en geçerli yöntem. Hangi yöntemle basvurulursa basvurulsun ise alim süreci belli bir sisteme göre yapildigindan ayni asamalardan geçilecektir. Bu nedenle kariyer siteleri yoluyla basvuru yapmak en dogru ve etkin yöntem.

  B'IOTA 50 Kişiye Staj İmkanı Sağlıyor

Ilaç sektöründe kariyer yapmak isteyenler CV’lerini nasil yazmalilar?
Hangi sektöre basvuracak olurlarsa olsunlar, CV her zaman anlasilir bir dille, anlam bütünlügünü koruyan ve özgeçmisi degerlendirecek kisinin rahatça odaklanmasini saglayabilecek sekilde yazilmalidir. Adaylar özgeçmis hazirlarken kendileri hakkinda çok fazla ve ise yaramayan bilgiler vermekten kaçinmalidir. Aranan pozisyonun gerektirdigi becerilerle ilgili alinan sertifikalar varsa bunu da belirtmek avantaj saglar. Her zaman ise alanin gözüyle bakarak, pozisyona uygun olan özellikleri ilgi çekecek sekilde özgeçmise eklemek adayi bir adim öne tasir.

“Sektör; iletisim yetenegi güçlü, degisime açik ve hizli ögrenenleri seçiyor”

Ilaç sektöründeki sirketler hangi özelliklere sahip kisilerle çalismayi tercih ediyor?
Sektörün dinamik ve rekabetçi ortami dolayisiyla, mutlaka üniversite mezunu, iletisim yetenegi güçlü, degisime açik, hizli ögrenen, gelismeye sürekli istekli ve fark yaratabilecek adaylara ihtiyaci var. Eczacilik, kimya, biyoloji ve veterinerlik bölümlerinden mezun olan adaylar oldugu gibi; isletme, ekonomi ve mühendislik bölümlerinden de alimlar yapiliyor.

“Novartis’te üst düzey pozisyonlara, satis ve tanitim sorumlulari getiriliyor”

Novartis’teki kariyer basamaklarini anlatir misiniz?
Novartis olarak misyonumuz; yasam kalitesini arttirmak, yasam süresini uzatmak ve yasam kurtarmak. Yaptigimiz yenilikçi arastirmalarla her geçen gün yeni ürün ve hizmetler üretiyoruz. Ar-Ge çalismalarina önem veriyoruz. Bu süreçte satis ve tanitim sorumlularinin çok önemli rolü var. Onlar sayesinde doktorlara ve dolayisiyla hastalara ulasabiliyor, ürünlerimizin dogru ve eksiksiz bir biçimde tanitilmasini saglayarak, insan sagligina önemli katkida bulunuyoruz. Satis ve tanitim sorumlularimiz sirketi temsil ettikleri için onlarin sirket kültürünü dogru yansitmalari çok önemli. Bu nedenle, IK uygulamalarimizin büyük bir bölümünü satis ve tanitim sorumlusu pozisyonu için ise alimlar olusturuyor. Sirket içinde dört aylik süreci kapsayan bu uygulamalar çok büyük bir yatirim gerektiriyor. Satis ve tanitim sorumlularimizi üniversite mezunu, iletisim yetenegi güçlü, yaratici ve fark yaratan kisiler arasindan seçiyoruz. Tüm bunlarin yaninda bizim için en önemlisi, Novartis kurum ve kültürüne uyum saglayabilecek yapida kisileri organizasyonumuza kazandirmak.

Sirketteki üst düzey pozisyonlari, kendi kültürümüz ve yönetim tarzimizla yetistirdigimiz satis ve tanitim sorumlularimizdan seçmeyi hedefliyoruz. Üst düzey pozisyonlara aday satis ve tanitim sorumlularimizdan çok iyi derecede yabanci dil bilmeleri ve iyi bir altyapiya sahip olmalarini bekliyoruz. Pazarlama alaninda ürün yöneticisi ve satis alaninda bölge satis yöneticisi gibi pozisyonlardaki yerlestirmeleri sirket içinde atamalar yoluyla gerçeklestiriyoruz. Bu konuda da degerlendirme ve gelistirme merkezlerinden faydalaniyoruz. Kisilerin de üst düzey pozisyonlara geçmeden önce belli bir dönem satista tecrübe kazanmis olmalarini bekliyoruz. Çünkü satis bu isin mutfagi. Diger bölümlerde belli bir basariyi yakalayabilmeleri ve katma deger yaratabilmeleri için satis konusunu iyi bilmeleri gerekiyor.

Sektörde yükselebilmek için nasil bir çalisma sistemi ve kisilik özelligi gerekiyor?
Tüm çalisanlarin da azimli, sonuç odakli, empatik ve her seyden önce insan odakli olmalari gerekiyor. Görevleriyle ilgili kendilerini sürekli gelistirmeleri ve bilgilerini güncellemeleri de yaptiklari isin kalitesi açisindan çok önemli.

“Novartis’te seçme ve yerlestirme dört ay sürüyor”

Egitim, performans degerlendirme ve ise alim gibi sistemler sirketinizde ne sekilde uygulaniyor?
Diger sektörlerden farkli olarak uygulamalarimizin büyük bölümünü seçme ve yerlestirme olusturuyor. Bu uygulamalar sirket içinde dört aylik bir süreci kapsiyor. Satis ve tanitim sorumlularimizi bu süreç sonrasi ise aliyoruz. Çesitli kaynaklardan bize ulasan özgeçmisler incelenip, uygun bulunan kisiler önce grup görüsmelerine sonra birebir görüsmelere çagriliyor. Bu görüsmelere mutlaka satis yöneticileri ve IK uzmanlari katiliyor. Bu mülakatlarda basarili olanlar elemeli egitime davet ediliyorlar. Saglik, satis ve pazarlama agirlikli yogun egitim dönemimiz alti hafta sürüyor. Bu dönemde günlük sinavlar, haftalik bazda degerlendirmeler yapiliyor ve alti haftalik egitimde basarili olanlar uygun pozisyonlara yerlestiriliyor. Seçtigimiz kisileri daha sonra kendi kültürümüz ve yönetim tarzimizla sirketteki üst pozisyonlara ve diger rollere hazirliyoruz. Genellikle diger pozisyonlarda disaridan alim yapmak, çok fazla tercih ettigimiz bir yöntem degil. Bu pozisyonlari sirket içinden temin etmeye çalisiyoruz. Dolayisiyla kisilerin ise basladigi andaki durumu bizim için önem kazaniyor.

Çalisanlarimizin gelisimini saglamak için yillik egitim programlari hazirlaniyor. Bu egitim programlarinda global, lokal ve online egitimler yer aliyor. Ayrica yil içerisinde herkesin ilgisini çekebilecegini düsündügümüz konularda da egitimler düzenliyoruz (beden dili, stres yönetimi, zaman yönetimi, reiki, empatik iletisim… gibi). IK tarafindan hazirlanan ve çalisanlarimizin ilgisini çeken bes egitim alternatifini intranet ortaminda sunuyoruz. Sonuçlar degerlendirilerek en çok tercih edilen egitimlerden olusan Insan Kaynaklari Seminer Programi olusturuluyor. Yil boyunca ayda bir kere egitim organizasyonlari düzenleniyor.

……………….

Dr. Senay Kizilkaya kimdir?

Dr. Senay Kizilkaya, Bogaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirip yüksek lisansini tamamladiktan sonra ‘Örgütsel Davranis’ alaninda doktora yapti. Üniversite yillarinda yaptigi stajlarla is hayatina adimini atti. Daha sonra Siemens’te Profesyonel Bütçeleme, Planlama ve Insan Kaynaklari bölümlerinde görev aldi. Is hayatinda tecrübenin yaninda teorik bilginin de önemli oldugunu düsünerek Insan Kaynaklari alaninda doktora egitimi aldi. Egitimin ardindan çesitli projelerde çalisti. Daha sonra iyi yil boyunca Ritz Carlton Istanbul Oteli’nde Insan Kaynaklari Direktörü olarak görev aldi. Ardindan dört yil Koç Bilgi Grubu Insan Kaynaklari Uzmanlik Merkezi Direktörü olarak görev yapti. Koç Bilgi Grubu’nun BT ve Telekomünikasyon alaninda faaliyet gösteren sirketlerinde uygulamaya alinan çesitli projeleri ve Insan Kaynaklarina yönelik sistemleri hayata geçirdi. Dört yil önce Novartis Türkiye Kurumsal Insan Kaynaklari Direktörü oldu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir