Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / NSA protestoları

NSA protestolarıNSA protestoları

dinlemeABD’deki dinleme skandali bugünlerde bambaşka bir şekle dönüşüyor. Şöyle ki, Firefox’un geliştiricisi Mozilla Vakfı, Reddit, 4Chan ve WordPress gibi şirketler, NSA’nın telekulak ve teknik takip skandalına karşı StopWatching.Us adlı bir kampanya başlattılar. Online aktivist grupların da destek verdiği kampanya 4 Temmuz’da yani ABD’nin Bağımsızlık Günü’nde başlatıldı. Kampanyanın başlama tarihi olarak 4 Temmuz’un seçilerek ince bir mesaj verildiği söyleniyor. Online aktivist gruplar, hükümetin tüm vatandaşlarını keyfine göre takip ettiği bir ülkede bağımsızlıktan söz edilemeyeceği görüşündeler. Diyecek bir şeyimiz yok…

“BİZİ İZLEMEYE SON VERİN!”

Bu protesto eylemlerini kimler organize ediyor derseniz onu da söyleyelim: “Fight for Future” ve “Internet Defence League”. Bu iki grup tarafından organize edilen protesto eylemlerine 30 bin kadar internet sitesinin destek verdiği ve açılış sayfalarına StopNVatching.Us temalı mesajlar yerleştirecekleri açıklandı. Ayrıca ABD’nin pek çok şehrinde NSA’yı protesto amaçlı gösteri ve yürüyüşlerin düzenleneceği de belirtildi. Şu ana kadar herhangi bir hareket göremediğimizi belirtmek isterim. Tüm bu yapılacak eylemlerin ortak amacı, tüm ABD vatandaşlarının kişisel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasını sağlamak ve mantıksız arama ve el koyma işlemlerine karşı ortak bir tepki geliştirebilmek olarak açıklandı.

Gelelim dinleme skandalinin NSA ile işbirliği yapan internet devlerine. Eylemlere şu aşamada Google, Facebook, Microsoft vb. gibi şirketlerin açıktan destek vermeyecekleri söyleniyor. Gizli nasıl destek verecekleri ise merak konusu. Zaten bu şirketlerin NSA ile işbirliği yaptıkları açıklanmıştı. Buna rağmen bu eylemlere destek vermeleri halinde bu hareketlerinin nasıl isimlendirileceğini söylememize gerek yok sanıyorum. Eylemleri organize eden gruplar adına yapılan bir açıklamada, ABD hükümetinin tüm dünyada insanları sistematik bir biçimde izleyip dinlediği ve insan haklarını hiçe saydığı vurgulanıyor. Söz konusu protestoların SOPA yasa tasarısından beri ABD’de yapılan en kapsamlı protesto olduğu iddia ediliyor.

  2014'te Türkiye'ye Gelecek OtomobillerİNGİLTERE İLE ABD KARŞI KARŞIYA MI?

Şimdi de gelelim bu eylemlerin sosyal medyada nasıl yankılandığına. StopVVatc-hing.Us eyleminin sosyal medyada da geniş bir yankı uyandıracağı söylenmiş olsa da şimdiye dek bu eylem ne dünya geneli TT (tren-ding topic) listelerinde, ne de ABD’nin yerel TT listelerinde görülmüyor. Gerçekten çok büyük boyutlara ulaşıp ABD hükümetine bu konuda geri adım attırır mı, yoksa sönüp gider mi? ilerleyen günlerde nasıl bir gelişme olacağını biz de merakla bekliyoruz.

işin ilginç tarafı düzenleyen gruplar açıklamalarında, bu kampanya için bağış toplanacağını ve bu bağışlarla birlikte televizyon ve gazete reklamları ile geleneksel medyada da kampanyayı yaygınlaştıracaklarını belirtiyorlar.

Görünen o ki ABD’de patlak veren bu dinleme skandali uzun süre gündemde kalacak. Üstelik bu skandalin patlak vermesine sebep olan Snowden’in Ingiliz gazeteci Sarah Harrison tarafından gizlendiği ve Rusya’ya getirildiğini düşününce insanın aklına birçok şey geliyor. Sarah Harrison’un dünyayı sarsan Wikileaks skandalında da görünmeyen baş aktör olduğunu dikkate alırsak ortaya birçok komplo teorisi çıkıyor. En akla yatanı da lngilizlerin Amerikalılara nedendir bilinmez bir şeylerden ötürü kızgın olduğu ve bu tür olaylarla Amerikan’ın dünyadaki imajını sarstıkları şeklinde.

Kızgınlığın nedeninin, 2007’de NSA’in başlattığı Prizma programına karşılık Ingiltere Resmi İletişim Karargahı’nın 2011’de başlattığı Tempora programı arasındaki kavga olduğu şeklinde söylentiler var. Tempora’nın Prizma’dan teknoloji olarak daha üstün olduğu söylentileri yaygın. Tüm bu olaylar olurken, nedense Fransızların DGSE (Direc-tion Generale de la Securite Exterieure – Dış Güvenlik Genel Direktörlüğü) ve Almanların BND’sinin (Bundesnachrichtendist – Federal İstihbarat Servisi) esamesi bile okunmuyor.

Ingiltere ile ABD arasında bir post kavgası gibi görünen bu olayların nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecektir.

Musa Savaş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir