Anasayfa / Emlak Haberleri / Nükleer Santral Türkiye’nin En Sağlam Yapısı Olacak

Nükleer Santral Türkiye’nin En Sağlam Yapısı OlacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santralle alakalı güvenlik parametrelerinin tekrar gözden geçirildiğini ve bu parametrelerin 88’e yükseldiğini, nükleer santralin inşa edilmeye başlandıktan sonra Türkiye’nin en sağlam yapılarından biri olacağını bildirdi.

Bazı resmi temaslar için Ankara’ya gelen Lüksemburg Veliaht Prensi Guillaume ile Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Jeannet Krecke, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı ziyaret etti.

Ziyaret öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Kuzey Afrika ve Libya’daki olayların bir an önce stabil hale dönmesini ümit ettiğini, çünkü enerji sektörünün siyasi istikrarsızlıktan çok hoşlanmadığını söyledi.

Nükleer santrallerin yapımıyla ilgili konuda güvenlik hususlarının gündeme gelmesini normal karşıladıklarını ifade eden Yıldız, ”Kamunun kamuoyunu bilgilendirmesiyle beraber bu tür endişelerin ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin nükleer santralle alakalı kararlılığının devam ettiğini vurgulayan Yıldız, ancak Japonya’daki olaydan çıkartılacak derslerin bulunduğunu, Türkiye’nin de kendine düşen dersi çıkartacağını bildirdi.

GÜVENLİK PARAMETRELERİ ARTIRILDI
Yapılması düşünülen santralle ilgili bir kısım güvenlik parametrelerinin tekrar gözden geçirildiğini belirten Yıldız, ”Araya birkaç tane daha elek konulacaktır. Rusya Federasyonu ile yaptığımız toplantılarda bunları gündeme getirdik. Kendileri de bunu son derece makul karşıladıklarını söylediler” dedi.
Güvenlik parametrelerinin 11 başlıkta 88’e çıktığını açıklayan Yıldız, ister depremle alakalı, ister Ecemiş fay hattıyla alakalı konuların tekrar kontrolünün yapılacağını ifade etti.

Bakan Yıldız, ”Bu konuda vatandaşlarımızın kaygı ve endişe içerisine düşmelerini istemeyiz. Bu kontrolleri tek tek yapacağımızdan emin olmalarını tekrar istirham ederiz” diye konuştu.

”VATANDAŞI RİSKE EDECEK BİR İŞE GİRMEYİZ”
Vatandaşı riske edecekleri bir işe girmeyeceklerine dikkati çeken Taner Yıldız, lisanslama ve izin süreci içerisinde emniyetle ilgili kontrollerin tekrar yapılacağını kaydetti.

  iTower Ticaret Merkezi Şişli

Japonya’ya mart ayı sonuna kadar verilen süreyle ilgili, şu anda kendilerinden bir cevap beklemediklerini dile getiren Bakan Yıldız, fakat Japonya’dan da süresinin ertelenmesi konusunda bir talep gelmediğini anlattı.

Nükleer santralin en sıhhatli yerde olacağını vurgulayan Yıldız, ”İnşallah inşa edilmeye başladıktan sonra Türkiye’nin en sağlam yapılarından biri olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Hem taşıdığı fonksiyon itibariyle, hem yapacağı icra itibariyle Türkiye’nin en sağlam yapılarından biri olacak bu” dedi.

KONUK BAKAN KRECKE
Lüksemburg Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Jeannet Krecke de Libya konusundaki sorular üzerinde şu anda Kuzey Afrika’daki siyasi durumun istikrarlı olmaktan çok çok uzak olduğunu söyledi.

Olayların sonucunda enerji kaynakları açısından bir kayma olacağını kaydeden Krecke, şöyle konuştu:

”Japonya’yı ele alırsak; Japonya’daki olaylardan sonra nükleer santralleri inşa etmekle ilgili kararlar gözden geçirilip durdurma kararı alınırsa; enerji kaynakları çeşitliliği açısında yenilenebilir enerji bir alternatif olabilir. Ama şu anda yenilenebilir enerjide verimlilik düşük olduğu için yine biz petrol ve gaza dönmüş olacağız.

Dolayısıyla petrol ve gaz ana kaynaklarımız arasında olacaksa transit güzergahlar bizim için çok büyük önem taşıyacak. Burada Türkiye’nin rolü çok büyük olacak. Türkiye’nin sadece transit ülke olarak değil, bir kaynak tedarikçisi olarak da rolünün artacağı kanaatindeyiz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir