Şirket Haberleri

Oba, 70 ülkeye makarna satıyor

Oba, 70 ülkeye makarna satıyor

50 yıllık bir markaydı, 1999’da yaşanan ekonomik krizde kapandıktan sonra 2005 yılında Gaziantepli işadamı Musa Ozgüçlü tarafından satm alındı. Böyleee ‘Oba Makarna’ markası yemden hayat buldu. Marka, son yedi yıldır büyük bir dönüşüm içinde. Yeııi yatıranlarla ayağa kalkan Oba, Ekonomist’nı bu yılki ‘Anadolu 500’ araştınnasnıda da ihracatım en çok artıran şirket olmayı başardı.

Temelleri 1966 yılında Gaziantep’te atılan Oba Makarna, Türkiye’de her dönem makarna sektörünün öncü firmalarından biri olmayı başarmış bir marka. 1999 yılında yaşanan ekonomik krizde kapandıktan sonra 2005 yılında Gaziantepli işadamı Musa Özgüçlii tarafından satın alınarak yeniden hayat bulan Oba Makarna, modernizasyon ve yenileme çalışmalarına hız vererek iç pazar kadar ihracattaki etkinliğini de ciddi oranda artırmış bulunuyor.Öyle ki 2010 yılındaki 11.2 milyon dolar olan ihracatını geçen yıl 68.9 milyon dolara çıkararak Ekonomist dergisinin yaptığı ‘Anadolu 500’ araştırmasın-da ihracatını en çok artıran şirket olarak karşımıza çıkıyor. 2010 yılından beri Gaziantep 4’üncü Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplam 110 bin metrekare alanda kumlu modem tesislerinde dünya standartlarında üretim yaptıklarını söyleyen Oba Makama Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Öz-güçlü şöyle diyor:

“Oba markası ve tesislerini satın aldıktan sonra yatırımlara hız verdik. Bugün yüksek kaliteli ürünlerimizi, 70’in üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. İhracatını en çok artıran şirket olmamızda pekçok şeyin etkisi oldu. Yaptığımız Ar- Ge ve kaliteyi artıncı çalışmalan, yeni yatırımlarımızı, firmamızın fınansal gücü ve kredibilitesini, ülkemizin son 10 yıldaki ekonomik ve siyasi istikrarını bunlar arasında sayabiliriz.”

Oba Makama, yeni yapmakta olduğu yatırımların ardından bu yılsonu itibariyle aylık 20 bin ton, yıllık ise 240 bin ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

YENİ YATIRIMLAR PLANLIYOR

Şirketin cirosunda da son üç yıldır sıçrama yaşanıyor. 2010 yılında 84 milyon lira olan cirosunu geçen yıl 240 milyon liraya ulaştıran Oba Makarna’nın 2012 ciro hedefi ise 300 milyon lira. Son iki yılda yüzde 257 ciro büyümesi yaşadıklarını belirten Ozgüçlü şöyle devam ediyor: “2010, 2011 ve 2012 sonu itibariyle 50 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Hedefimiz gıda sektöründe büyümek. Bu yönde bulgur, bakliyat, un, yağ gibi sektörlerde de yeni yatırımlar planlıyoruz, ihracattaki büyümemizi sürdüreceğiz. 2015 yılı ihracat hedefimiz 200 milyon dolar. Çin, Hindistan ve Güney Amerika’yı hedef pazarlarımız olarak belirledik. Şu an 280 olan çalışan sayımızı da 2013’te 400’çıkarmayı planlıyoruz.”

EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu