Kariyer ve İş

Ofis ve İş Partilerinde Bunlara Dikkat Edin

Yılın en güzel zamanı geldi. Ofis partileri çalışanların bir araya gelmesi, sosyalleşmesi açısından güzel fırsatlar. Fakat bu partilerde de davranışlara dikkat etmek gerekiyor. Ocak ayında hala masanızda oturmak istiyorsanız bu maddelere bir baksanız iyi olur.

Çok içmeyin: Aşırı alkol tüketimi tatil sonrası işten kovulma nedenlerinde ilk sırayı alıyor. Kontrolsüz davranışlarla çevrenizdekileri rahatsız edebilir, hoş olmayan görüntüler verebilirsiniz. Masaların üzerinde dans etmek, olur olmaz konularda bağıra çağıra konuşmak hatta cinsel taciz bile fazla alkol tüketiminin sonucu olabilir. Siz en iyisi dilediğiniz kadar içme kısmını aile, arkadaş partilerine saklayın, ofis partisinde 1-2 kadehle yetinin.İtiraflar: Birkaç kadeh alkol bazı kişilerin dilinin çözülmesine neden olabilir. Çalıştığınız şirkette hoşlandığınız biri veya bilinmesini istemediğiniz bazı sırlarınız varsa alkolün bunları ortaya çıkarmasına izin vermeyin.

Paylaşıma dikkat: Bir anlık gaza gelmeyle partide çektirdiğiniz çılgın fotoğrafları Facebook’ta paylaşmayın. Tweet atmayın, asistanınıza aşk e-postaları göndermeyin.

Zorlamayın: Eğer iş arkadaşınız veya çalışanınız gelemeyeceğini söylüyorsa onu zorlamayın, ısrar etmeyin. Bilmediğiniz, size söylemek istemediği bir neden olabilir, dini inancı farklı olabilir, ailesinde hasta biri olabilir,

Misafiriniz önemli: Sevgiliniz veya en yakın arkadaşınız uygunsuz davranışlara meyilli ise onları davet etmeyin. Sizin misafiriniz olduğu için onun davranışları sizi de etkileyecek, yaptıklarından siz sorumlu olacaksınız.

Alkollüyken araba kullanmayın: Sadece ehliyetiniz gideceği için değil, kazalara neden olabilir, birilerini yaralayabilir, işinizi kaybedebilirsiniz.
İlaç & alkol ikilemi: Eğer ilaç tedavisi görüyorsanız alkol alırken bir daha düşünün. Bu hareketiniz sorumsuzluk olarak görülebilir.

Flört: Aynı yerde çalıştığınız kişilere karşı bazı duygular besliyorsanız bu tip partiler bu duyguları açığa çıkarmak için uygun etkinlikler değil. Cinsel tacizler en çok bu partilerde yapılıyor. Ortamın ve alkolün etkisiyle harekete geçip birilerini öpmeye çalışmayın.

Şakanın dozunu bilin: Politik, ırkçı, dini, cinsel şakalar komik olabilir. Fakat bu şakalar insan kaynakları departmanına rapor edildiğinde o kadar komik gelmeyebilir. Bir haham, bir feminist ve bir Macar bara gitmiş şeklinde başlayan şakalar pek güzel bir şekilde bitmeyebilir.

Kıyafetiniz uygun olsun: Eğer kışkırtıcı bir elbise giydiyseniz insanlar içmeye başladığında bir cinsel taciz mıknatısı haline gelebilirsiniz. Seçtiğiniz kıyafete dikkat edin ve iş arkadaşlarınızla, patronunuzla aşırı samimi olmayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu