Anasayfa / Kariyer ve İş / Ofise köpek getirmek stresi azaltıyor

Ofise köpek getirmek stresi azaltıyor

Virginia Commonwealth Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre ofise köpeklerini getiren çalışanların stres seviyesi düşüyor. Fakat bu uygulamaya geçmek isteyen şirketlerin hayvanları iyice araştırması, çalışanların korkusu veya alerjisi olup olmadığına dikkat etmesi gerekiyor.

Virginia Commonwealth Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre ofise köpeklerini getiren çalışanların stres seviyesi düşüyor, daha pozitif oluyor ve işten daha çok tatmin oluyorlar. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden çalışmayı yapan profesör Randolph Barker, bu uygulamanın faydaları olduğunu söylüyor: “Düşük maliyetli bir uygulama ve iş için de fırsat oluşturabilir.”

1 hafta süren çalışma, Kuzey Carolina’da yemek takımı üreten bir firma olan Replacements Ltd ile yapılmış. 75 çalışan üç gruba bölünmüş. Bir grupta işe her gün köpeklerini getiren 18 köpek sahibi, bir grupta köpeği olan ama işe getirmeyen 38 kişi, son grupta da hayvan beslemeyen 19 kişi yer almış.

Çalışmalara başlamadan önce kortizol ve stres seviyesinin ölçülebilmesi amacıyla araştırmaya katılacak bütün çalışanlardan tükürük örneği alınmış. Başlangıç aşamasında çalışanların stres seviyesinde büyük bir farklılık yokmuş. Fakat gün ilerledikçe Barker, çalışanlar arasındaki stres seviyesinin gözle görülür bir şekilde değiştiğini fark etmiş. Çalışanların stres seviyelerini günde 4 kere rapor eden Barker, köpeklerini işe getirenlerin günün her aşamasında diğerlerine göre daha düşük stres seviyesine sahip olduğunu görmüş. En stresli olanlar ise köpeklerini evde bırakanlarmış.Müşterilerine de çağrıda bulundular
Köpeklerin ofise getirilmesi
ne izin verilen çalışanlar, şirket tarafından çok daha desteklendiklerini ve motive edildiklerini de belirtmiş. Çalışanların yorumlarına bakılacak olursa köpeklerini ofise getirmeye başladıktan sonra moralleri yükselmiş, üretkenlikleri artmış, iş arkadaşları arasındaki iletişim kuvvetlenmiş. Köpeklerin iletişimi artırdığını belirten Barker, evcil hayvan olan ofisle olmayan ofis arasında iletişim konusunda farklılıklar olduğunu söylüyor: “Eskiden hiç konuşmayan ya da az konuşan çalışanlar köpekler sayesinde birbirleriyle daha çok iletişim kuruyor.”

Tabii öyle ha deyince köpekler ofise getirilmiyor. Şirketlerin buna izin vermeden önce koymaları gereken belli kurallar var. Bu uygulama için ofis politikalarına eklemeler yapılması gerekiyor. Köpeğin genel davranışları nasıl, hayvanlara karşı alerjisi olan veya hayvanlardan korkan çalışanlar var mı, bunlara da bakmak gerekiyor. Ek olarak şirketin kültürel yapısının da bu uygulamaya uygun olması gerekiyor. Ofise köpek getirmenin çalışanları olumlu yönde etkilediği sonucu ise Replacements şirketini şaşırtmamış.

Şirkete kabul edilen ilk köpek, 17 yıl önce CEO’ları Bob Page’in köpeğiymiş. Page’in köpeği ofise getirmesinin nedeni ise evde yalnız bırakmak istememesiymiş. Şirket o günden bugüne birçok hayvana ev sahipliği yapmış. Bunlar arasında ördek, domuz ve bir de sıçan var.

Müşteriler ise bu durumdan şikeyetçi olmamış, hatta hoşlarına bile gitmiş. Mağazanın girişine de uslu, iyi huylu hayvanlarını getirmelerini teşvik etmek için bir levha koymuşlar.
Kaynak: Inc.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir