Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Öğrenciler Fıstık Kabuğundan Karbon Üretti

Öğrenciler Fıstık Kabuğundan Karbon ÜrettiYurtdışından ihraç edilen aktif karbon artık ülkemizde de üretilecek. İki öğrencinin projesi fıstık kabuğundan aktif karbon üretimini gerçekleştirdi.

fistik kabugu

Elektrik, elektronik endüstrisinde kullanılan ve nükleer santrallerde güvenliği sağlamada en önemli maddelerden biri olan aktif karbonun, her yıl milyonlarca dolar ödenerek ithal edildiğini göz önünde bulunduran Özel Serhat Fen Lisesi öğrencileri Şeyma Erman ve İrem Çelik, “Mikrodalga Yöntemi Kullanarak Siirt Fıstığı Kabuklarından Nitelikli Aktif Karbon Üretimi” adlı projeyi hazırladı.
Yapılan araştırmalar sonunda fıstık kabuğundan aktif karbon elde eden öğrenciler, projeyi, bu yıl TÜBİTAK’ın 44’üncüsü düzenlediği “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri” yarışmasında sergileme şansı buldu.

Kimya öğretmeni Birol Artiğ rehberliğinde hazırlanan projenin hayata geçmesiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten öğrencilerden İrem Çelik, Türkiye’de yetiştirilen fıstıktan aktif karbon ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi.

Çelik, her yıl dış ülkelerden milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen aktif karbonun ülkede üretilmesinin önemine değinerek, “Ödenen paranın ülkemizde kalması istihdam ve yatırımda kullanılarak ekonomiye kazandırılabilir” dedi.

Türkiye’de yılda 110 bin ton fıstık yetiştirildiğine dikkati çeken Çelik, atık olarak değerlendirilen kabuğunun bu sayede ihtiyaç olan önemli bir maddeye dönüştürülebileceğini dile getirdi.

  Bimeks Çelik, Saç Telinden İnce Çelik Tel YaptıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kilosu Bin Euro Olan Trüf Mantarı Yetiştirmek

Kilosu 100 euro‘dan başlayıp 3500 euro‘ya kadar çıkıyor. Türkiye’nin iklim şartları, yetiştirmek için çok elverişli. …

Bir yorum

  1. Allah yollarını açık etsin.Gururlandım ülkem adına,geleceğimiz adına.Müslümandan bilim adamı olmaz diyenlere de iyi bir kapak olmuştur çünkü karbonu dünyada 6 ülke üretebiliyor,bizde şuan üretim yapan firma bile yabancılardan aldığı malzemeyi burada satıyor dominos pizza şubesi gibi,yani pizzanın bileşenini formülünü bilmiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir