Anasayfa / Emlak Haberleri / Öğrenciye Kiralık Daireler, İstanbulda Kira Fiyatları

Öğrenciye Kiralık Daireler, İstanbulda Kira FiyatlarıHaftaya üniversite tercihlerini yapacak öğrenciler şimdiden 500 ile bin 400 TL arasındaki evlere kiralık talebini patlattı

Önümüzdeki hafta üniversitelerde tercih dönemi başlıyor. Bir üst sınıfa geçenler ağustosta ev bulamayacağını öngörerek erken davranıp kiralık evleri doldurdu. Kurtköy’de500 TL’den başlayan kiralar Beşiktaş’ta bin 400 TL’ye kadar çıkıyor.Özel üniversitelerin bin TL’yi bulan yurt ücretleri ise öğrencileri kiralık evlere yönlendiriyor.

Üniversitelerde tercihlerin başlamasıyla beraber öğrencilerin kiralık talebi de hareketlendi. Bölgesine göre 500 ile bin 400 TL arasındaki kiralık evler şimdiden doldu. Üniversiteye girecek öğrencilerin 26 Temmuz’dan itibaren tercihlerini yapmaya başlamaları ile birlikte üniversite kampuslerine yakın bölgelerdeki kiralık talebi de arttı. Bir üst sınıfa geçen öğrenciler ise bu yoğunluğu öngörerek şimdiden okullarına yakın en uygun fiyatlı evleri arkadaşları ile biraraya gelerek kiralamaya başladı. Özel üniversitelerin 1000 TL’yi bulan yurtları yerine öğrenciler, kirayı paylaşabilecekleri ve fiyatı yarı yarıya indirebilecekleri evleri tercih ediyor. Beşiktaş’ta en küçük dairelerde bile kiralar 1.400 TL’ye kadar çıkarken Kurtköy’de öğrenciler 500 TL’ye nitelikli konut kiralayabiliyor.

1.400 TL’ye Beşiktaş’ta lüks öğrenci evi

Hem devlet hem de özel üniversitelerin yoğun olduğu ve merkezde olması nedeniyle üniversite öğrencilerinin yanı sıra yalnız yaşayanların da yoğun olarak tercih ettiği Beşiktaş, kiralık dairelerin en hızlı tükendiği yerlerin başında geliyor. Bölgenin merkezi bir konumda olması nedeniyle kiralar ise öğrencilere göre oldukça yüksek: 1.400 TL.Century 21 ARC Ofisi’nden Melda As, bölgedeki özel üniversitelerin sayısının artması nedeniyle öğrencilerin bu kiralarda zorlanmadıklarını ve hem yeni ya da yenilenmiş hem de otoparklı projeleri tercih ettiğini söylüyor. As, “Genelde 1+1 ve 2+1 tercih ediliyor. Burada 800 TL’ye kiralık bulmak artık çok zor. Öğrenciler genellikle Serencebey, Abbasağa, Kırkali, Dikilitaş’ı tercih ediyorlar. Herkesin talebi 700 – 800 TL aralığında. Ancak bu fiyata sadece bodrum katları var” diyor. Yüksek gelir gurundaki öğrencilerin Dikilitaş’taki yeni binaları da tercih ettiğini söyleyen As, “Yeni binada olduğu aileler çocuklarına daire de satın alıyorlar“ diye konuşuyor.

ÜNİVERSİTE
– Yıldız Teknik Üniversitesi
– Bahçeşehir Üniversitesi
– Galatasaray Üniversitesi
– İTÜ İşletme ve Güzel Sanatlar

Fakülteleri (Maçka)

Daire tipi – Kira
2+1 – 1.400 TL
2+1 bodrum katı – 800 TL

Bahçelievler’de 1+1 kiraları 2+1’den yüksek

Birçok üniversite kampusunun bulunduğu Bahçelievler’de öğrenciler bölgedeki konut stoğuyla paralel olarak 2+1 ya da 3+1 evleri tercih ediyor. Remax Kuzey ofisinden Zübeyir Karakaş, Bahçelievler’de 2+1 kiralırının 900 TL, 3+1’lerin ise bin 100 – bin 300 TL civarında olduğunu söylüyor. Fiyatların öğrenciler için yüksek olması nedeniyle genellikle iki ya da üç öğrencinin bir araya gelerek ev kiralıyor. Bahçelievler’deki fiyatları pahalı bulan öğrencilerin ise çevrede kiraların daha ekonomik olduğu Yayla, Basın Sitesi, Bağcılar gibi bölgeleri tercih ediyor. Karakaş, bu bölgelerde ise 500 -600 TL civarında bitişik nizam evlerde yer bulabildiği kaydetti. Bölgedeki yeni 1+1 rezidansların kirası ise bin 500 TL civarında bulunuyor.

Yeni üniversite Çekmeköy’deki kiralıkları hareketlendirecek
Yeni konut stoğu ile hareketlenen Çekmeköy bölgesi bu yıldan itibaren Özyeğin Üniversitesi’nin bölgede yeni kampus açmasıyla öğrenci trafiğinden nasibini alacak. Nişantepe bölgesinde yapılan kampusa en yakın nitelikli konut alanın Alemdağ Emlak Konutları olduğu söyleyen Century 21 Erkayofisi yetkilisi Adem Aslan, bu projenin okulların açılacağını eylül ayına kadar tamamlanamayacak olmasının bir dezavantaj yaratacağını söylüyor. Bu nedenle talebin Taşdelen gibi çevre bölgelere yöneldiğini belirten Aslan, burada ise kiraların 600 -700 TL olduğun belirtiyor. Aslan, “Alemdağ Emlak Konutları projesinde ev sahipleri de projenin bir an önce tamamlanmasını bekliyor. Ev sahipleri kiralarıbelirledi. En küçük 2+1’ler 500 TL, eşyalı evler ise 750 TL’ye kadar çıkıyor” diyor. Aslan, “Özel üniversitelerin öğrenci yurtları aylık 1000 TL’den başladığına dikkat çekerek “Öğrenciler de yurtlara bu fiyatı vermektense arkadaşıyla kirayı paylaşmayı tercih ediyor” diyor.

ÜNİVERSİTE

– Özyeğin Üniversitesi

Daire tipi – Kira

Taşdelen (2+1) – 600-700 TL

  İstanbul’da Şehir İçinde Kalmış Değerli Araziler

İki öğrenci 600 TL’ye ev kiralayabiliyor

Arel Üniversitesi, Beykent Üniversitesi’nin kampuslerinin bulunduğu Beylikdüzü’nde şehir merkezine uzak konumu nedeniyle öğrencilerin tercih ettiği yerler arasında. Bölgede özellikle öğrencilerden 1+1 arayışının olduğunu ancak öğrencilerin bir araya gelerek 3+1’leri kiralamayı tecrit ettiğini söyleyen Turyap Beylikdüzü ofisinden Hüseyin Çelik, “Öğrenciler 1+1 daireye tek başına 450-550 TL vermektense 2-3 arkadaşıyla birararaya gelip 550-600 TL’ye 2+1 gibi daha büyük daireler kiralamayı tercih ediyor” diyor. Yeni kayıt olacak öğrencilerin yanı sıra 2,3 ya da 4. sınıftaki öğrencilerden de taleplerin gelmeye başladığına dikkat çeken Çelik, “Özel üniversitelerde okuyan öğrencilerden ise 1+1 rezidanslara da talep geliyor. Ancak kiraları 750 TL’den başlayan rezidanslardaki 180 ile 250 TL arası aidatlar öğrencileri caydırıyor” diyor.

ÜNİVERSİTE

– Arel Üniversitesi
– Beykent Üniversitesi

Daire tipi – Kira
1+1 – 450-550 TL
2+1 – 550-600 TL
Rezidans – 750-1000 TL

Nitelikli kiralık ev bulmak zor

İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar Kampusünün yoğun öğrenci nüfusu bölgedeki ev sahiplerini sevindiren unsurlar arasında geliyor. En küçük dairelerin 550 TL’den başladığı bölgede yeni ev stoğu oldukça sınırlı. Bu nedenle öğrenciler daha çok eski konut stoğunun bulunduğu bölgelerde ev kiralamak zorunda kalıyor. Ancak bu yıldan itibaren teslim edilecek olan projelerle önümüzdeki sene öğrenciler daha şanslı bir tablo ile karşılaşabilir. İstanbul Yatırım Emlak’tan Mehmet Dağ, bölgede 1+1 olmaması nedeniyle öğrencilerin biraraya gelerek bir evi ve kirayı paylaştıklarım söylüyor. Dağ, bölgedeki ev sahiplerinin öğrencilere karşı önyargılı olduğunu ekleyerek bazı öğrencilerin bu nedenle sıkıntı yaşadığına değiniyor.

ÜNİVERSİTE
– İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampusu

Daire tipi Kira
2+1 – 550 TL
3+1 – 750 TL

500 TL’lik kiralık 1+1 kalmadı

Okan Üniversitesi ve Sabancı Üniversitelerine yakın olan Kurtköy bölgesi de öğrencilerin kiralğk ev aradığı yerler arasında. Şu anda gelen taleplerin yarıdan fazlasının Okan Üniversitesi öğrencilerinden geldiğini söyleyen Remax Vista ofisi yetkilisi Cuma Güzey, bölgede 1+1’lerin 500 ile 550 TL arasında kiralandığını söylüyor. Öğrencilerden şimdiden yüksek talep aldıklarını ve kiralık 1+1 bulamadıklarını kaydeden Güzey, öğrencilerin biraya gelerek 2+1 ve 3+1’lere de talep gösterdiğini belirtiyor. Bölgede öğrencilerin en büyük dezavantajı ise uygun kiralara rağmen yeni sitelerde aidatların 150 TL’yi bulması. Güzey, “Ev sahipleri öğrencilerin işini kolaylaştırmak için eşyalı daireler kiralıyor. Ancak burada fiyatlar 850 TL’ye çıkıyor” diyor. 1+1 dairelerin çok hızlı tükendiğini belirten Güzey, bir üst sınıfa geçenler eylül ayında kiralık daire bulamayacaklarını düşünerke şimdiden evlerini ayarlıyor. Bir haftada 10’a yakın daireyi öğrencilere kiraladık” diyor.

ÜNİVERSİTE
– Okan Üniversitesi
– Sabancı Üniversitesi

Daire tipi Kira
1+1 – 500-550 TL
1+1 eşyalı – 850 TL

Dilek TAŞ/Emlak&Mortgage
dilek.tas@sabah.com.tr
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir yorum

  1. Cevat Bayrakçı

    Üniversite öğrencilerinin ev ihtiyacı her dönem yüksek olmuştur. Fiyatların yüksekliği göz önünde bulundurulursa durumun nasıl olduğu daha net anlaşılabilir. Örneğin :https://www.metrekare.com/konut/kiralik/%C4%B0stanbul/Be%C5%9Fikta%C5%9F/filtre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir