Anasayfa / Haberler / Öğretmenlerden KPSS’ye suç duyurusu

Öğretmenlerden KPSS’ye suç duyurusu

Öğretmenlerden KPSS’ye suç duyurusu

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Derneği (AYÖDER) tarafından düzenlenen eylemde, 2012 KPSS’de soruların sızdırılması iddiaları ile ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Tepki olarak yırttıkları KPSS kitapçığını yere atan dernek üyeleri, ‘çevreyi kirletmek’ suçundan ceza yazılmaması için daha sonra kağıt parçalarını topladı.Bursa Adliyesi önünde toplanan AYÖDER üyesi grup, 2012 KPSS sorularının sızdırıldığı iddialarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Dernek Başkanı Ünal Savaş Turan, “ÖSYM’nin yayımlamasından önce sınavda çıkmış soruların internet sitelerinde yayınlanmış olmasının kendilerini derinden üzdüğünü söyleyerek, yetkili makamlara ve vicdanlara duyuruyoruz. Bu haksızlığa karışan, yardım ve yataklık edenlerin yanı sıra buna göz yuman zihniyeti lanetliyoruz. Genel kültür-yetenek alanında 60 soru yerine 57 sorunun yayımlanıp, güncel 3 sorunun yayımlanmamış olması aslında soruların daha önce sızdırılmış olduğunu göstermektedir. Ayrıca eğitim bilimleri sorularının sınav sırasında saat 14.55’te internet sitelerinde boy göstermesi, sınavın sorgulanmasını gerektirir” dedi.
Soruları hafızasında eksiksiz tutup kamuoyuyla paylaştığı iddia edilen kişinin aynı beceriyi canlı yayında da göstermesi gerektiğini belirten Turan,”ÖSYM’nin bizleri ikna edebilmesi için söz konusu yayın ile kendi sorularını kıyaslayarak soruların neden aynı olduğunu açıklaması gerekmektedir. Biz buradaki sorumluların cezalandırılarak, bu haksızlığın giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.
Açıklamaların ardından dernek üyeleri, yanlarında getirdiği KPSS kitapçıklarını Hırsızdan öğretmen olmazö diyerek yırtıp, yere attı. Ardından eylemcilerin herhangi bir ceza yazılmaması için yere attıkları kağıt parçalarını toplamaları dikkatlerden kaçmadı.
Geçtiğimiz aylarda Hopa davasına destek vermek için adliye önünde kestikleri saçlarını yere atan 4 üniversite öğrencisine, belediye tarafından 26’şar lira çevreyi kirletme cezası kesilmişti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir