Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Öğretmenliği Bıraktı Girişimci Oldu, Dursun Gece’nin Hikayesi

Öğretmenliği Bıraktı Girişimci Oldu, Dursun Gece’nin HikayesiÖğretmenliği Bıraktı Girişimci Oldu, Dursun Gece’nin Hikayesi

Yaşadığı talihsiz bir olayın ardından öğretmenliği bırakıp girişimci olan Dursun Gece, “aklını” sermaye yapıp yıllık 59 milyon lira ciro yapmanın yanı sıra 126 kişiye doğrudan, yüzlerce kişiye dolaylı istihdam sağlayan dört şirketin sahibi olmayı başarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Lojistik sektöründe yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren dört şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Gece, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Mersin’in Tarsus ilçesinde, AA muhabirine, girişimcilikteki zorlu yolculuğunu anlatırken, azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını, dürüst ve ilkeli çalışan herkesin bunun mükafatını er geç gördüğünü vurguladı.

Gece, kendi işini kurmayı daha küçük yaşlardan itibaren düşündüğünü ancak, bu hayalini, babasının ısrarıyla seçtiği öğretmenlik mesleğinde yaşadığı talihsiz bir olayın ardından memuriyetine kendi isteği ile son verdikten sonra gerekleştirebildiğini anlattı.

Aslen Samsun’un Ladik ilçesinden olduğunu, babası Kaya Mehmet Gece’nin bakkallık yaptığını, annesi Seher Gece’nin ise ev hanımı olduğunu ifade eden Gece, girişimciliğe başlama konusunda ailesinin karşı tepkisiyle karşılaştığını belirterek, “Babam da kendince haklıydı. Çünkü, biz dört kardeştik ve içimizden sadece ben okuyup öğretmen olmuştum. Babam, (ailemizden bir sen okudun maceraya girme) uyarısına rağmen başladığım iş yaşamımda, dürüstlük ve güven ilkesiyle bugünlere geldik. Bu işe başlarken elimde sermaye de yoktu, sadece aklımı kullandım. Kendime olan güvenim ve azmim her türlü zorluğun üstesinden gelmemi sağladı” diye konuştu.
Gece, girişimcilik öyküsünün 1980’de başladığını, 12 yıl sürdürdüğü öğretmenliği bıraktıktan sonra lojistik sektöründe faaliyet gösteren eniştesinin yanında bir süre maaşlı eleman olarak çalıştığını, sonra da kendi işini kurma hayalini 1981’de gerçekleştirdiğini belirterek, şunları söyledi: “İlk lojistik firmamı kurduktan sonra işlerim öylesine büyüdü ki üç firma daha kurdum. 4 oğluma da yanımda iş verip, her birini kendi yeteneklerine göre ayrı ayrı alanlardan sorumlu kıldım. Şimdi, oğullarımla birlikte omuz omuza çalışıyorum. Tabi ki bunları gerçekleştirmek kolay olmadı. Bakkallık yapan babamdan öğrendiğim ticaret kültürü, doğruluk ve dürüstlük benim iş hayatım boyunca kılavuzum oldu. Ama gönül isterdi ki bana zamanında bu işe girmem konusunda karşı çıkan babamın da bugünleri görmesiydi ancak, onu öğretmenliği bıraktıktan 3 yıl sonra kaybettim. 10 yıl sonra da annemi kaybettim. Annemin şirketlerimin başarısına tanık olması beni teselli etti.” Dursun Gece, birlikte omuz omuza çalıştığı 4 oğlunu da babasından öğrendiği ticaret kültürü ile yetiştirdiğini belirterek, “Dürüstlük çizgisinde tecrübesiyle eğitsel, katılımcı ve dinamik girişimi destekleyerek kazancını yine yatırıma dönüştürerek yüksek müşteri memnuniyetinde sürekliliği sağlamak misyonuyla hareket ediyoruz. Her yıl en az yüzde 20 büyüme sağlıyoruz. Kriz olduğu söylenen dönemlerde bile yatırıma ara vermeyip daha fazla büyüdük” dedi.

  Meslek Seçimi Yapacak Üniversite Adaylarına Uzman Yorumları

Yurt içi ve yurt dışı birimleri kanalıyla taşımacılık sektöründe aldıkları işleri gününden önce yerine getirerek büyük bir güven sağladıklarını belirten Gece, ulusal ve uluslararası birçok marka firmanın taşımacılık işini geniş bir araç filosuyla büyük bir özenle yerine getirdiklerini anlattı.

-LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN YILDIZI PARLIYOR”-

Taşımacılık hizmetini Türk Cumhuriyetlerden Avrupa ülkelerine kadar geniş bir hinterlantta gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Dursun Gece, son yıllarda sağlanan siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde Türk lojistik sektörünün dünyada parlayan yıldız konumuna geldiğini, bu konumunu da her geçen gün güçlendirdiğini ifade etti.

Dursun Gece, Türk müteahhitlerinin yurt dışında aldıkları işlere paralel lojistik sektörünün de büyük bir ivme kazandığını, önümüzdeki dönemlerde bu ivmenin daha da artacağını belirterek, “Çünkü, bir yanda Çin, dev bir ekonomi olarak çok ucuz mal üretiyor ve bu malı dünyanın dört bir yanına sevk ediyor. Türkiye, batının gidiş yollarından birisi. İpekyolu da 500 sene önce buradan geçiyordu. Türkiye, bu önemli konumunu halen koruyor ve sonsuza kadar da korumaya devam edecek. Çünkü, ülkemiz bir köprü. Bu köprüyü yok sayarak taşımacılık yapmak mümkün değil” dedi.

Gece, Ulaştırma Bakanlığı’nın lojistik sektörüne çeki düzen getirdiğini, bu işin kurallara ve belgelere bağlandığını, önüne gelen herkesin taşımacılık yapamadığını vurguladı. Gece, bakanlığın bu disiplinli çalışması sayesinde Türk lojistik sektörü büyük itibar kazandığını, bunun da ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi.

milliyet
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 İK Trendleri ve Öne Çıkacak Sektörler

DİJİTALLEŞME, yapay zeka, veri analizi ve otomasyon gibi kavramlar şirketlerin insan kaynakları (İK) departmanlarını da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir