Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / OLED, Geleceğin Işığı

OLED, Geleceğin Işığı

OLED, geleceğin ışığı

Alman bilim insanları geleceğin ışığını buldu. “Organik ışık yayan diyot” projesinin ürünleri 10 yıl sonra günlük hayatta kullanılmaya başlayacak.

ALMANYA’DAKİ FRAUENHOFER
Enstitüsü profesörleri dünyayı yeni bir enerji kaynağıyla tanıştırmaya hazırlanıyor. Geleceğin ışığı olarak tanımlanan OLED (organic liglıt emitting diyode), değişik tabakalardan oluşan cam levhalardaki elektronların hareketi sayesinde ışık yayıyor. Alman Deutche Welle ajansının haberine göre, kenarları dörder santimetre olan kare cam levha elektrik akıım verilince etrafı aydınlatmaya başlıyor. Hareket eden bu elektronlar aslında hidrokarbonlar. Projede yer alan araştırmacılar bu maddeyi cam levha üzerine yapıştırıyor. Buharlaştırılarak elde edilen boya tozlarını da kullanıyorlar. Bunlar ııanometrelik ölçülerde ince tabakalardan oluşuyor, yani bir insan saçının binde biri inceliğindeler.Geleceğin en verimli aydınlatma teknolojisi olacağı iddia edilen OLED şimdilik pahalı bir çözüm. 4 santimetrekarelik bir OLED levhanın maliyeti 100 Euro.

10 yıldır bu proje üzerinde çalışan bilim insanlarının en büyük hayali, OLED’lerin bir duvar kağıdı gibi binaların çatılarına yapıştırılması ve oradan ışık yayması. Hatta eğer pencereler, bu şekilde işleyen bir folyo ile kaplanırsa, o zaman pencere camlarının aynı zamanda bir aydınlatma aracı veya güneş pili gibi kullanılabileceğini söylüyorlar. Buluşta kullanılan boya maddeleri hâlihazırda giyim sanayinde, otomobil cilasında ya da fotokopi makinelerinde de kullanılıyor. Hidrokarbonların normalde enerji iletim gücü oldukça zayıf. Ancak Dresden’deki araştırmacılar bu maddelere çok az oranda yabancı moleküller karıştırarak hidrokarbonların elektrik akımını mükemmel bir şekilde iletmesini sağlamışlar. Yüzde bir oranında karıştırılan bu yabancı moleküller, hidrokarbonların elektrik iletim gücünü bir milyon kat artırıyor.

Ancak güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmek için kullanılan fotovoltaik yöntem henüz çok pahalı bir teknoloji. 4 santimetrekarelik OLED’lerin fiyatı 100 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Bu nedenle bilim insanları bu dönüşüm teknolojisini ucuzlatmanın yollarını arıyor.

ESRA KIZILTAN
esrakiziltan@ommedya.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir