Anasayfa / Turizm ve Tatil / Ölüdenizde Tatil, Ölüdenizde Akrobasi Şampiyonası

Ölüdenizde Tatil, Ölüdenizde Akrobasi Şampiyonası

Ölüdenizde Tatil, Ölüdenizde Akrobasi Şampiyonası

Ölüdeniz’e gidip hem her yıl yapılan dünya akrobasi şampiyonasına katılabilir hem de bu keyfi yaşayabilirsiniz…

İleri doğru çekilen kanadın hava ile dolup tepenize gelmek için çıktığı o bir kaç saniyelik yolculuğun arkasında kalan bin yıllık hayalin, mitolojik kahraman İkarus’tan Hezarfen Ahmet Çelebi’ye ve Da Vinci’den günümüze uzanan serüvenin geldiği son noktadır yamaç paraşütü.

Ayaklarımın yeryüzünden uzaklaşmaya başlayacağı bir kaç saniye sonrasını yaşayabilecek olmak nasıl bir mutluluktur ve bu mutluluk tam olarak hangi dilin kelimeleri ile anlatılır bilmiyorum. Yerden gökyüzüne kafamızı çevirdiğimizde izlemeye doyamadığımız gök çiçeği kümülüs bulutlarının hemen yanı başınızda oluşmaya başladığı o büyülü anı hayal edin. İşte o an fotoğrafın çekildiği bu andan bir kaç an sonra tarafımdan yaşanacak. Darısı hepinizin başına.

ULUSLARARASI HEYECAN
Skylife Dergisi’nde yer alan habere göre, Geçen yıl Denizli Çökelez’de dünyada ilk kez yapılan süper finalin ardından bu yıl da altı ayaklı dünya şampiyonasının iki ayağı Türkiye’de yapılacak. Dünyanın en önemli akrobasi yarışmalarından biri ise geçtiğimiz günlerde Fethiye Ölüdeniz’de yapıldı. Son yıllarda peş peşe yapılan uluslararası organizasyon gösteriyor ki Türkiye rüzgâr tutkunlarının yeni cazibe noktası.

Türkiye, gökyüzü sporları için ideal hava koşulları nedeniyle Rusya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından talep görüyor. Her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütünde de ulusal yarışmaların yanı sıra bütün dünya şampiyonaları da düzenleniyor. Altı ayakta gerçekleştirilen dünya şampiyonasının üçüncü ayağı da bu yıl Türkiye’de yapıldı.

Nerede mi? Erzincan’da, şehir merkezine 10 kilometre mesafede ve deniz seviyesinden 2 bin 50 metre yüksekteki Çakırman Pisti’nde. Türk Hava Yolları’nın sponsorluğunda gerçekleşen yarışmaya dünyanın dört bir yanından yüzlerce pilot katıldı. Toplam beş gün süren yarışmada pilotlar yaklaşık 80 kilometrelik parkuru en kısa sürede tamamlamaya çalıştılar.BU KEYFİ YAŞAMAK İÇİN…
Profesyonellik sizi mesafe uçuşuna değil de akrobasiye mi yöneltiyor. O zaman Ölüdeniz’e gidip hem her yıl yapılan dünya akrobasi şampiyonasına katılabilir hem de binlerce metre yüksekte taklalar atıp wingover gibi zorlu hareketleri yapabilirsiniz. Ölüdeniz’deki hâkim rüzgârlar yıl boyunca eğitim ve uçuşlar için uygun. Yamaç paraşütü deneyimi yaşamak için yapmanız gerekense çok basit. Fethiye’deki Belcekız Plajı’na gidip tecrübeli pilotların kurduğu okullarda eğitim alabilir ve kısa sürede pilot olabilirsiniz.

Okulun size sağlayacağı malzemelerle 100 metrelik küçük tepelerden bir kaç dakikalık uçuşlar yapabilecek hale gelebilirsiniz. Hem de sadece bir haftada. Eğer eğitim için zamanınız yoksa 10 dakikalık bir brifingin ardından profesyonel bir pilot eşliğinde Babadağ’ın yamaçlarından havalanarak Ölüdeniz’in eşsiz turkuaz renkli suları ile bembeyaz kumsalları üzerinde yaklaşık yarım saat boyunca süzülebilirsiniz. Bu uçuşa hazırlanırken yanınıza kalın giysiler almayı unutmayın.

Çünkü Belcekız Plajı’ndaki 30 dereceyi aşan sıcağın aksine 2 bin metre irtifada üşüyebilirsiniz. Eğer Antalya civarlarındaysanız, tatilinize hareket katmanın en iyi yollarından biri de Kaş üzerinden Akdeniz’in masmavi sularına doğru kanat açmak olabilir. Ölüdeniz’de olduğu gibi Kaş’ta da yıl boyunca amatörler için tandem uçuşları yapılıyor. Ayrıca İstanbul’da da gökyüzünde uçuşan renkleri izleyebilirsiniz. Mesela, hafta sonları İstanbul’un Karadeniz’in kıyısındaki köylerde yamaç paraşütü uçuşları yapılıyor.

Bölgenin avantajı kıyılarda denizden gelen sabit rüzgârlar tepelere çarparak yukarı kıvrılıyor. Bu sayede ise saatlerce yere inmeden uçulabiliyor. Yine Adapazarı’nda da yerden yükselen sıcak hava akımlarını kullanan pilotların rüzgârla dansını izlemek mümkün. Türkiye’de yamaç paraşütü yapabileceğiniz yer çok. Örneğin, yamaç paraşütünde en az bir yıllık uçuş tecrübeniz var. Ya da onlarca saatlik deneyiminiz var. O zaman Türkiye’de sizin için en iyi adreslerden biri, Kayseri Alidağ olacak.

Ayrıca Çankırı Bayramören, Denizli Çökelez, Niksar ve Tokat’ı da listenize ekleyebilirsiniz. Bitmedi. Erzincan Çakırman ve Tarsus civarındaki Toros yamaçları da yamaç paraşütü için ideal yerlerden. Bu pistlerin herhangi birinde onlarca hatta yüzlerce kilometre mesafe kat edebilirsiniz. Özetle yamaç paraşütünün yeni gözdesi Türkiye’de seçenek çok. Hadi, o zaman hazırlanın uçmaya gidiyoruz…

Bayramören Parkuru Türkiye rekoruna da ev sahipliği yapıyor. 17 Temmuz 2010 sabahı Bayramören’den havalanan David Selçuk Erkek, rotasını 7 saat sonra 232 kilometre uzaktaki Ankara’nın Konya sınırında bulunan Uzunbey köyünde tamamlamıştı. David, ayaklarını yere bastığı akşam saat 19:50’de Türkiye’de 200 kilometrenin üzerine çıkan ilk Türk pilot oldu.

Bu yıl Dünya şampiyonasının beşinci ayağı Çankırı Bayramören’de yapılıyor. 23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılacak olan yarışmalarda pilotlar yaklaşık 60 kilometre parkuru ilk bitiren kişi olmaya çalışacaklar. Bayramören parkuru daha çok profesyonellerin uçabileceği zorlu parkurlarıyla tanınıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir