Sağlık Haberleri

Ona Yaşamaz Diyenler Yaşamıyor Ama O Yaşıyor

Türkiye’de 33 yıl önce böbrek nakli yapılan ilk 3 kişiden biri olan Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan, (56) o yıllarda kendisine ‘en fazla 1 yıl yaşar’ diyen doktorların öldüğünü kendisinin hala hayatına devam ettiğini söyledi.

Son yıllarda yapılan yüz, rahim ve kol nakliyle adını dünyaya duyuran Türkiye’de bu ameliyatların başladığı 1970’li yıllarda böbrek nakli olan üçüncü kişi hala yaşam mücadelesini sürdürüyor.
1979’da Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu tarafından Ankara’da böbrek nakli yapılan Mustafa Şahan, o yıllarda kendisine ‘en fazla 1 yıl yaşar’ denmesine rağmen hayatına devam ediyor.

‘Kimin ne kadar yaşacağına Allah karar verir.’ diyen Mehmet Şahan, kendisine böbreğine veren dayısı Ahmet Saygılı’ya hala dua ediyor. 1979’da rahatsızlığı nedeniyle doktora gittiğini burada kendisine ‘böbrek yetmezliği’ teşhisi konulduğunu belirten Mehmet Şahan, o yıllarda böbrek naklinin bu kadar gelişmediğini ve kendisinin de bunu çok fazla önemsemediğini ifade etti.
Bir süre tedaviye giden Şahan’a 6 ay sonra böbrek nakli olması gerektiği söylendi. O yıllarda Türkiye’de organ naklinin ne olduğunu çok fazla kişinin bilmediğini belirten Şahan, kendisinin de bu konuya yabancı olduğunu kaydetti.
Doktorların tavsiyesi üzerine nakil için uygun böbrek aramaya başlayan Mehmet Şahan, 3 kardeşinin olduğunu ancak hepsinin bağışa soğuk davrandığını ifade etti.
“Hepsi korkuyordu.” diye Şahan, o süreci şöyle anlattı: “Kimse böbrek vermiyordu. Amerika’dan yeni gelen Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu hocamız vardı. Hocamda hırs vardı. ‘Ben seni ameliyat edeceğim.’ dedi. ‘Vericin var mı.’ dedi. Yok dedim. Sonra köyde çobanlık yapan dayım Ahmet Saygılı vardı. O duymuş hasta olduğumu. ‘Ben sana böbrek vereceğim.’ dedi. İlk başta biraz tedirgin olduk. Dayı olduğu için biraz çekindik. Sonra dayım geldi. Yapılan testler sonucunda dayımın doku gurubu yüzde 39 oranında tuttu. Tüm doktorlar biraz olumsuz baktı. Çünkü dayı böbreği, bir de yüzde 39 tutuyordu. Daha doğrusu böbrek tutmaz atar diye korktular. Ama ben de 14 Kasım 1979’da Ankara’da nakil oldum.”
Dayısı Ahmet Saygılı’nın büyük bir fedakarlık yaptığını söyleyen Mehmet Şahan, 33 yıl bu böbrekle hayatımı devam ettirdiğini söyledi.
25 yıl devlet memurluğu yaptığını belirten Şahan, 2 çocuğu olduğunu ifade etti. Naklin ardından kendisine ‘Sen yaşamazsın, sen ölürsün.’ diyen doktorlar olduğunu anlatan Şahan, “Maalesef doktorlarımız bu dünyadan göç etti. Herkes korkuyordu. Doku uyumu da yüzde 39 olunca doktorlar olumlu bakmadı. Tuncer hocamız cesaret etti, ameliyatı yaptı. Nakilden sonra herkes umutsuzdu. Yaşamaz dediler. Olsa olsa ‘bir yıl ya da 6 ay yaşar’ dediler. Bana bir zaman tanıdılar ama 33 yıldır yaşıyorum. Bana sen ölürsün diyen hocalarımız bu dünyadan göç etti. Ama ben hala ayaktayım. Kimin ne kadar yaşacağına Allah karar verir. İşte bir çoban dayının vermiş olduğu böbrek sayesinde 33 yıldır yaşıyorum.” diye konuştu.
Şahan, 1970’li yıllarda nakil olan ilk 3 kişinden en sağlıklı olanın kendisi olduğunu ifade etti.

‘ORGAN NAKLİNİN ZORLUĞU DERNEK KURDURTTU’
Organ naklinde yaşadığı zorluklar ve sıkıntıları gören Mehmet Şahan, 1994’de Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği’ni kurdu. “Bu acılar bana çok dert oldu. Ben de bir şeyler yapmak istedim.” diyen Şahan, amaçlarının böbrek nakli hastalarına yardım etmek ve insanları organ bağışına yönlendirmek olduğunu söyledi.

CHA


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu