Anasayfa / Kariyer ve İş / Onlar İş Dünyasının Yeni Nesil İş İnsanları

Onlar İş Dünyasının Yeni Nesil İş İnsanları
Yoga yapan bir yöneticiye şaşırmadığımız gibi, her hafta Sonu sahilde koşanlara da şaşırmıyoruz. Aralarında sanatı tutkuya dönüştüren ya da her fırsatta yelkene koşan da var. Tabletteki e-kitapları ya seyahatlerde ya da aksatmadıkları tatillerinde okuyorlar… Sadece çalışmak için yaşamıyorlar. Onlar iş dünyasının yeni nesil “iş insanları”…

sorf yapan is insanlari

Yeni dönem iş insanları, teknolojiyi iş yaşamının her alanında yoğun olarak kullanıyor. Bu alandaki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ediyorlar. Akıllı telefonlar ve tabletlerle her an internete bağlı dürümdalar…

Sosyal medyanın yarattığı dijital kültürün etkilerini hayatlarının her alanına yansıtıyorlar. Günlük yaşamın bu hızlı ve dinamik akışı, ‘yeni nesil iş insanlarının’ kişisel hayatlarını düzenleme biçimlerinden iş yaşamında karar verme süreçlerine kadar her şeylerini etkiliyor.

Eski ekonominin getirdiği daha ihtiyatlı ve daha uzun sürelerde karar veren yönetici profili artık yerini hızlı reaksiyon veren, hızlı aksiyon alan, iş süreçlerinde yaratıcılık arayan ve son kullanıcı ile yakın ilişki kurup tüketiciyi yakından tanımanın gerekliliğine inanan yönetici profiline bıraktı. Önceki nesle göre daha vizyoner ve yenilikçi bir bakış açısıyla şirketlerini yönetiyorlar. Başarının sınırlarını zorlamaktan hoşlanıyorlar. Kurum kültürünü korumak ve zenginleştirmek çok ciddiye aldıkları bir amaç. Şirket çalışanlarıyla birebir iletişimi bu nedenle önemsiyorlar.

Yeni bir yaşam felsefesi

Yeni dönemin iş insanlarının bir diğer ortak noktası da hepsinin hayatta bir şeye tutkuyla bağlı olması. İş dışı yaşamlarındaki hobi ve özel ilgi alanları öncelikleri arasında yer alıyor. Sağlıklarına dikkat ediyorlar, sigara kullanan sayısı az, spor yapıyorlar, tutkuları var ve mutlaka onlara vakit ayırıyorlar. Aileleri onlar için önemli… İş için onları ihmal etmiyorlar.

Tatil yapmayan eski yönetici tipinden çok uzaklar. Kısaca yeni bir yaşam felsefeleri var; yeni nesil patronlar veya yöneticiler için işleri hayatlarının odak noktası değil. Sadece çalışmak için yaşamıyorlar. Hayatın farklı güzelliklerini keşfederek kişisel olarak gelişmeyi de önemsiyorlar. Ülke ve dünya gündemini yakından takip ediyorlar. Değişen sosyal ve ekonomik koşullara adapte oluyorlar. İşte yeni dönemin iş insanlan…

Mecburuz ama çalışmak için yaşamamalıyız

is insanlariSEYAHATLER mani olmadıkça her sabah 7’de kalkıp spor yapar, ardından da kahvaltı ederim. Kahvaltıda gazeteler ve internet üzerinden şirketin medya yansımalarına bakarım. İş hayatının önemli bir parçası olan e-postalarımı sürekli kontrol ederim, cevaplandırırım ve gerekiyorsa yönlendirmeleri yapanm. Zamanı en verimli şekilde kullanmak için yolda olduğum zamanlan telefon görüşmeleri ile bazı rapor veya dokümanları okumak için kullanırım. Önceki nesle göre kullanılan araçlarda farklılıklar olduğunu düşünüydrum.Teknolojiyi daha yakından takip ediyoruz. Seyahatlerin yoğun olduğu gerçeğiyle bir taraftan seyahat zamanlarımızı verimli kullanmak üzere mobil teknolojilere önem veriyorum. Bir önceki nesil belki de hiç durmadan çok çalıştı, bizler de başarı için dürüst bir şekilde çok çalışmaya mecburuz, ancak sadece çalışmak için de yaşamamalıyız. Hayatın ve dünyanın güzelliklerini de bir taraftan keşfetmeye çalışarak kendimizi geliştirmeye de önem vermeliyiz. “Integrity” yani kişinin doğruluğu, dürüstlüğü ve hareketlerindeki tutarlılığın insanların iş ve özel hayatında sahip olması gereken bir prensip.

Konuları çalışma arkadaşlarımla olabildiğince açık şekilde masaya yatırıp gerektiğinde yüzleşmek, problem değil çözüm odaklı olmak en önemli prensiplerim, yeni değerler yaratmak da hedefim. Şeffaf olmak gerektiğine inanıyorum. İş dışında ailemle, özellikle de 5 yaşındaki yeğenim Kaan ile vakit geçirmek beni çok mutlu ediyor. Sanat sever bir aileden geldiğim için sergileri de takip etmeye çalışıyorum. Ayrıca yurti-çinde ve yurtdışmda arkadaşlarımın da tavsiye ettiği yeni yerlere gitmeyi severim. Kayak ve denizi içeren seyahatler favorimdir.

10 YENİ NESİL YÖNETİCİLERİN PROFİLİ

1- Uzlaşma kültürüne sahipler. Belki biraz taviz vererek bazı kayıplarda bulunacaklardır ama krizi hafif geçirtip uzun vadede başarı sağlayacaklardır.

2- Hayatlarında tutkulara yer var. Bazen şarap, bazen golf, bazen araba yarışları, bazen yelken bazen de Norveç fiyortları olabiliyor.

3- Çoğunda sanata karşı bir eğilim gözleniyor. Kendileri sanatçı olmasa da sanatçılar ile ilgileniyorlar. Renkler, şekiller ve müzik onların beyinlerini kurcalıyor. Bu onların işlerinde de yaratıcı olmalarına katkıda bulunuyor.

4- Bu yöneticiler bir haftalık bir zaman dilimlerini iş hayatları, özel hayatları^sosyal hayatları ve uyku hayatı denilen dört bölümünü esrarengiz bir şekilde iyi yönetiyorlar. Hepsine zaman ayırıyorlar ve hiçbirini ihmal etmiyorlar. Eski tatil bile yapmayan yönetici profilinden çok çok uzaktalar…

5- Genellikle başarılı yöneticiler sıhhatlerine dikkat ediyorlar, senede bir doktor kontrolüne ve altı ayda bir dişçiye gidiyorlar. Sağlıklı beslemeye özen gösteriyorlar.

6- Çok sigara kullanmıyorlar ve kilolu değiller. Sporu ihmal etmiyorlar… Spor yaptıkları gibi, manevi ruh-beden dengesine de önem veriyorlar. Yoga, nefes egzersizleri, meditasyon… Onların önem verdikleri yeni yaşam unsurları.

7- Hem işleri gereği, hem keyifleri için seyahat I ediyorlar. Ama her gittikleri yerde yeni I şeyler keşfetmeye çalışıyor hayata daha maceraperest bakıyorlar…

8- Kendi şirketleri dışında başka şirketlerde veya sivil toplum örgütlerinde görevleri oluyor. Bu aynı zamanda onların daha büyük resimle ilgili olduklarının bir göstergesi.

9- Çok iyi İngilizce konuşuyolar. Değişik kültürler ve yöneticilerle etkili iletişimi kurabilecek kadar dünya vatandaşı profili çiziyorlar.

10- Teknolojiyi kullanıyor, kısa sürede adapte oluyorlar. Tablet kullanımı, e-kitaplar, TV X U sistemleri, evlerinde oluşturdukları dijital dünyayı eğlence ve iş hayatları için kullanıyorlar.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir