Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Online ödemelerde de alternatif dönemi başladı

Online ödemelerde de alternatif dönemi başladıOnline ödemelerde de alternatif dönemi başladı

online odemeE-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte büyüyen bir kanal da online ödeme sistemleri oldu. İnternetten alışverişte alternatif ödeme seçeneği sunan şirketler, yeni ürün ve modellerin peşine düştü. Mobil ticaretin de gelişmesiyle ödemelerde mobile kayışın önümüzdeki süreçte artması bekleniyor. Yabancı oyuncuların gelmesinin yanı sıra pazarda yerli girişimler de dikkat çekiyor.

Internet üzerinden alışveriş artarken ödeme sistemlerinde de alternatif dönem başladı. E-ticaretin yeni başladığı yıllarda kimse internetten ödeme yapmaya yanaşmıyordu ancak bir iirünü satın almak için bu platformu kullanmak gerekiyor.

Mevcut kredi kartlarıyla her seferinde şifre kullanarak bilgilerini girmek istemeyenler için ise hızlı ve güvenli bir yöntem olan alternatif online ödeme sistemleri geliştirildi. Ödeme sürecindeki hızı nedeniyle de hem kolay hem de güvenli bir sistem olduğu anlaşılınca yıllar içinde e-tica-ret sektörünün gelişimi ile birlikte online alternatif ödeme sistemleri de yeni bir pazar olarak doğdu ve çeşitlendi.

YABANCI OYUNCULAR GELDİ

Paypal ve PayU gibi uluslararası online ödeme sistemlerinin Türkiye pazanna girmesinin yanı sıra yerli girişimler de çoğaldı. Özellikle son dönemde Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKJV1) Express sistemi ile online ödeme sistemleri pazarına girmesiyle bu alanda bir hareketlilik gözleniyor. Bu yıl içinde sadece yeni oyuncuların değil geleneksel perakende markalarının da e-ticarete girmeleri ile pazarda ciddi bir büyüme görüleceği düşünülüyor.

PayPal’ın Türkiye pazanna giriş hikayesinin Türkiye’nin çok büyük, internet penetrasyonunun ve e-ticare-tin sürekli ve hızla büyüdüğü, potansiyeli yüksek ve fırsatlarla dolu bir pazar olduğunun görülmesi ile başladığını ifade eden Paypal Türkiye Ülke Müdürü Kıvanç Onan, “2011 yılında PayPal Türkiye ofisi açıldı. Şu an ise Türkiye’de 1.7 milyonu aşan kullanıcı hesabımız ve 3 bin 500’tin üzerinde işletmeyle Türkiye yerel işlemlerde giderek artan bir payımız var” diyor.

HERKESLE ÇALIŞIYORLAR

PayU da dünyanın en önemli medya ve e-ticaret markalarını bünyesinde bulunduran Naspers’ın bir iştiraki. Şu an PayU dünyanın 16 ülkesinde faaliyet gösteriyor ve 25 binin üzerinde online işletme ile çalışıyor. PayU Türkiye Ülke Direktörü Emre Güzer, “Türkiye e-ticaret pazarının son yıllarda hızla büyümesi ve gelişmesi, ödeme alanında da yeniden şekillenen ihtiyaçları beraberinde getirdi.
Biz de PayU Türkiye olarak sadece Türkiye’deki ihtiyaçlara odaklanıp bunları karşılamak için Eylül 2011’de faaliyetimize başladık ve kısa zaman içerisinde 2 hinden fazla üye işyeri ile sözleşme imzaladık” diyor.

Türkiye’de e-ticaret yapan her şirkete ulaştıklarını ifade eden Emre Güzer, havayolu taşımacılığı şirketlerinden özel alışveriş kulüplerine, turizm şirketlerinden pazar yerlerine kadar herkesle çalıştıklarını ifade ediyor. PayU’nun bu yılki hedefi toplam e-ticaret cirosunun yüzde 10’una ev sahipliği yapmak.

  Maserati GranTurismo MC Stradale 450 HP

MOBİLİTE ARTACAK

internetten alışveriş yaygınlaşınca akıllı cihazlarla yapılan mobil ticaret kavramını da beraterinde getirdi. E-ticaret sistemlerine böylece mobil uygulamalar da eklendi. Online ödeme sistemleri de bundan payını aldı. Önümüzdeki dönem daha da artması planlanıyor.

Bu hizmeti sunan şirketlerden biri de 3pay. 3pay’in, e-ticaret sektöründe müşterilerine mobil ödeme, kredi kartı ve ön ödemeli kart servisleriyle hızlı, kolay ve güvenilir ödeme seçenekleri sağladığını ifade eden 3pay kumcusu Alper Akcan şöyle diyor: “Hedefimiz koşul ne olursa olsun, müşteri nasıl ödemek isterse istesin, ödeme seçeneklerimizle 360 derece kapsama sağlamak. Oyun, arkadaşlık, dijital içerik ve bahis gibi e-ticaret kırı-lımlarında mobil ödeme servisimiz, kredi kartı sahibi olmayan ya da kredi kartını internet üzerinden gerçekleştireceği işlemlerde tercih etmeyen hedef kitle için sıklıkla tercih edilen bir ödeme seçeneği.”

11    MİLYON KULLANICI VAR

3pay ödeme servislerini aktive eden kullanıcı sayısı 11 milyonun üzerinde. 2012 yılını yıllık yüzde 40’lık bir büyümeyle kapatan 3pay bu yıl için de benzer bir büyüme talimin ediyor.

Online ödeme ve mobil ödeme hizmetleri sunan bir şirket de Paybyme. Paybyme üzerinden aylık 1.5 milyon işlem geçiyor. “Her yıl mevcut pazarlarda ortalama yüzde 70 büyüme öngörüyoruz. Yerli ve yabancı 6 binin üzerinde şirket servislerimizden direkt ya da dolaylı olarak yararlanıyor” diyen Paybyme Genel Müdürü Emre Gürsoy, bunun yanında yeni ödeme araçları üretilmesi ve pazara sunulmasının da asıl konuları olduğunu söylüyor.

Alternatif ödeme sistemlerine ihtiyacın artmaya devam edeceğine ve bir süre sonra alternatif olmaktan çıkıp kurumların ve müşterilerinin en çok tercih ettiği ödeme segmenti olacağına inanan Emre Gürsoy, “Bu değişim elektronik ticarete şu an olduğu gibi daha büyük oranlarda getiri sağlayacak” diyor.

KÜÇÜK İŞLETMELER

Son tüketiciye yönelik olan ödeme sistemleri dışında küçük işletmeler için ödeme sistemleri geliştirenler de var. Bunlardan biri iyzico. iyzico sistemi, şirketlerin ödeme metotlarını kolay bir şekilde yönetmeleri için geliştirilmiş bir platfonn.

iyzico Payments CEO’su Barbaros Özbugutu, “E-ticaret yapmak isteyen bir kullanıcı, 5 dakika içinde hem sisteme üye olup hem de teknik entegrasyonu gerçekleştirebiliyor. Resmi belgelerini bize elektronik ortamda ilettikten sonra da 48 saat içinde ödeme almaya başlayabiliyor” diyerek sistemi anlatıyor.

Dolayısıyla iyzico küçük ölçekli ya da yeni kumlan e-ticaret şirketlerine kolaylık sağlarken, yeni ödeme sistemlerinin iyzico ile sisteme kolay eklenebilmesi sayesinde de müşteriler daha fazla ödeme seçeneği arasından tercihini yapabiliyor.

Gözde Yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir