Şirket Haberleri

Onur’u alan Dubaili Shams Ulusoy’a da ortak oldu

Onur’u alan Dubaili Shams Ulusoy’a da ortak oldu

Geçen yıl Onur Air’in çoğunluk hisselerini alan Dubaili Mehdi Shams, Ulusoy Seyahat’e de ortak oldu. Haluk Ulusoy yönetimindeki Ulusoy Global Holding ile yapılan anlaşmaya göre yeni ortaklık, bünyedeki markaları yurt dışma taşıyacak. Ulusoy Seyahat’in yeni ortağı Dubaili Mehdi Shams’m, daha çok petrol, kimya ve kozmetik ticareti yapan 70’e yakın şirketi bulunuyor.

Türkiye’nin köklü ailelerinden Ulusoy’un hisse paylaşımı yaparak üç ayrı holdinge dönüşmesinden sonraki en büyük satış operasyonu geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Beş yıl önceki bölünmede rahmetli Saffet Ulusoy ve çocuklarının, paylarına düşen şirketleri topladıkları Ulusoy Global Yatırımlar Holding, amiral gemi şirketi Ulusoy Seyahat ve Taşımacılık Grubu’na ortak aldı.

varan ulusoy

80 YILLIK ŞİRKET

Bünyesinde Ulusoy’un yanı sıra Bosfor, Varan (geçen yıl satın alındı) ve Varan Lojistik’i bulunduran Ulusoy Global Yatırımlar Holding’in azınlık hissesi Dubai ve İngiltere ağırlıklı faaliyet yürüten Mehdi Shams’a satıldı. Geçen yıl Onur Air’in yüzde 100 hisselerini alan isimler arasında da adı geçen Shams’in, ağırlıklı olarak petrol, kimya ve kozme- ; tik ticareti yapan 70’e ya- I kın şirketi bulunduğu dile getiriliyor.

Daha çok nakliye ve ulaşım alanlarında 80 yıla yakın süredir faaliyet yürüten Ulusoy Holding, bundan beş yıl önce üçe bölünmüş ana hissedarlar şirketleri aralarında paylaşmıştı.

Ailenin büyüğü Saffet Ulusoy, oğlu Haluk Ulusoy ve diğer üç çocuğu ile birlikte grubu asıl ününe kavuşturan Ulusoy Seyahat başta olmak üzere denizcilik, enerji şirketlerini, turizm tesislerini (Kemer, Kuşadası ve Marmaris’te bulunan üç adet Fantasia Hotel De Lux), Volvo İş Makinaları acenteliğini, bazı inşaat ve gayrimenkullerini Ulusoy Global Yatırımlar Holding çatısı altında topladı.

Baba Saffet Ulusoy’un vefatından sonra işlerin tamamen başına geçen ve holdingin yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturan Haluk Ulusoy, grupta ilk dönemde dengeli bir yönetim stratejisi izledi. Ardından yakın zamanda geleceğe dönük iddialı hedefler ortaya koydu.

VARAN EFSANESİ 30 MİLYON EURO’YA GERİ DÖNECEK

Türkiye’nin en köklü otobüs işletmelerinden Varan, çok uzun yıllara dayanan rekabetin ardından geçen yıl Ulusoy Global Yatırımlar Holding’e satılmıştı.

Holding, Varan’ın bozulan imajını tamamen yenileyerek, en üst segmentte tekrar yapılandırılacak. Ağırlıklı orta mesafeye ve özellikle Batı bölgelerine dönük hizmet yürütülecek. 2 artı 1 koltuklarda üst hizmet anlayışı ile konumlandırılacak. Ispanya’dan koltuk sayısı 66’dan 42’ye düşürülen 10 adet yeni otobüs sipariş edildi. Bu yıl içinde bu sayı 50’ye tamamlanacak. Varan Konaklama tesislerinin de devreye alınması ile birlikte karayolu konaklama ve catering alanına da ağırlık verilecek. Ulusol Global Holding’in Varan operasyonu ve yenilenmesi için 30 milyon Euro’luk yatırım yapacağı kaydediliyor.
VARAN ALINDI

Kamuoyunun daha çok Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlığından tanıdığı Haluk Ulusoy’un başkanlığındaki Ulusoy Global Yatırımlar Holding’in bu dönem içinde en ses getiren girişimi, geçen yıl şubat ayında piyasanın 65 yıllık kuruluşu ve aynı zamanda bu alandaki en büyük rakibi olan Varan’ı satın almak oldu.

Ulusoy Global Yatırımlar Holding’in bünyesinde hali hazırda 23 şirket, dolaylı 3 bin, bordrolu ise bin 100 çalışan bulunuyor. Geçen yıl 300 milyon TL ciro gerçekleştiren grubun filosunda 400’iin üzerinde otobüsü de faaliyet yürütüyor.

Geçen yıl yürüttüğü planlama ile 2013’e dönük iddialı hedefler ve stratejiler ortaya koyan Holding, bu kapsamda bünyesine fon akışı yaratmak için en güçlü olduğu alanda ortaklığa gitti. Bir dönem yalnızca marka değeri için 250 milyon dolar değer biçilen Ulusoy Otobüs İşletmeleri’nin de içinde olduğu taşımacılık ve seyahat bölümünün çatı kuruluşu Ulusoy Nakliye ve Seyahat Grubu’nda hisse satışı kararı alındı.

Gayrimenkulleri ve mal varlığının 150 milyon dolarlık bir değeri oluşturduğu Grup bünyesinde Ulusoy dışında Varan, Bosfor ve Ulusoy Lojistik bulunuyor. Bir de ayrıntı verelim bu kapsamda.

Ulusoy, Varan’ın Pekuysal Ailesi bünyesinde kalan Varan Konaklama Bölümii’ndeki beş tesisini de bünyesine dahil edebilmek için harekete geçti. Bu satın almayı da büyük oranda tamamlayan seyahat grubunun hisselerine geçen yıl sonunda aynı zamanda Haluk Ulusoy’un çok eski bir dostu olan Dubai merkezli bir gaip talip oldu.

Uluslararası alanda petrol, kimya ve kozmetik ticareti yapan, bünyesinde 70’e yakın şirket bulunduran Mehdi Shams ile beş aya yakın görüşme ve pazarlık trafiği yürütüldü.

PLANLARDA NE VAR?

Aldığımız bilgilere göre taraflar yakın zamanda el sıkıştılar, ortaklığın resmi işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. İlk etapta Nakliyat ve Seyahat Grubu’nda çoğunluk hisse Ulusoy kanadında kalacak. Zaman içerisinde ortaklık yarı yarıya kadar yükseltilebilecek. Kesin rakam alınamamakla birlikte hisse satışının bedeli Ekonomist’e ‘üç rakamlı milyon dolar’ olarak dile getirildi.

Haluk Ulusoy, iş yaşamında pek öne çıkmayan, profesyonelleşmeye önem veren yapısı ile biliniyor. İleriye dönük bir yatırım planlaması yapan Ulusoy Global Holding’de, Seyahat  Grubu’nun genel müdürü . yakın zamanda değişti, holding bünyesinde bir genel koordinatörlük pozisyonu oluşturuldu.

İlk etapta mevcut sektörlerde büyüme ve özellikle yurt dışı fırsatlar değerlendirilecek. Farklı ve geleceği olan alanlara da yatırımlar gerçekleştirilecek, Nakliye ve insan taşımacılığı alanında Türkiye’de hali hazırda 400 otobüs filosu ve yıllık 5 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet yürüten Ulusoy, orta mesafede ve tatil bölgelerindeki servis sayısını hızla artıracak. Ayrıca Almanya pazarına girilecek ve Türkiye’nin sınır komşularında nakliye yatırımları gerçekleştirilecek.

BÜYÜK ARSA PORTFÖYÜ

İnşaat, grubun en önem verdiği alanlardan. Elinde çok ciddi bir arsa portföyü bulunuyor. İlk etapta Yeni-bosna’da kendilerine ait 25 dönümlük mevcut yönetimlerinin bulunduğu arsa, inşaat ve gayrimenkul geliştirme sahasında kullanılacak (Aynı lokasyonda 66 dönüm de Alican Ulusoy’un arsası bulunuyor.) Yine Basın Ekspres Yolu üzerinde grubun 5 yıl önce satın aldığı 10 dönümlük bir arsası ile Kurtköy’de 30 dönümlük arsası da inşaat alanında değerlendirilecek diğer iki önemli nokta olarak sıralanıyor.

Gaip, yine özellikle şehir otelciliği konusunda da yatırım için fırsat yaratacak. Bize ilginç gelen grubun girmeyi planladığı bir iş sahası da eğitim. Anaokulu, ilkokul ve lise ile birlikte yüksek öğrenim için de yatırımlar gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Mustafa Kemal Çolak / Ekonomist Dergisi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu