Anasayfa / Şirket Haberleri / Operasyonel Kiralama Sektörünün Önde Gelen Firmaları

Operasyonel Kiralama Sektörünün Önde Gelen Firmaları

Operasyonel kiralama sektörü bu yıl 3 milyar TL yatırımla toplam araç sayısını 200 binin üzerine çıkaracak. 2012’de 6 milyar TL ciro yapan sektör, 2013’te 7 milyar TL’yİ hedefliyor…

arac kiralama

GEÇEN yıl 6 milyar TL büyüklüğe ulaşan operasyonel kiralama sektörü, bu yıl 3 milyar TL yatırım yaparak hedef büyüttü. Sektörde faaliyet gösteren şirketler, bu yıl 85 bin yeni araç alarak hizmet ağlarını genişletecek. Geçtiğimiz yıl Anadolu’daki KOBİ’leri keşfeden operasyonel kiralama şirketleri, pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için büyüme kararı aldı. 2012’de yüzde 15 büyüyerek filodaki araç sayısını 160 binin üzerine çıkaran sektör, 2013’de 7 milyar TL’lik ciroya ulaşmayı hedefliyor. Bu yıl yapılacak yatırımlar sektörün 2014’te büyümesine büyük katkı yapacak. 2015 hedef ciro ise

10 milyar TL. Operasyonel kiralama sektörünün hızla büyüdüğünü ifade eden Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İlkay Ersoy, “Kurumsallaşma ve finansal yapılarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Araç sayısı hızla artıyor. Beş yıl içinde sektördeki araç parkı ikiye katlanır” diyor. Operasyonel kiralama sektörünün önde gelen firmaları, 2013’e yönelik büyüme hedeflerini ve yatırım planlarını Para dergisine açıkladı…

İlkay ERSOY / DRD Filo Kiralama Genel Müdürü
Bu yıl filomuzu 20 bin adede çıkaracağız

18 bin adetlik araç ve 2 bin 500 adetlik kurumsal müşteri portföyümüzle sektörün önemli oyuncularından biriyiz. Güçlü yapımız sayesinde müşterilerimize tek başlarına elde edemeyecekleri maliyetlerle araç kiralarken, beraberinde yaygın ve kapsamlı bir hizmet altyapısı sunuyoruz. Bir yıl içinde portföyümüze yaklaşık 800 yeni kurumsal müşteri ekledik. Farklı illerde faaliyete başlayan yeni hizmet noktalarımız ve son iki yılda gerçekleştirdiğimiz 250 milyon euro’luk yatırımla sektördeki yerimizi sağlamlaştırdık. Aynı dönemde 7 bin aracın sözleşmesini tamamlayarak, ikinci elde değerlendirdik. Filo hacmimiz ve toplam filo değerimiz önemli ölçüde artış gösterdi. Bu yıl filomuzdaki araç sayısını 20 bine çıkartmayı hedefliyoruz. Sadece büyükşehirlerde değil, Anadolu’nun her noktasında hizmet veriyoruz. Çok uluslu şirketlerden KOBİ’lere kadar tüm müşterilerimiz için ürün ve hizmetlerimizi sürekli geliştiriyoruz. 2013 yılında da yatırımlarımızı sürdürerek, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Bursa, tzmir, Ankara, Adana, Konya, Kayseri ve Gaziantep illerinde yer alan bölge yapılanmalarımıza yeni noktalar eklemeyi hedefliyoruz. 2013 yılında, İzmit ve Antalya illerinde yapılanacağız.

İnan EKİCİ / Avis Türkiye Genel Müdür Yardımcısı
2013’te de sektör yüzde 10-15 büyür

2012 yılında günlük kiralama tarafında toplam pazar yüzde 21 büyürken Avis olarak pazar payımızı yüzde 37’ye çıkarttık. Günlük kiralama tarafında 3 bin 700 adetlik araç parkıyla sektördeki liderliğimizi sürdürüyoruz. Toplam pazarın 162 bin adede ulaştığı uzun süreli kiralama tarafında ise 15 bin 400 adetlik araç parkımız ve yüzde 9.5’lik pazar payımız ile istikrarlı bir büyüme sağladık. 2013 yılında yüzde 11 büyüme ile 200 bin adede ulaşacağı öngörülen pazarda, kısa süreli kiralama tarafında yüzde 35’lik bir büyüme ile 4 bin 550 adetlik araç parkına ulaşmayı hedefliyoruz. Uzun süreli kiralama tarafında ise 17 bin adetlik araç parkına ulaşarak yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz. Toplamda ise 21 bin 550 adetlik araç parkıyla sektör liderliğimizi sürdürmek istiyoruz. 64 ofis ile en yaygın ofis ağına sahip şirket olarak Türki-
ye’nin hemen her noktasından araç teslim edebiliyor ve servis hizmeti vere-
biliyoruz. Ofis ağımıza yeni ofis yatırımları da ekleyerek 2013 yılında 76 adet ofise ulaşmayı planlıyoruz.

Burak KOÇAK / Çelik Motor Genel Müdürü
Global bir marka olmayı planlıyoruz

Kurumsal amaçlı kullanılan otomobillerin yüzde 10’dan daha küçük bir bölümünün hali hazırda kiralanıyor olması, kiralama sektöründeki potansiyelin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki beş yıl içinde operasyonel kiralama pazarının, 150 binden 300 binlere ulaşacağını düşünüyorum.

2007’de 3 bin 700 adet olan araç parkımızı, 2011’de 10 bin 500 adede ve 2012’de de 12 bin 500 adede çıkarttık. 2013 yılı hedefimiz ise 14 bin adet. 2015 yılında ise pazarda lider olmayı hedefliyoruz. Şu anda sadece uzun dönem operasyonel kiralama yapıyoruz ama yakın zamanda günlük kiralama gibi farklı alanlarda da gireceğiz. İki yıldır internet üzerinden açık artırma yoluyla, hem bizim hem de talep eden müşterilerimizin kiralama süresi dolan ikinci el araçlarını, ikinci el ticareti yapan firmalara ve galerilere satı şını gerçekleştiriyoruz. 2013 yılının ilk çeyreğinde ise online açık artırma sistemimizi,18 yaşını doldurmuş herkese açık hale getireceğiz. Uluslararası alanda global bir marka olmak gibi bir planımız var. İlk etapta Anadolu Grubu markalarının etkin olduğu ülkelere yöneleceğiz. Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri bizim yurtdışına çıkış noktalarımız olacak.

Türkay OKTAY / LeasPlan Genel Md.
Dizel ve otomatik şanzımanlı araçlar revaçta

2012  yılında yüzde 17 oranında büyüme sağlayan LeasePlan Türkiye, 9 bin 500 adetlik araç parkına ulaştı. 2013 yılında ise 11 bin adetlik araç parkına ulaşmayı hedefliyoruz. 2012 yılı sonunda açtığımız ve hedef olarak KOBl’lere hizmet vermeyi amaçlayan www.tiklakirala.com sitesi, hem KOBİ’Ierin ürün ve hizmetlerimizin avantajlarını görebilmesini hem de internet üzerinden kolaylıkla araç kiralanmasını sağlayacak. Bu internet sitesi ile tüm Türkiye’ye ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni geliştirdiğimiz ürünümüz ile tüm illerdeki penetrasyonumuz arttı. Şu anda Türkiye’nin her yerinden 7/24 erişilebilir durumdayız. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız lokal işbirlikleriyle erişim noktalarımızı daha da arttırmayı planlıyoruz. Şirketlerin dizel motor ve otomatik şanzımana yönelme eğilimi, son yıllarda fark edilir oranlarda arttı. Bununla birlikte geçtiğimiz dönemde gerçekleşen ÖTV artışı ile büyük hacimli motorlara talebin düştüğünü de söyleyebiliriz. Çevre bilinci ve yeşil filo yönetimi amacıyla elektrikli araçlar henüz deneme aşamasında ve filolardaki penetras-yonunu arttırmak için biraz daha süreye ihtiyaç var.

Yabancı sermayenin ilgisi büyük

2012’de yüzde 50 oranında bir büyüme gerçekleştirerek, trafikteki filomuzu 12 bin araca, müşteri adedimizi de bin 400’e çıkardık. 2013 yılında öncelikli hedefimiz, uluslararası standartlarda sunduğumuz hizmet kalitemiz ile müşteri ilişkilerimizi başarılı bir şekilde yönetmek. Sektöre sunacağımız öncü ve yenilikçi yatırımlarla da içinde bulunduğumuz operasyonel filo kiralama pazarına katma değer yaratacağız. Bir diğer hedefimiz ise istikrarlı bir şekilde filomuzu büyütmek olacak. 2013 yılında 15 bin adetlik bir filoya ulaşmayı hedefliyoruz. İstanbul’daki merkez ofisimize ek olarak 2012’de Ege bölgesindeki iş ortaklarımıza yakın olabilmek amacıyla İzmir ofisimiz operasyonlarına başladı. Yaklaşık 150 bin aracın kiralandığı filo kiralama sektörünün, 2013 yılında yüzde 10-15’lik bir büyüme sağlayacağını öngörüyoruz. Bir kaç yıl içinde ölçek itibarı ile ciddi artışlar gösteren sektöre, yabancı sermayenin de ilgisi her geçen gün artıyor.

Sektör sağlıklı bir büyüme içinde

2012 yılı sonu itibariyle kontratlı araç adedimizi 8 bin 100’e çıkardık. 2013’te istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Konu uzun dönem filo kiralama olunca bu hizmeti tüm Türkiye sınırları içinde sunabilecek bir altyapıyı da kurmak gerekiyor. Bugün hizmetimizi tüm Türkiye’de anlaşmalı olduğumuz 700’ü aşkın tedarikçimizin hizmet noktaları aracılığıyla müşterilerimize sunuyoruz.

Genel Müdürlüğümüzün bulunduğu İstanbul’dan başka Ege, Marmara ve Çukurova bölgelerinde faaliyet gösteren müşterilerimize ulaşabilmek için oluşturduğumuz bölge satış temsilciliklerimiz var.

Bunlar da kendi içlerinde çeşitli alt bölgelere ayrılmış durumda. Bu satış temsilciliklerimize çok yakında Ankara’yı da ilave etmek için çalışmalarımız sürüyor. Filo kiralama sektörü 2012 yılını 175 bin araçlık bir büyüklükle kapattı ki bu büyüklük yaklaşık olarak toplam filo satış adedi artışına karşılık geliyor. Bu durum sektörün sağlıklı bir büyüme içinde olduğunu gösteriyor. Maliyetler dikkate alındığında, düşük yakıt tüketimi değerleri olan küçük hacimli dizel motorlu araçlar daha çok talep ediliyor. Genelde profesyonel kullanım için kiralandıklarından beyaz ve gri renkler tercih ediliyor.

Kağan DAGTEKIN / Borusan Filo Kiralama Gn. Md.
Piyasada daha çok lüks araç kiralanacak

Hazırlık faalıyetlerımız çok önceden başlamasına rağmen, şirketimiz resmi olarak 2012’nin Kasım ayında kuruldu. 2012’de hedefimiz yılda 500 kontratlı araç kiralamaktı ve bunu da fazlasıyla başardık. Yılı tümü lüks otomobil sınıfından oluşan bin 600 adetlik filo ile tamamladık. 2013 sonunda ise hedefimiz en az yüzde 25 büyümek. Bu yıl 31 milyon euro değerinde bir yatırım bütçesi planladık. Merkezimiz İstanbul’da ama Türkiye’nin her yerinden çağrı merkezimizi arayarak otomobillerimiz kiralanabiliyor. Yakında Borusan Otomotiv’in yetkili satıcıları üzerinden kiralama operasyonu yapmaya başlayacağız.

Son iki yılda büyüme temposu artan filo kiralama pazarının büyüklüğünün 150-160 bin adede ulaştığını tahmin ediyoruz. Filo kiralama pazarında lüks araçların payı ise yüzde 2-3 civarlarında. Müşterilerimiz renk olarak çoğunlukla siyah ve beyaz renkleri, model olarak da BMW 3 ve 5 serilerini tercih ediyor. Büyük şirketler çalışanları için daha çok standart araçları seçerken, KOBl’ler, doktor ve avukat gibi şahıs şirketleri yüksek oranda lüks otomobilleri seçiyor. Kiralama ile lüks otomobillere ulaşabilirdik daha kolay olduğu için, önümüzdeki yıllarda kiralanma oranı daha da yükselecek.

Bülent COŞKUNARDA / Lider Filo Gn. Md.
Ağırlıklı olarak KOBİMere hizmet veriyoruz

Kamu firmaları, orta ve küçük ölçekli işletmelerin kiralamayı yoğun olarak kullanmaya başlaması ile sektörün büyüme trendi hız kazandı. 2012 yılında sektörün yüzde 25-30 aralığında büyüdüğü tahmin ediliyor. 2013’te de filo adet ve cirolarında yüzde 25’lik büyüme gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Firma olarak 2012 yılını hedeflerimizin üstünde kapattık, ilave 900 araç daha kiraya vererek toplamda bin 650 adede ulaştık. Yine projelerimiz arasında yer alan günlük kiralama hizmetini hayata geçirdik. Üç yıllık bir süre içinde 5 bin araca ulaşmayı ve sektörün zirvesindeki şirketler arasında yer almayı hedefliyoruz. 2013 yılında 20 milyon TL ciro ve bunun karşılığında yüzde 15-17 bandında öz kaynak karlılığı hedefliyoruz. Ağırlıklı olarak KOBl’lere hizmet verdiğimiz için daha çok ekonomik sınıf dizel araçlar talep görüyor.

BÜLENT EKİMCI / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir