Anasayfa / Şirket Haberleri / Operasyonel kiralamada LeasePlan, gözünü KOBİ’lere dikti

Operasyonel kiralamada LeasePlan, gözünü KOBİ’lere diktiKOBİ’ler ‘tıklakirala’ ile kiralamayı sevdi

LeasePlan9 bin 400 adetlik filosunu bu yılın sonunda 11 bin adede çıkarmayı hedefleyen LeasePlan, gözünü KOBİ’lere dikti. KOBI’lerin yüzde 2’sinin uzun dönemli kiralama yaptığını belirten LeasePlan Genel Müdürü Türkay Oktay, iki ay önce hizmete açtıkları www.tiklakirala.com üye sayısının 500’ü bulduğunu bunun 100’ünün de kiralama yaptığın söylüyor.

Operasyonel kiralama pazarı, her ne kadar son yıllarda tek haneli büyüme rakamları gerçekleştirse de, istikrarlı büyümesinden hiçbir şey kaybetmeyen bir sektör hüviyetini koruyor. 2006’da pazarın büyüklüğü 80 bin adet iken, bugün bu rakam 150 bini aşmış durumda.

Sektörde yeni uygulamalarıyla dikkat çeken ve OGS yönetimi başta olmak üzere pazarda birçok ilki gerçekleştiren LeasePlan, pazarın önemli oyuncularından biri. 2012’yi yüzde 20 büyüme sonucunda 9 bin 400 adet araçla kapatan şirket, 2013 hedefini 11 bin araca çıkardı. LeasePlan Genel Müdürü Türkay Oktay, sektörün potansiyelini Ekonomist’e anlattı.

Sektör olarak nasıl bir yılı geride bıraktınız?

2012 beklediğimiz gibi geçti diyebilirim. Yılı yaklaşık yüzde 8 civarında bir büyüme ile kapattık. Bu performans kötü olmasa da, açıkçası sektör olarak bizi çok memnun eden bir büyüme de değil. Normal koşullarda pazarın yüzde en az 20 büyümesi gerekirdi. 2009 yılına kadar aslında bu tip büyüme performansını yakalamıştık da. Fakat önce kriz, hemen ardından hafif ticari araçların uzun dönemli kiralamadan çıkarılması, sektörün büyüme performansını son derece olumsuz etkiledi.

Nasıl bir kayıptan söz ediyoruz?

Şöyle anlatayım, 2009’a kadar büyüme her yıl yüzde 30’un üzerindeydi. Hafif ticari araçların kiralamadan çıkarılması pazara büyük darbe oldu. Düşünün, o güne kadar hafif ticari araçlar, toplam araç parkının yüzde 25’ini oluşturuyordu. Bir anda pazarın dörtte birini ve potansiyeli kaybetmiş olduk. Tabii toparlanmak kolay olmuyor. Şimdi bu pazar kaybını yeni müşterilerle, yeni pazarlarla kapatmaya çalışıyoaız. Herkes gibi bizim de hedefimizde Anadolu var.

Anadolu’da keşfedilmemiş bir potansiyel mi görüyorsunuz?
Uzun dönem kiralama, Anadolu’da henüz emekleme seviyesinde. Bir araştırmaya göre, dokuz kişiye kadar istihdam gerçekleştiren KOBl’le-rin sadece yüzde 2’si bu sektörün müşterisi durumunda. Yine aynı araştırmaya göre, KOBt’lerin yüzde 50’si ise böyle bir hizmetin varlığından bile habersiz. Yani pazar böylesine bakir duaımda. Bu yüzden herkes Anadolu’daki ağırlığını arttırmayı hedefliyor.

Sizin bu yönde özel bir çalışmanız var mı?

  SRC Yapı Malzemelerinden ultra lüks banyo kabinleri

Anadolu’da örgütlenmek gibi bir planımız yok. Biz daha farklı bir strateji takip ederek, www.tiklakirala.com sitesiyle KOBl’lere ulaşmaya çalışıyoruz. İki ay önce açtığımız www.tiklakirala.com, LeasePlan’in sektöre kazandırdığı bir başka ilk.

Uzun dönemli araç kiralamak isteyen tüm internet kullanıcılarının farklı marka ve model araçlara ait kiralama fiyatlarını görüntüleyebilmeleri, araç özelliklerini karşılaştırabilmelerini ve kullanıcıların kendi tekliflerini hazırlayabilmeleri bir platform oluşturduk.

Şu ana kadar nasıl bir geri dönüş aldınız?

Beklediğimizin de ötesinde bir ilgi ile karşılaştık diyebilirim, iki ay içinde üye sayımız 500’e ulaştı ve 100’ü araç kiraladı. 2012’yi bitirdiğirnizde bin 17 müşteriye sahiptik. Bu site sayesinde, sadece iki ayda, mevcut müşteri sayımızın yüzde 10’u kadar yeni müşteri kazanmış olduk. Son derece memnun olduğumuzu söyleyebilirim.

Farklı bir konuya geçersek, müşteri taleplerinde dikkat çeken bir değişim söz konusu mu?

ÖTV yüzünden artık 3000cc otomobillere talep çok azaldı. Üst düzey yönetici otomobillerinin neredeyse büyük kısmı 2000cc. Fakat 2000cc otomobillerden l600cc otomobillere geçiş çok daha keskin oldu. Daha önce 2000cc otomobil kiralayan orta düzey yöneticilerin tümü löOOcc’ye geçti. Bunda tabii iki faktör önemli rol oynadı. Birincisi ÖTV nedeniyle löOOcc otomobillerin daha uygun koşullarla kiralanıyor olması. İkinci neden ise konfor ve performans olarak löOOcc otomobillerin ihtiyaçları rahatlıkla karşılaması.

Şirketlerin elektrikli araçlara olan talebinde bir canlılık var mı?

Bizim filomuzda şu an üç tane elektrikli otomobil var. Elektrikli otomobiller kağıt üzerinde filolar için çok avantajlı bir ürün olsa da, henüz alacak çok yolu var. Elektrikli araçlarla ilgili hedefler hep geri çekiliyor. Öyle konuşulduğu gibi, yakın gelecekte elektrikli araçların ciddi bir pay alabileceğini sanmıyorum. Zaten yaşayıp hep beraber göreceğiz.

Peki, LeasePlan olarak bu yıla ilişkin beklentileriniz neler?

Geçtiğimiz yıl yüzde 18’lik bir performansla pazarın üstünde bir büyüme yakaladık. Fakat sıralamamızda bir değişiklik olmadı, yine pazarın yedinci büyük oyuncusuyuz. 2012’yi 9 bin 400 araçla kapattık. Bu yıl, 10 bini geçer, 11 bine yaklaşınz diye tahmin ediyorum.

Geçtiğimiz yıl bizim için en önemli gelişmelerden biri 30 LeasePlan ülkesi arasında müşteri memnuniyetinde birinci sıraya oturduk. Bir önceki yıl sıralamadaki yerimiz üçüncülüktü. Dolayısıyla birinciliğe çıkmak bizi son derece memnun eden bir gelişme oldu.

Emrah Gürkan / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir