Anasayfa / Şirket Haberleri / Organik İnci Markası Majorica Türk Tüketicisiyle Buluşuyor

Organik İnci Markası Majorica Türk Tüketicisiyle BuluşuyorHakan Nalcı

Ispanya’nın Mallorca Adası’nda 1860’da doğan inci markası Majorica, Türk tüketicisiyle buluşuyor. Organik incilerini mücevher sanatıyla buluşturan markayı Türkiye’ye İber Limited getiriyor. Şirket ortağı Hakan Nalcı, önceliklerinin İstanbul’da doğru AYM’ler olacağını, bu yıl 10 stand ve dükkan açacaklarını söylüyor. Nalcı, Anadolu’ya da 50 bayi ile açıklayacaklarını belirtiyor.

Dünyada perakendede en yüksek büyüme yaşayan ülkelerden biri kuşkusuz Türkiye. Türk perakende sektörü hem nüfus artışı nedeniyle büyüyor hem de organize perakendeye kayışın sektörü kayıt altına alması, rakamlara yansıyor.

Her kaynağa göre büyüklüğü değişen sektörün 200-220 milyar dolar civarında bir hacme sahip olduğu ve 2.5 milyon kişiye istihdam sağladığı tahmin ediliyor. Sektördeki hareketlilik pek çok girişimciyi de bu alana yatırım yapması konusunda cesaretlendiriyor. Hakan Nalcı ve Barış Kayrak da bunlar arasında yer alan iki isim. Biri Türkiye’de biri ise Ispanya’da yaşayan iki ortağın yollarının kesiştiği nokta ise 152 yıllık aksesuar markası Ma-jorica’nın Türkiye’ye getirilme macerası.

Kurdukları İber Limited şirketi aracılığıyla dünyaca ünlü bu markayı Türkiye’ye getirdiklerini dile getiren Hakan Nalcı, “Majorica, Mallorca’nın ünlü incilerini tasarımla buluşturan çok ünlü bir marka. Dünyada 300 şehirde binin üzerinde satış noktası var. Pırlanta işçiliğiyle üretilmiş takıları bulunuyor. Bu markayı Türkiye’de de büyütmeyi hedefliyoruz. Beş yıl içinde 50 mağaza ve stand ve 600 bayiye ulaşmayı planlıyoruz” diye anlatıyor.

AVM’lerde stand açacak
1890 yılında Ispanya’nın Mallorca Adası’nda organik inci üretmeye başlayan Majorica, Ispanya’nın cn bilinen 10 markasından biri. Organik incilerini mücevher sanatıyla birleştirerek oluşturduğu takılanın Avrupa’dan Uzakdoğu’ya kadar birçok noktaya ulaştıran marka, Türkiye’ye de iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Markanın Türkiye distribütörlüğünü Ağustos 2011’de aldıklarını söyleyen Nalcı, Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere büyük şehirler ağırlıklı olarak AVM’lerde büyüyeceklerini belirtiyor.

  Franchise şirketleri 'dolar'ı sabitledi!

Nalcı, şunları anlatıyor: “Öncelikle İstanbul kendi mağaza, comer ve standlan-mızı açacağız. Doğru AVM’lerin işlek koridorlarında stand açmaya öncelik verdik.

Bu yıl toplam 10 stand ve dükkan açmayı planlıyoruz. Capitol ve Flyinıı AVM’deyiz. Sırada başka AVM’ler de var. Anadolu’da ise hem AVM’lerde olacağız hem de cadde mağazaları açacağız. Bayilik konusunda ise seçiciyiz. Bu yıl 50 bayi hedefliyoruz. İlk prestij mağazamızı ise sonbaharda Bağdat Caddesi ya da Nişantaşı’nda açacağız.”

Kuyumculuktan geliyor

Ailesinin 45 yıldır pırlanta mücevher sektöründe faaliyet gösterdiğini ve bu alanda toptan satış – mağazacılık deneyimi olduğunu söyleyen Nalcı, uzun yıllar Kapalıçarşı’da toptan ve perakende faaliyet yürüttüklerini dile getiriyor.

Mardinli Nalcı Ailesi, 2001’e kadar ayrıca Antalya’da da mücevher perakendeciliği yapmış. Faaliyet alanlarını genişletmek amacı ile İspanya’ya kadar uzanan Nalcı Ailesi, 2011 yılında İspanyol Palma kentinde pırlanta mağazası açtı. Hakan Nalcı ’nın girişimleri ile aile son olarak İspanya pazarını çok iyi bilen Barış Kayrak ile ortak olarak Majorica Türkiye distribütörlüğüne adım attı.

FİYATLAR 50 EURO’DAN BAŞLIYOR

2008 yılında başlayıp etkileri hala devam eden global ekonomik kriz Nalcfyı mücevher toptancılığı işinden mağazacılığa yönlendirmiş. Mal verdikleri İspanyol firmalarla ödemeler konusunda sıkıntılar yaşayan işadamı, farklı bir adım atma gereği duymuş. Mallorca’da açtığı mücevher mağazasının ardından da Majorica’yı Türkiye’ye getirmek için çalışmalara hız vermiş. Zaman içinde markanın Türkiye’de önemli bir yere oturacağını düşünen Nalcı, şunları dile getiriyor: “Pırlanta pahalı bir ürün ve kriz dönemlerinde çok fazla tüketilmiyor. Satış aralığı 500 dolardan 10 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bu yüzden daha alınabilir bir ürünün ticaretini yapmayı doğru bulduk. Fiyatlarımız 50 – 650 Euro arasında değişiyor. Çok ince işliğin olduğu bu ürünlerden herkes kendi kesesine göre bir şeyler bulabilecek.”

Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir