Anasayfa / Şirket Haberleri / Organik kozmetik üreticisi Fresh Line

Organik kozmetik üreticisi Fresh LineKendisine miras kalan reçeteyi markalaştırdı

Organik kozmetik ürünleriyle bilinen Fresh Line, bir torunun sahip çıktığı geçmişine uzanan bir marka. Yunanistan merkezli markayı Türkiye’ye getiren de Ankaralı girişimci bir iş kadını Gülşah Ertuğrul. Ertuğrul, kısa zamanda tutulan markayı bu yıl sonunda 5 mağaza çıkarmak istiyor.

Doğal güzelliğin reçetesini hazırlıyor

gulsah ertugrulFresh Line’ın formülerinin hiçbiri petrokimyasal, zararlı koruyucular, sentetik yumuşatıcılar ve hayvanlardan elde edilen maddeler içermediğini belirten Gülşah Ertuğrul, “Çevremize saygı duyuyoruz ve ekosistemimizin korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle hayvanlar üzerinde test edilmiş hammaddeleri satın almıyoruz ve geri dönüşümlü ambalajlar kullanıyoruz. El yapımı özgün kozmetikleri satmaktan büyük keyif alıyoruz” diyor.

Güzelliğin tüm zamanların önünde diz çöktüğü bir kavram olduğunu söylemek abartılı olmaz.

Fakat güzellik reçetelerini, en çok geçtiği yer şüphesi Yunan topraklarıdır. Bu alandaki girişimlerin belki de gideceği ilk adres Yunanistan olabilir. Amacımız tarihin tozlu sayfalarına inmek değil. Fakat Yunanistan’da hala güzellik reçetelerinin çıktığı evler var. Organik kozmetik ürünleriyle bilinen Fresh Line markası da böyle bir hikâyeyle yola çıkmış bir şirket.

1992’de kurulmuş olmasına rağmen hikâyesi çok daha eskilere dayanan Fresh Line, bir torunun sahip çıktığı geçmişine uzanan bir marka. Her şey kurucu Mayra Vagioni-Stasinopoulou’nun kendisine onlarca güzellik reçetesi miras bırakan büyükannesinin mutfağında başlar. Büyükannenin yaşadığı ve Yunanistan’ın şifa adası olarak da bilinen Zakintos Adası’nın en önemli özelliği Ege’nin tüm karakteristik bitki, sebze ve meyvelerini içermesi. Bu şanslı torun Stasinopoulou, elinde hazine değerinde olan güzellik tariflerini gün yüzüne çıkarmaya karar verir.

Ülke sınırlarını aşar

Peşi sıra güzellik reçeteleriyle bir şirketini kurar. Az bir sermaye ile sadece taze meyveler, otlar, yağlar, çiçek özleri ve yağ esansları kullanan şirketin ürünleri kozmetik tüketicilerinin beğenisini toplar. Yunanistan’dan çıkan bu hikaye çok geçmeden ülke sınırlarını aşmayı başarır.
Zakintos Adası’nda babaannesinden öğrendiği antik Yunan reçetelerini güzellik sektörüne taşımayı başaran Mayra Vagioni-Stasinopoulou kısa zamanda kurduğu markayı franchise’ler ile büyütmeye başlar. Rusya, Londra, Paris, Gürcistan, Hong Kong ve Türkiye’de mağazalar açılır. Markayı Türkiye’ye getiren de Ankaralı girişimci bir iş kadını Gülşah Ertuğrul olur.

  Yataş Kişiye Özel Yatak Üretecek "Sleep to Live"

Uzun yıllar sigorta sektöründe kariyerini sürdüren Gülşah Ertuğrul, bu girişimini şöyle anlatıyor: “Kendim için tamamen doğai ürünler ararken Fresh Line ile yurt dışında tanıştım, ürünleri kullanıp çok beğendiğim için Türkiye’ye getirmeye karar verdim. Firma yetkileri ile çok olumlu bir iş birliğimiz oldu. Onlar da Türkiye’ye açılmak istiyorlardı. Bu anlamda ilk yatırım maliyetimiz 2008 yılında Ankara’da açtığımız iki mağazamız oldu. O günden beri ise mağaza yatırımlarımız dışında tanıtım faaliyetlerine de 250 bin TL bir yatırım yaptık.”

Markayı Türkiye’de büyütmeye karar veren Gülşah Ertuğrul, Fresh Line’ın dünyada çok iyi bilinen, organik güzellik denince akla ilk gelen markalar arasında yer aldığını bu nedenle işinin çok zor olmadığını söylüyor.

Online satışa başlıyor

Markanın Ankara’da Armada, Kent Park’da mağazaları, Panora ve YKM’de satış noktaları olduğunu belirten Ertuğrul, bunun yanı sıra Eskişehir Espark’da da bir mağaza açtıklarını kaydediyor. Fakat bu dönemde online satış konusunda ad çalışmalara başladıklarını dile getiren Ertuğrul, markayı kısa sürede franchise-larla daha hızlı büyütmek istediğini ifade ediyor. Bunun içinde ağırlıklı olarak İstanbul’da yoğun bir görüşme trafiği yürüttüklerini anlatan Ertuğrul, “Şu an eminim ki Fresh Line, 2013 yılında daha fazla satış noktasında yer alarak çok daha hızlı büyüyecek.

Öncelikli hedeflerimiz sözünü ettiğim gibi İstanbul. Burada marka ile ilgilenen yatırımcılar var. 2013 yılı sonunda 5 mağaza açmayı daha hedefliyoruz. Yeni mağazalar için İstanbul dışında Kayseri, Bursa, İzmir ve Antalya’da markanın konumlanacağı önemli adresler arasında yer alıyor” diye konuşuyor.

Ciroda hedef mağaza başına 600 bin TL

Marka için 2012 yılını da değerlendiren, Ertuğrul, Ankara’nın önemli bir adım olduğunu ve kısa zamanda 2012 yılının büyümeyle geçtiğini belirterek şunları söylüyor: “Ankara’daki büyümemizi tamamladık, myfikirler.com şu an için markaya dönük en önemli hedefimiz tanıtım faaliyetlerimiz arttırarak, İstanbul başta olmak üzere hedeflediğimiz diğer illerde de mağazalaşma faaliyetlerimizi tamamlamak. Bu yıl için mağaza başına ciro beklentimiz ise yıllık 600 bin TL. Bizim odaklandığımız tek yer Türkiye. Burada tüm potansiyel müşterilere ulaşmayı, franchiselar ile hızla büyümeyi hedefliyoruz.” Sibel Atik / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir