Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Organize perakende AVM’lerle büyüyor

Organize perakende AVM’lerle büyüyorPerakende pazarındaki büyümeyle altın günlerini yaşayan alışveriş merkezileri, perakendenin lokomotifi haline geldi. Her yıl sürekli artan yatırımlarla A VM’lerin sayısı eylül sonu itibariyle 332’ye ulaşmış durumda. 2013 yılı sonuna kadar yaklaşık 35 A VM projesinin daha tamamlanması ve toplam kiralanabilir AVM alanının 9.9 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor.

Perakende, Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden biri. 2011’de 230 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan toplam perakende sektörünün, yılsonunda 260 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Bugün 55 milyar dolar olan gıda dışı perakende cirosu ise 60 milyar doları bulacak. Dünyanın en büyük emlak-perakende araştırma ve danışmanlık şirketlerinden olan JLL’m açıkladığı bir rapora göre, Türkiye, perakende pazarında dünyanın en güçlü 5 ülkesinden biri.

Perakende sektörünün bu derece büyümesinde en önemli pay kuşkusuz AVM’lerin. Artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen AVM’ler, perakende sektörünün itici gücü haline gelmiş durumda. Her yıl sürekli artan yatırımlarla AVM’lerin sayısı eylül sonu itibariyle 332’yi bulmuş durumda. Şu anda inşaat halindeki projelerin tamamlanmasıyla, 2013 sonunda Türkiye’deki toplam alışveriş merkezi stokunun 367 AVM ile 9.9 milyon m2’ye ulaşması bekleniyor.

PERAKENDENİN LOKOMOTİFİ

Kuzey Batı GayrimenkuTün hazırladığı 2012 Türkiye Perakende Piyasası Raporu’nda aslında AVM pazarındaki büyüme de net olarak görülüyor.

1988’de Galleria ile hayatımıza giren AVM’ler, 2000 yılından itibaren organize perakende piyasasındaki gelişim ile hız kazandı. Türkiye’de 2000 yılında hizmete girmiş olan AVM sayısı 47 ve Brüt Kiralanabilir Alan (BKA) 1.2 milyon metrekare iken, 2005’te neredeyse ikiye katlanarak sayı olarak 99’a, alan büyüklüğü olarak da 2.2 milyon metrekareye ulaştı. 2010 yılında ise BKA 6.6 milyon metrekareye ulaşarak, 2005 yılma göre üç kat büyüdü. 2012’nin ilk altı ayında açılan AVM’ler ile birlikte tüm Türkiye’de toplamda 309 AVM aktif olarak ziyaretçilere açık. Halihazırda yaklaşık 8.3 milyon metrekare brüt kiralanabilir alanın, 2015 sonu itibari ile 11.8 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor.

ANADOLU BÜYÜYOR
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin 2012 yılı ilk yarı raporuna göre Türkiye’de 102’si İstanbul’da, 207’si Anadolu’da olmak üzere, 309 aktif AVM var. İstanbul ve Ankara’nın AVM yatırımına doyduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. Bu yüzden de yeni yatırımlarda Anadolu illeri daha çok öne çıkıyor. Samsun, Düzce, Aydın, Denizli, Adana, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tokat, Batman, Muğla, Bursa, Diyarbakır, Tekirdağ, Zonguldak, Manisa, Malatya, Mardin hedef iller arasında.

Kuşkusuz bu yatırımların sosyal yönü de var. Anadolu’daki AVM’ler ticari kimliklerinin yam sıra, sosyal ve kültürel hayatm canlanmasına da katkı sağlıyor. Her yeni yatırımla birlikte binlerce kişiye istihdam sağlanmış oluyor. Merkezler bulundukları bölgeye göre bin ila bin 500 kişiye yeni istihdam sağlıyor.

  Türk çimentocuları, iç pazarda güçlü bir ivme yakaladı

CİROLAR ARTTI

Alışveriş merkezlerinin toplam cirosu bu yılın ilk yansında yüzde 15 artarak 23 milyar lira oldu. Ciroda yılın tamamı için öngörülen 48 milyar liralık hedefin aşılması ve yıl sonu toplam cironun 50 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Demeği’nin (AYD) verilerine göre, ilk 6 ayda 15 AVM ile 500 bin metrekare alan sektöre eklenmiş durumda. 2010 yılında, Türkiye genelinde ortalama AVM yoğunluğu bin kişi başına 90 metrekare iken, 2011’de açılan AVM’lerle birlikte 100 metrekareye yükseldi.

Son verilere göre, organize perakende sektörü cirosu 2012 Ağustos ayında aylık bazda yüzde yedi artış gösterdi. Cirolardaki sekiz aylık artış yüzde altı, 12 aylık büyüme de yüzde altı oldu. 2011 yılında Ağustos ayı yıllık ciro gelişimi de yüzde 6 olarak gerçekleşmişti.

ALT KATEGORİLER

Alt kategorilere bakarsak, organize gıda perakende cirosunda ağustos 2012’de geçen aya göre yüzde iki düşüş yaşanırken, yıllık artış oram yüzde iki oldu.

Gıda dışında ise aylık yüzde 20, yıllık ve sekiz aylık da yüzde 12 artış yaşandı. 2011 yılı aynı döneminde yıllık büyüme yüzde 13 düzeyinde gerçekleşmişti.

Hazır giyimde ise cirolar aylık yüzde 32 artış gösterdi. Yıllık bazda ise cironun yüzde dokuz arttığı görüldü. 2011 yılında da bu oran yüzde 16 olmuştu. Ağustos ayında indirimlerin artması ve Ramazan Bayramı nedeniyle özellikle hazır giyim cirosunda önemli artışlar kaydedilirken, gıdada yüzde 2’lik bir gerileme yaşandı.

MAĞAZA SAYISI ARTTI

Organize perakende sektörünün satış alanı metrekareleri, 2012 Ağustos ayında bir önceki aya göre fazla bir değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 8 artış gerçekleşti. 2011’in aynı döneminde yıllık artış oram ise yüzde 16 olmuştu. Mağaza sayılarında ise, yıllık bazda yüzde 8 artış oldu.

Gıda metrekaresi gelişimine bakıldığında, Ağustos 2012 itibanyla yıllık bazda yüzde sekizlik artış var.

Gıda dışı perakendede aylık bazda metrekarelerde yüzde 1 artış olurken, yıllık bazda yüzde 10 artış oldu. Mağaza sayılarında ise yıllık yüzde 7’lik artış yaşandı. Hazır giyimde ise metrekareler aylık bazda yüzde 1 artarken, yıllık bazda yüzde ll’lik artış yaşandı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir