Anasayfa / Ekonomi-Finans / Organize perakende de teknoloji marketlerinin önemi

Organize perakende de teknoloji marketlerinin önemiORGANİZE PERAKENDE TEKNOLOJİYİ SEVDİ

Organize perakendenin önemli ayaklarından teknoloji marketlerinin geçen yıl yakaladığı yüzde 25’lik büyümeyi ve 4 milyarı aşan ciro rakamını bu yıl hangi noktaya taşıyacakları merakla bekleniyor.

1990’lan ortası… Çok az sayıdaki cep telefonu markası son tüketiciler ile buluşmaya başlar. Tüketiciler için son derece yeni olan bu teknolojiye hem ilgi yüksek olur hem de henüz gerekli satış ağlan oluşmadığından dolayı uzun süre cep telefonu için sıra beklenir. Üstelik birçok tüketici ürünü beyaz eşya satan mağazalardan temin eder. O dönemlerde sadece cep telefonu değil birçok ürün çeşidi bu tür satış noktalarından temin edilir. Fakat zincir marketlerin özellikle de organize teknoloji marketlerinin hayatımıza girmesi, tüketici alışkanlıklarını değiştirdi. GfK TEMAX’ın verilerine göre, 2011 yılında cep telefonundan televizyona, buzdolabından fotoğraf makinesine uzanan geniş yelpazede pek çok ürünün yer aldığı tüketici teknolojisi pazarı, 21.3 milyar büyüklüğe ulaştı.

İLK ÇEYREK YÜZDE 15

Geçen yü bu büyüklük 17.1 milyar liraydı. Electro World Türkiye Genel Müdürü Bahadır Özbek, 2012 yılının ilk çeyreğinde ‘Türkiye tüketici elektroniği’ sektörünün geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15’lik artış ile büyümeye devam ederek 5.85 milyar fc’lik büyüklüğe ulaştığım ve yıla ümit veren bir başlangıç yaptığını kaydediyor. Özbek, “Eşzamanlı olarak elektronik perakende sektörü Yunanistan’da yüzde 16.2, Ispanya’da yüzde 13.3, Portekiz’de yüzde 13.2, İtalya’da ise yüzde 11.7 oranında dramatik bir şekilde küçüldü. Kriz ortamının devam ettiği Avrupa pazarlarındaki rakamlar göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin tüketici elektroniği sektöründe ilk çeyrek itibariyle dünyadaki tüm gözleri üzerine çeken bir konumda yer almayı başardığım söylemek mümkün” diyor.

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir de 2012 yılı piyasalarda tedirginliğin sürdüğü bir yıl olmasma rağmen organize perakende teknoloji marketlerinin büyümesini sürdüreceğine inanıyor. Özellikle yeni ürün gamlarının sektörü tetikleyeceğini düşünüyor Erdemir ve bu görüşünü şu şekilde özetliyor, “Sektörde büyümenin bu yü da süreceğini düşünüyoruz. Özellikle ürün gruplan bazmda detaya inerek büyümenin süreceğini görebiliyoruz. Tüketici elektroniğinde yeni teknolojilerin geliştirilmesi sektörün perakende ayağına da çok olumlu etkiler sağlıyor. Örneğin geçen seneye nazaran bu yıl hayatımıza daha yoğun giren yeni nesil 3D LED TVler, akıllı telefonlar, tabletler, yanprofesyonel dijital fotoğraf makineleri gibi yeni teknolojilerin, teknoloji uzmanı zincir marketlerin cirolarım 2012’de de büyüteceğini görebiliyoruz.”

BÜYÜME TRENDİ NASIL OLACAK?

Sektörün gösterdiği büyüme oranlarının bu yıl aynı düzeyde olup olmayacağı ise merak konusu… Electro World Türkiye Genel Müdürü Bahadır Özbek, ilk çeyrek sonuçlan itibariyle her ne kadar pazar bir önceki çeyrekteki 6.16 milyar fc’lik cironun altında kalsa da bu trendin, büyümenin sürdürülebilir olma yoluna girdiğinin işareti olduğunu düşünüyor.
Özbek’e göre ikinci çeyrekte küçülerek de olsa sektör büyümeye devam edecek. İkinci çeyrek sonuçlan itibariyle pazarın seviyesini koruyarak 5.8 – 5.9 milyar fc düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor Özbek ve ikici çeyrek büyüme oranının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10’a varan oranda gerçekleşmesini bekliyor ve ekliyor, “Kısacası, sektör bu yılın genelinde büyüme hızında bir düşüşle karşılaşacaktır. Bu da gayet normal. Kesinlikle bir daralma söz konusu değil. 2010’dan 2011’e geçerken yüzde 25’lik muazzam bir büyüme hızımız vardı. Şimdi gittikçe nötralize olan kontrollü büyümeyi yakalayan bir elektronik perakende pazan görüyoruz.” Diğer yandan teknoloji marketlerinin bulunduklan il sayılarını çoğalt-malan, mağaza sayüannı artırmalan da doğal olarak daha fazla tüketiciye ulaşmayı sağlıyor. Anadolu’da Alışveriş Merkezi yatınmlanmn artması, teknoloji zincir marketlerinin Anadolu kentle rinde mağaza açılışı gerçekleştirmeleri büyümeyi etkileyen unsur içerisinde yer alıyor. Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erde-mir, 2012’de özellikle Anadolu’da çekim noktası olan yeni AVM’lerin sektöre olumlu etki yarattığına inanıyor. Organize perakendenin lokasyonu açısından çekim merkezlerinde olmak tüm sektör için en düşük maliyetle tüketiciye ulaşmanın yolu oluyor. Erdemir, “Lokasyon maliyetinin düşük olması ise doğal olarak tüketici açısından önemli bir avantaja dönüşmektedir. Bu sayede fiyatlan da daha çok kişinin ulaşabileceği düzeye çekebiliyoruz. Bunun yanı sıra özellikle Avrupa’yı etkileyen ekonomik krizler ve yakın komşularımızdaki sıkıntılar bizim tüketicimizde bir miktar temkinli davranma eğilimi oluştursa da ülkemizde teknoloji sektörü bu tip durumlardan oldukça az etkilenen bir sektör oldu” diyor.

  Melez bilgisayarlar 2014’te bilgisayar pazarına damga vuracak

Tüketici elektroniğine ilginin her geçen artması, yeni teknolojilerin sektöre sunulması, organize perakende mağazalarının sayısını arması, Anadolu’da mağaza sayüannı çoğalması ve AVM yatınmlannın Anadolu kentlerinde de sürmesi sektörün önünü açan unsurlar. Bu kapsamda yılın ikinci yansında tüm bu alanlarda gösterilecek performansın sektördeki büyüme oranlarım ve ulaşüacak ciro rakamım şekillendireceği söylenebilir…

PERAKENDE TEKNOLOJİYE ISINDI

ORGANİZE PERAKENDENİN ÖNEMLİ OYUNCUSU, TEKNOLOJİ MARKETLERİ YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRIYOR… SEKTÖRÜN TEMSİLCİLERİ DE AYRINTILARA İŞIK TUTUYOR.

BAHADIR ÖZBEK
ELECTRO WORLD TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
3 TV’NİN l’İ 3D

Telekom sektöründe akıllı telefonlar, tüketici elektroniğinde LED TV’ler ile 3D TV’ler ve büyük beyaz eşyada enerji verimliliği yüksek modeller en çok sattığımız ürünler arasındaki yerini aldı. 2011 yılında ise sattığımız her 3 TV’nin 1 tanesi 3D TV oldu. 3 GSM operatörün de bulunduğu tek elektronik perakendeci biz olduğumuz için telekom kategorisinde, bulunduğumuz satış kanalının 3 katı kadar büyüdük. Çamaşır makinesinde, yine rakiplerimizin 2 katı büyüme gerçekleştirdik. Notebook ve netbook ürün grubunda ise elektronik marketler içerisinde pazarın 3 katı büyüme elde ettik.

ORHAN ERDEMİR
PAZARLAMA MÜDÜRÜ KILINÇ
YENİ ÜRÜNLER YENİ İVMELER

Sektörde büyümenin bu yıl da süreceğini düşünüyoruz. Özellikle ürün grupları bazında detaya inerek büyümenin süreceğini görebiliyoruz. Tüketici elektroniğinde yeni teknolojilerin geliştirilmesi sektörün perakende ayağına da çok olumlu etkiler sağlıyor.

Örneğin geçen seneye nazaran bu yıl hayatımıza daha yoğun giren yeni nesil 3D LED TV’ler, akıllı telefonlar, tabletler, yarı profesyonel dijital fotoğraf makineleri gibi yeni teknolojilerin, teknoloji uzmanı zincir marketlerin cirolarını 2012’de de büyüteceğini görebiliyoruz.

PROF. DR. İBRAHİM KIRCOVA
YILDIZ ÜNİVERSİTESİ
PAZARDAN DAHA FAZLA PAY ALACAKLARDIR

Teknolojik ürünleri pazarının büyümesinin bir kaç yıl daha sürmesi normaldir. Genel ekonomik büyümeden bağımsız bir beklenti bu. Zira teknolojik ürünlere olan ilginin artarak büyümesi bekleniyor. Bir yandan bilişim teknolojilerinin şirketlerce daha fazla kullanılmaya başlanması, diğer yanan bireylerin bilişim teknolojileri ve bu alandaki yeniliklere olan ilgisi bu pazarın hızlıca büyümesini sağlıyor. Organize teknoloji marketleri kurdukları yaygın dağıtım sistemleri ile pazarın diğer noktalarına da ulaşmayı kolaylaştırdıklarından bu pazardan daha fazla pay alacaklardır.

F. EMRE YILMAZ / İnfomag
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir