Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Orion Yeni Uzay Aracı

Orion Yeni Uzay Aracı

Astronotları, 21 güne kadar sürebilecek uzay yolculuklarıyla asteroidlere veya Mars’ın bir uydusuna taşıyabilecek olan yeni uzay aracı, Denver kenti yakınındaki bir tesiste yeni testlere tabi tutuluyor.Orion, uzayda belirli bir hedef için tasarlanmıyor. NASA’nın verdiği bilgilere göre araç, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yönelik seferlerde de kullanılabilecek. Lockheed Martin şirketi yetkilileri, Orion ile, Ay’ın Dünya’dan görünmeyen yüzünde de keşifler yapılabileceğini belirtiyor. Bu araçla, küçük gezegenler olarak da adlandırılan asteroidlere insan indirilebilecek veya Mars’ın bir uydusuna ulaşılarak yörüngeden, uydunun yüzeyindeki bir robot aracın astronotlar tarafından yönlendirilmesi sağlanabilecek.

Kapsülün uç kısmına, taşıyıcı roketin fırlatılması anında veya hemen öncesinde fırlatmanın iptali durumunda, astronotların bulunduğu kapsülü acilen ayırarak kurtaracak bir güvenlik sistemi eklendi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir