Anasayfa / Şirket Haberleri / Orkide Yağlarından 50 milyon dolarlık yatırım

Orkide Yağlarından 50 milyon dolarlık yatırımOrkide Yağları

Ham yağ için 50 milyon dolarlık yatırım
Sıvı yağ pazarının yüzde 20’sini elinde bulunduran Orkide Yağları, Tekirdağ Muratlı Sanayi Bölgesi’nde 50 milyon dolarlık yatırımla ham yağ üretimine başlayacak.

Küçükbay AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, Orkide’nin grup şirketlerinden Reka AŞ’nin Muratlı’da 150 dönüm alana kuracağı fabrikanın, 2012 yılında hizmete gireceğini açıkladı. Bunun yanı sıra Lüleburgaz’da 40 dönüme toplama ve depolama tesisi de kurmaya hazırlanan şirket, bölgedeki müstahsillerin ürünlerini işleyerek ham yağ üretecek ve Trakya bölgesinde altyapı yatırımlarına devam edecek.
Üreticiden sadece ayçiçeği değil, buğday, kanola ve çeltik alımı da yapacaklarını belirten Küçükbay, yöredeki çiftçiler için önemli bir seçenek olacaklarına dikkat çekti. Türkiye’de malı üreticiden alıp işleyerek rafine eden ilk entegre tesisi kuracaklarını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Küçükbay, “Müstahsilden alınan ürünü, modern bir sistemle kırıp yağ elde edeceğiz. Ayçiçeğinden yüzde 40-45 oranında yağ çıkıyor, geri kalanı küspe oluyor. Küspenin depolanması zordur, çünkü toz halinde çabuk bozulur. Uzun süre dayanması için tanelenmesini sağlayacak bir sistem kuracağız.” dedi. Fabrikanın ihtiyaç duyduğu enerjinin de tohumun kabuğundan elde edileceğini anlatan Ahmet Küçükbay, kanola ve ayçiçeği yağı üretimi konusunda büyük ve güçlü bir altyapı oluşturacaklarını dile getirdi. Türkiye’nin ham yağda yeterli üretim yapamadığını kaydeden Küçükbay, önümüzdeki birkaç yıl içinde yerli tohum üretiminin artmasını beklediklerini, böylece dış pazara bağımlılığın azalacağını söyledi.

Ülke ekonomilerinin gelişmesinin, kişi başına düşen gelir seviyesini artırdığını ve nüfus artışıyla beraber gıda ihtiyacının da yükseldiğini ifade eden Ahmet Küçükbay, “Gelir seviyesi artan bir insan, öncelikle gıda ihtiyaçlarını karşılıyor. Buna paralel olarak yağ talebi de artıyor. Bu rakamlar da bizi daha çok üretim yapmaya ve yeni pazarlara satış yapmaya itiyor.” şeklinde konuştu. Orkide Yağları’nın, 2009 yılına göre yüzde 30 ciro artışı yakaladığına dikkat çeken Küçükbay, sıvı yağ ve endüstriye yönelik pazarda üretim tonajlarının arttığını, ihracatın da bunlara paralel olarak iyi bir seyir izlediğini söyledi. “Endüstriyel yağ pazarında taşlar yerine oturdu.” diyen Küçükbay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Endüstriyel ürün grubunda, İdeal Orkide markalı ürün yelpazemizle pazarın tüm beklentilerini karşılıyoruz. İç pazarda bayilik ve distribütörlük ağımızı oluşturduk. 2011 yılında endüstriyel ürün grubunu ihracat anlamında daha aktif hale getireceğiz. Eve yönelik ve ev dışı (pastacılık, fast food, bisküvi, çikolata, cips) sektörlerinde büyümeyi sürdürüyoruz. İdeal Orkide kısa sürede benimsendi, çünkü çok ciddi bir teknoloji ve kaliteyle üretim yapıyoruz. Pazardaki gelişime göre pazar payımızı da artıracağız.”

  Kullar İnşaat Lavinya Projesiyle Tanındı Şimdi İse Proje Teklifleri Yağıyor

CİHAN 

12.12.2010 10:26:32
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir yorum

 1. ben osman akkaş yıllarca gemicilik yaptım, orkide yağları
  ile olan yazıyı okudum kalanının küspe yapıldığını fakat çabuk bozulduğunu söyledik aslında küspe olarak yurtdışında çok talep olmaktadır. Bizler Kıbrısa çok küs
  pe götürdük Cezayir,Tunus ve Libya gibi bölgelere sevki
  yat yapılmaktadır.Aynı zamanda hayvan yemi kullanıldığı
  için tüketilmektedir.Bilindiği gibi hazır yemlerden dola
  yı bir çok hastalık Avrupada yaygınlaşmıştı,deli dana has
  talığı geçmişte yaşanmıştı insan sağlığı için hayvanlara
  suni değil doğal yemlerlen beslenmesi gerekmektedir.
  Dışa açılmanın en güzel şartları küsre ticaretin yanı sıra ürnün de yaygınlaşması daha tanınması amacıyla en iyi akıllı ticaret alanıdır,üstelik en iyi yardımcı ek kazanç olacaktır.
  Benim fikrim ve düşüncelerim bundan ibarettir.
  Lojistik destek ile yapılabilir.
  ulaşmak istediğiniz cep 0539 705 77 53 İZMİR EŞREFPAŞA
  da ikametgah etmekteyim iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir